Data wydarzenia: 05.09.2020 10:00 - 06.09.2020 18:00
Miejsce wydarzenia: CKK Witold

Już w najbliższy weekend 5-6 września Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki rusza z Dzierżoniowa w trasę po regionie. Samochody i jednoślady z duszą i ich wielbicieli zapraszamy do Centrum Kulturalno-Kongresowego "Witold" na wystawę rodem z PRL. Będą też konkursy i specjalne menu. Sprawdziliśmy też, gdzie jeszcze w regionie zatrzymają się zabytkowe pojazdy.
Wehikuł czasu na „Witoldzie”

Dla uczestników rajdu i wielbicieli ciekawostek nie tylko motoryzacyjnych czeka Szyb Witold (CK-K) ze swoją wystawą...
Ekspozycja jak i przedstawione na niej treści oraz przedmioty będą odnosiły się do tematyki z tamtych lat. Będzie to nie tylko powrót do dzieciństwa dzisiejszych 60-, 50-, 40- i 30-latków, ale również „wehikuł czasu” dla wszystkich osób, które Nas odwiedzą. Wystawa ma na celu wywołanie miłych wspomnień z dzieciństwa bez wzbudzania złych skojarzeń z epoki PRL. - Ta wystawa powstała dzięki zaangażowaniu mieszkańców - dużą część eksponatów wypożyczyli z prywatnych zasobów. Powstanie zatem m.in. kącik z aranżacją pokoju sprzed dekad z oryginalnymi sprzętami. Jeśli chcecie przekonać się jakie perełki odnaleziono w składzikach i na strychach, odwiedźcie nas koniecznie - zaznacza Michał Borzemski, kierownik Centrum Kulturalno-Kongresowego „Witold” w Gorcach.

Wehikuł Czasu na „Witoldzie” z pewnością wypełni i uatrakcyjni Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki, gdzie CK-K Witold znalazł się na jego trasie. Rajd ten jest pierwszym w naszym regionie i bez wątpienia jednym z niewielu na motoryzacyjnej mapie Polski, wydarzeniem w całości poświęconym i skoncentrowanym na dawnej technice motoryzacyjnej i przemysłowej. Uczestnicy wydarzenia nie tylko przemieszczać będą się w historycznych pojazdach, ale cała trasa przebiegać będzie przez Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki, najcenniejsze materialne zabytki dokumentujące historię i rozwój techniki na Dolnym Śląsku. - Dla uczestników zabawy zaplanowaliśmy zagadki i łamigłówki związane z tematyką obiektu „Witold” ⚒, których rozwiązanie będzie nagradzane przybiciem pieczątki. Mało tego oprócz zwiedzania goście, turyści oraz uczestnicy będą mogli skorzystać ze specjalnego menu dedykowanego temu wydarzeniu na ten weekend w Naszej restauracji Szyb Witold Pub & Restaurant - dodaje Borzemski.


Gdzie poza Witoldem spotkasz wyjątkowe pojazdy z duszą?

I Dolnośląski Rajd Zabytków Technik jest wydarzeniem w całości poświęconym i skoncentrowanym na dawnej technice motoryzacyjnej i przemysłowej. Uczestnicy rajdu nie tylko przemieszczać będą się w historycznych pojazdach, a cała trasa przebiegać będzie przez Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki, najcenniejsze materialne zabytki dokumentujące historię i rozwój techniki na Dolnym Śląsku.
W Rajdzie udział biorą wszystkie obiekty znajdujące się na szlaku Dolnośląskiej Mapy Zabytków Techniki – łącznie 22 unikatowe zabytki techniki dokumentujące najważniejsze dziedziny życia gospodarczego regionu na przestrzeni minionych 200 lat.


Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki
- Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
- Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej
- Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie
- Młyn papierniczy w Dusznikach Zdrój
- Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim
- Młyn Hilberta w Dzierżoniowie
- Elektrownia Wodna Wrocław I
- Linia kolejowa 286
- Huta Szkła Julia w Piechowicach
- Młyn Gospodarczy w Siedlimowicach
- Stara Kopalnia Uranu – Podziemna Trasa Turystyczno–Edukacyjna w Kletnie
- Muzeum Powozów w Galowicach
- Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze
- Kopalnia Złota w Złotym Stoku
- Kolejka Wąskotorowa w Krośnicach
- Linia kolejowa 285
- Dawna Kopalnia Nowa Ruda
- Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w Wałbrzychu
- Centrum Wiedzy o Wodzie HYDROPOLIS we Wrocławiu
- Gazownia Sobótka
- Centrum Kulturalno – Kongresowe WITOLD w Boguszowie Gorcach
- Muzeum Techniki Rolniczej na Śląsku w Piotrowicach Świdnickich

oprac. ELW
fot. Elżbieta Węgrzyn