Podczas 11. Festiwalu Reżyserii w dniach 1-6 czerwca Starą Kopalnię i inne lokalizacje w Wałbrzychu odwiedzi plejada polskich filmowców: reżyserów i aktorów. Spotkamy ich na galach, warsztatach i spotkaniach towarzyszących projekcjom filmowym. Kto przyjedzie?Nowe wydarzenie cykliczne w mieście


Wałbrzych dostrzegł potencjał promocyjny uznanego już na Dolnym Śląsku cyklicznego wydarzenia i zaprosił jego kolejną, jedenastą już edycję do Starej Kopalni. Festiwal Reżyserii wcześniej odbywał się przez rok w Jeleniej Górze, dwa razy w Głogowie i przez siedem lat gościł w Świdnicy. - Festiwal ten ma już ugruntowaną pozycję, to duże i ważne wydarzenie, podejmujemy zatem wyzwanie i w ubiegłym roku rozpoczęliśmy starania o możliwość jego organizacji w Starej Kopani. Liczymy na to, że zyska on w naszym mieście życzliwą widownię i że będzie odbywał się tu regularnie - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Festiwal w Świdnicy rozpoczynał od około tysięcznej widowni, podczas siódmej jego świdnickiej edycji liczba widzów projekcji i uczestników wydarzeń około festiwalowych powiększyła się niemal dwudziestokrotnie. Teraz pora rozpocząć nowy, wałbrzyski rozdział. - Odwdzięczymy się za gościnę bogatym programem festiwalowym, na który składają się trzy równie ważne elementy. Są to odwiedziny gwiazd i rozrywka dla mieszkańców w różnym wieku, edukacja dla dzieci i młodzieży, a dla miasta promocja związana z zainteresowaniem mediów. Wałbrzych ma bogate filmowe tradycje, powstało tu wiele wartościowych produkcji. Ostatnio, podczas rozmowy z Olgierdem Łukaszewiczem, wspominał  on jak kręcili tutaj Magnata. Dla mnie, wrocławianina, najważniejsze jest, że festiwal pozostaje na Dolnym Śląsku - mówi Stanisław Dzierniejko dyrektor festiwalu.
Jakie wydarzenia złożą się na nadchodzący festiwal?

Szczegółowy program poznamy na początku maja, wiadomo już jednak, że odbędą się dwie gale - na rozpoczęcie i zakończenie tego wyjątkowego wydarzenia. - Festiwal dysponuje ofertą dla wszystkich. Planujemy wieczorne projekcje ośmiu filmów i spotkania z ich reżyserami oraz aktorami, przedpołudniowe zajęcia dla dzieci i młodzieży, a także dodatkowe spotkania oraz prelekcje. Dla 10 -12 młodych adeptów sztuki reżyserskiej przez cztery dni odbędą się warsztaty z wybitnymi twórcami. A już od początku maja do zakończenia festiwalu w Starej Kopalni będzie można zobaczyć wystawę kostiumów filmowych wykorzystanych we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych - zapowiada Dziernejko. Na wystawie pojawią się stroje znane ze "Stawki większej niż życie", "Samych Swoich" i wielu innych.

Festiwal zostanie sfinansowany ze środków miejskich, otrzymał też wsparcie sponsorów oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wstęp na większość wydarzeń ma być nieodpłatny, od pozyskania dalszych sponsorów zależna będzie cena wejściówek na pozostałe. Pewne jest jednak, że wielbiciele filmowej muzy muszą się liczyć z limitowaną liczbą miejsc na prezentacje i pokazy, a także koniecznością zdobycia nieodpłatnych zaproszeń. Ich dystrybucja ruszy w maju.Jakie gwiazdy w pierwszym tygodniu czerwca zawitają w naszym mieście? 

- Anna Dereszowska poprowadzi galę 1 czerwca.
- Podczas tego wydarzenia statuetkę Kryształowego Dzika za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej odbierze Jan Jakub Kolski.
- O nagrodę Złotego Dzika za najlepszą reżyserię powalczy m.in. Dorota Kobiela i Hugh Welchman - reżyserzy nominowanego do Oscara "Twojego Vincenta";
- Anna Samusionek weźmie udział w działaniach edukacyjnych z wałbrzyską młodzieżą,
- Małgorzata Kożuchowska poprowadzi 6 czerwca galę kończącą festiwal, na której zobaczymy monodram Wojciecha Pszoniaka, a nagrodę dla aktora za doskonałą współpracę z reżyserami na planie odbierze Agata Kulesza
- W jury festiwalu znajdą się reżyserzy: Janusz Majewski, Sylwester Chęciński i Waldemar Krzystek.

Nieoficjalnie mówi się też o takich zaproszonych jak: Patryk Vega, Robert Gonera, Artur Żmijewski, Renata Dancewicz i Bogusław Linda. Zaplanowano też wałbrzyskie akcenty. Jednak pełny, potwierdzony katalog gwiazd oraz to, jakie wałbrzyskie smaczki pojawią się na festiwalu dowiemy się w najbliższych tygodniach.

Elżbieta Węgrzyn