15 września 2019 rozpoczęła się czwarta edycja Festiwalu małych Prapremier w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Na przywitanie widzów czekały warsztaty i nowy wałbrzyski spektakl pt. PODWÓRKO ZAGINIONYCH ZABAWEK czekały na widzów w pierwszy dzień festiwalu. Zobaczcie zdjęcie z tego wydarzenia i sprawdźcie, jakie emocje jeszcze na Was czekają podczas tego festiwalu.

Czwarta edycja Festiwalu małych Prapremier już rozpoczęta, wraz z warsztatami i wydarzeniami oraz spotkaniami artystycznymi ruszyły też prezentacje spektakli konkursowych i pozakonkursowych. - Ten, jeden z pierwszych otwartych na tych ziemiach po wojnie teatrów, narodził się z pasji i tę pasję widać w rozwoju i działalności tej miejskiej instytucji - mówi Sylwia Bielawska, obecna na otwarciu festiwalu zastępczyni prezydenta Wałbrzycha.Podczas pierwszego wieczora dyrektor TLiA Zbigniew Prażmowskie podziękował władzom Wałbrzycha, a także wszystkim współpracownikom i twórcom działającym na rzecz nowej edycji. Nie pominął także sponsorów, którzy w przypadku nieotrzymania przez wałbrzyski teatr po raz pierwszy na ten cel dofinansowania ministerialnego, okazali się szczególnie istotni. W ich gronie pojawili się mecenasi kultury nawet z Leszna, ale większość z nich to lokalne filmy i instytucje. - Nasza wałbrzyska społeczność potrafi sobie poradzić - podsumowała otwierająca festiwal Sylwia Bielawska.
W jury zasiedli dorośli oraz dzieci, wszystko po to by 20 września wręczyć nagrody oraz Grand Prix z wyjątkową statuetką.
Uroczyste rozpoczęcie 4.FMM odbyło się przed pierwszą prezentacją spektaklu teatru gospodarza. Mowa o "Podwórku zaginionych zabawek", przedstawieniu dla widzów 4+ lat.


Jak informują twórcy: sztuka Anny Andraki powstała z inspiracji miejscem, które istnieje naprawdę w zaułkach lwowskich kamienic. To historia o sile marzeń, potrzebie bliskości, miłości i akceptacji, w której główni bohaterowie mają co prawda swoje troski, ale mają też siebie, wsparcie i chęć, aby wciąż działać. Całkiem możliwe, że mali widzowie znajdą w nich wiele i ze swoich zabawek, i z własnego podwórka.

Opowieść wzrusza i zachwyca operując prostymi środkami wyrazu. Po obejrzeniu jego nawet dorosły zaczyna się zastanawiać, czy jego maskotka z dzieciństwa trafiła na godną "emeryturę" i jak można życzliwie pomóc niechcianym zabawkom. 

tekst: Anna Andraka
reżyseria: Roksana Miner
scenografia i kostiumy: Mateusz Mirowski
muzyka: Grzegorz Mazoń
obsada: Karolina Bartkowiak. Anna Jezierska, Urszula Raczkowska, Paweł Kuźma, Filip Niżyński i Paweł Pawlik.Przedstawienie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz Gminy Wałbrzych. Wejdzie ono do repertuaru TLiA w naszym mieście.

Przypominamy, że w nadchodzących dniach czeka nas mnóstwo festiwalowych wydarzeń. Oto ich spis: Wałbrzych: Nadchodzi 4. Festiwal małych Prapremier [PROGRAM]


oprac. i fot. Elżbieta Węgrzyn