Europejska Fundacja Edukacji Audiowizualnej Disce i Sokołowsko Laboratorium Kultury zapraszają na pierwszą edycję Dolnośląskiego Festiwalu Młodego Widza. Można nakręcić film konkursowy i zobaczyć, jak wygląda plan filmowy.


Wydarzenie odbędzie się w dwóch odsłonach: 15–17 listopada i 8 grudnia w Kinoteatrze Zdrowie w Sokołowsku. 

Jak mówią organizatorzy festiwalu: Od trzech lat dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Narodowego Centrum Kultury realizujemy na Dolnym Śląsku Program Edukacji Filmowej Sokołowsko Laboratorium Kultury. Dolnośląski Festiwal Młodego Widza to projekt adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którego celem jest zachęcanie do kreatywności i twórczości w dziedzinie filmu i krytyki filmowej. W ramach projektu organizujemy przegląd filmowy dla młodzieży obejmujący filmy zrealizowane na Dolnym Śląsku. Projekcje połączone są ze spotkaniami z twórcami filmowymi w Kinie "Zdrowie" w Sokołowsku. Podczas spotkania w Sokołowsku zaprezentujemy pracę przy Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

Młodzież będzie miała także szansę zobaczyć, jak wygląda plan filmowy oraz wziąć

udział w warsztatach krytyki filmowej. Projektowi towarzyszy konkurs na film inspirowany twórczością i życiem Krzysztofa Kieślowskiego (temat pracy: „Wiara w człowieka”, termin nadsyłania: 1 grudnia 2017.

Konkurs Dla Młodych Twórców Filmowych obejmuje szeroką gamę form filmowych (dokument, film fabularny,
film animowany, teledysk) i daje szansę na zaprezentowanie swoich zainteresowań i pasji przed szeroką publicznością. Konkurs jest otwarty dla każdego ucznia dla każdego ucznia, który ma telefon komórkowy i… ciekawy pomysł na film!

Program (na razie brak szczegółowych godzin projekcji):

Blok I:

„Największe fajerwerki ever” Aleksandra Terpińska, „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”
Kuba Czekaj, „Spacer” Jagoda Szelc, „Pozostać” Stanisław Białoskórski
Blok II:
„Pomiędzy” Michał Stenzel, „Multifrenia” Marta Majewska, „Wojny domowe” Aleksandra Popińska
Blok III (dokument):
„Wolta” Monika Kotecka, Karolina Poryzała, „Lecieć nie lecieć” Aniela Gabryel, „Enrichment” Marcin Strauchold,
„Obiekt” Paulina Skibińska, „Punkt wyjścia” Jagoda Szelc.

Wydarzenie towarzyszące: spacer śladami dzieł sztuki w zabytkowym parku dr Brehmera, oprowadzanie kuratorskie: Bożenna Biskupska.

Festiwal ma bezpłatną, otwartą formułę.

Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin dostępne są na stronie:
http://www.kinozdrowie.pl/pl/2017/11/dolnoslaski-festiwal-mlodego-widza/

Opr. MS
Foto: Magdalena Sakowska