Data wydarzenia: 12.10.2018 16:00
Miejsce wydarzenia: Kino Apollo

W kinie "Apollo" rozpoczynają się festiwalowe projekcie - wszystkie będą bezpłatne i do tego przyjedzie Emilia Krakowska.


Festiwal podróżników

Już 12 października o godz. 16:00 w ramach Festiwalu Podróżników będzie można zobaczyć film "Człowiek Delfin",
reż. Lefteris Charitos; Grecja, Kanada, Francja, Japonia, 2017, 80 min. Wstęp na seans bezpłatny.

Opis filmu:

„Człowiek delfin” to niezwykła historia Jacques’a Mayola, jednego z największych nurków w historii, wielokrotnego rekordzisty świata w nurkowaniu głębinowym. Jego skomplikowane życie osobiste, pasja do nurkowania, zaangażowanie w ochronę oceanu i rozległa wiedza na temat delfinów stały się inspiracją dla kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit”. Teraz poznajemy go jeszcze bliżej.

Udajemy się w fascynującą podróż do podwodnego świata, zanurzając się w zmysłowym i granicznym doświadczeniu swobodnego nurkowania. Podróżujemy przez Japonię, Miami, Marsylię, wyspy Caicos, Kalymnos i Elbę. Nurkowanie pozwoliło Mayolowi dotrzeć do granic ludzkiego ciała i odkryć głęboką więź człowieka z morzem.

Film splata wspaniałą współczesną fotografię podwodną w wykonaniu najlepszych na świecie nurków z intymnymi komentarzami przyjaciół Mayola, rodziny i mistrzów świata w nurkowaniu. Narratorem jest Jean-Marc Barr –odtwórca roli Mayola w „Wielkim błękicie”.

Festiwal Wolności

W środę 17 października o godz. 19.00 w kinie "Apollo" odbędzie się pokaz specjalny filmu "Brzezina" z udziałem aktorki Emilii Krakowskiej. Pretekstem do spotkania jest premiera książki „Emilia Krakowska. Aktorzyca” Katarzyny Kaczorowskiej, w której dziennikarka przedstawia portret wybitnej polskiej aktorki.

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Odra-film przypomina najważniejsze polskie filmy minionych dekad. Pokazom towarzyszą spotkania z twórcami i dyskusje z zaproszonymi gośćmi. W kinie "Apollo" będzie okazja do spotkania z Jagną Reymonta, Maliną z opowiadania Iwaszkiewicza, Marysią z „Wesela” i panią Dulską Zapolskiej. Emilia Krakowska, bohaterka książki Katarzyny Kaczorowskiej opowiada czytelnikom o wielkiej miłości swojej matki, Anastazji, o przybranej siostrze, mężach, z którymi nie zawsze było jej po drodze i ukochanych córkach. Prowadzi nas przez uliczki rodzinnego Poznania – okupowanego przez Niemców i zbuntowanego przeciwko władzy w czerwcu 1956 roku – i wprowadza w świat warszawskich teatrów, w którym młoda dziewczyna po studiach musiała znaleźć swoje miejsce, pokazać, co potrafi i przekonać do siebie reżyserów, publiczność i krytyków. Co jej się udało, a czego do dzisiaj żałuje? Czy jest rola, o której wciąż marzy? Jaką postać chciałaby zagrać ponownie?

Po spotkaniu odbędzie się projekcja filmu "Brzezina" w reżyserii Andrzeja Wajdy z roku 1970, ekranizacji genialnego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pod tym samym tytułem.

14 października natomiast inauguracja wałbrzyskiej odsłony festiwalu. W każdą niedzielę, aż do 11 listopada, kino zaprasza na pokazy pięciu najlepszych polskich filmów, wybranych przez widzów Dolnego Śląska w plebiscycie Filmowego Festiwalu Wolności. Filmom będą towarzyszyć prelekcje.


Program festiwalu:

14.10 (niedziela), godz. 16.00 - pokaz filmu „Sanatorium pod klepsydrą” oraz prelekcja;
17.10 (wtorek), godz. 19.00 - pokaz filmu „Brzezina” oraz spotkanie z Emilią Krakowską;
21.10 (niedziela), godz. 16.00 - pokaz filmu „Nóż w wodzie” oraz prelekcja;
28.10 (niedziela), godz. 16.00 - pokaz filmu „Miś” oraz prelekcja;
4.11 (niedziela), godz. 16.00 - pokaz filmu „Pociąg” oraz prelekcja;
11.11 (niedziela), godz. 16.00 - pokaz filmu „Noce i dnie” oraz prelekcja.

Wstęp na wszystkie seanse i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny. Więcej informacji znajduje się na stronie: festiwalwolnosci.pl.

Opr. MS
Foto: Elżbieta Węgrzyn