Przyzwyczailiśmy się już, że na majowe Dni Boguszowa-Gorc przyjeżdżają każdego roku gwiazdy. Kto odwiedzi najwyżej położony stadion w Polsce w maju 2019 roku?
Była już Patrycja Markowska, Urszula, Czerwone Gitary, a w ostatnich latach De Mono, Kombii i Beata z Bajmem... A jakie ikony polskiej muzyki rozrywkowej pojawią się tu już wkrótce?

Tegoroczne Dni Boguszowa-Gorc odbędą się 18-19 maja, czyli na tydzień przed Dniami Wałbrzycha. Tradycyjnie już boguszowska impreza organizowana jest na najwyżej położonym stadionie w Polsce - w Boguszowie przy ul. Kusocińskiego. - W sobotę, 18 maja gwiazdą wieczoru będzie grupa Varius Manx z Kasią Stankiewicz, a w niedzielę, 19 maja, na scenie pojawi się Rafał Brzozowski - wyjaśnia Elżbieta Gajewska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej-Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach.

Oczywiście w te dni nie zabraknie też innych artystów, a także stoisk gastronomicznych i wesołego miasteczka, czyli wszystkiego, co znamionuje większość udanych miejskich plenerówek.Varius Manx

Grupa Roberta Jansona oraz Pawła i Michała Marciniaków istnieje od 1989 roku. W Varius Manx występowała w latach 1993 - 96 Anita Lipnicka, a Kasia Stankiewicz 1996 - 2000. Wokalistka powróciła w 2015 roku i wystąpi z zespołem również podczas tegorocznych koncertów.
Jak informuje grupa: Powrót Kasi Stankiewicz do zespołu Varius Manx z okazji obchodów
25 lecia zespołu był bardzo wyrazistym momentem w życiu zespołu oraz bardzo zauważalnym na rynku muzycznym. Historia zespołu Varius Manx pisze się dalej... Po 21 latach od rozstania zespołu z Kasią Stankiewicz, i po 7 latach od ostatniego albumu zespół powraca w najlepszej możliwej kondycji i zabiera słuchaczy prosto do serca lasu. Powstaje nowy album zespołu „ENT” -  owoc wspólnej pracy ludzi, którzy odważyli się "wejść do tej samej rzeki" - a to zdarza się niezwykle rzadko. Premiera krążka odbyła się 13 kwietnia 2018. Na albumie ENT możemy usłyszeć piękne, hipnotyzujące melodie, które  zostały ubrane w poetyckie teksty Kasi Stankiewicz.  W większości kompozycji muzykom towarzyszył kwartet smyczkowy. Pierwszym singlem promującym Album „ENT” jest piękna, liryczna ballada zatytułowana „Mgła nad Warszawą”, którego premiera miała miejsce w dniu premiery albumu.

  Jesienią 2018r.  zespół wyruszył w trasę promującą najnowszy album zespołu. Koncerty grupy będą nie lada gratką dla fanów – będą to jedyne w swoim rodzaju muzyczno-multimedialne wydarzenia, jakich jeszcze nie widziałeś! Kasia Stankiewicz zaśpiewa premierowy materiał stworzony wraz z zespołem Varius Manx w ramach nowego Albumu “Ent”. Będzie dużo nowości, ale z całą pewnością nie zabraknie też starych, dobrze wszystkim znanych przebojów… Koncerty będą wyjątkowe nie tylko z powodu premiery płyty. Zespół wraz z Kasią Stankiewicz pragnie przenieść widzów do swojego wyjątkowego, baśniowego świata przy pomocy wideo-rysunkowych wizualizacji wyświetlanych na aż trzech ekranach otaczających zespół. Muzycy zabiorą słuchaczy w podróż do świata natury, a wszechobecne projekcje niemal namacalnie przeniosą koncert do lasu lub w dalekie góry. Gościnnie z zespołem wystąpi żeński kwartet smyczkowy. To trzeba zobaczyć i usłyszeć!


Rafał Brzozowski

Rafał Brzozowski to jeden z najzdolniejszych muzyków swojego pokolenia. Jego przeboje “Tak blisko” i “Nie mam nic” na stałe wpisały się w krajobraz krajowej muzyki rozrywkowej. Utwory Rafała od lat zna i śpiewa cała Polska, która bawi się także na jego licznych koncertach, podczas których charyzmatyczny artysta daje się poznać jako performer porywający tłumy.

Rafał urodził się 8 czerwca 1981 roku w Warszawie. Już od dzieciństwa przejawiał zainteresowanie muzyką - jako młody chłopak uczył się grać na pianinie. Wkrótce ukończył jednak Akademię Wychowania Fizycznego i został brązowym medalistą Mistrzostw Polski w zapasach. Miłość do muzyki wzięła natomiast szybko górę. Choć nie porzucił poświęcania czasu sportowi, w 2002 roku wziął udział w programie “Szansa na sukces”, w którym zdobył wyróżnienie za wykonanie utworu z repertuaru grupy Szwagierkolaska. Niedługo później poznał Edmunda Stasiaka - byłego gitarzystę legendarnej grupy Lady Pank - dzięki któremu trafił do Emigrantów. Jako wokalista tego składu nagrał wówczas album “...i inne utwory”. To zapoczątkowało jego przygodę z muzyką “na poważnie”. Niebawem do współpracy z grupą De Mono zaprosił go Marek Kościkiewicz. Dzięki temu etapowi w karierze Rafał miał szansę zagrać niezliczoną ilość koncertów w kraju i zagranicą.

W 2011 roku Rafał postawił na ponowne otwarcie. Jako półfinalista programu “The Voice of Poland” wydał dwa single - “Nie mam nic” oraz “Na dobre masz zawsze mnie”. Drugi z nich został włączony do serialu “Na dobre i na złe” w Telewizji Polskiej jako utwór zamykający. Wkrótce miał nastąpić prawdziwy przełom w karierze: w 2012 roku światło dzienne ujrzał kolejny singiel artysty, “Tak blisko”, za który Brzozowski odebrał nagrodę podczas gali Eska Music Awards. Piosenka ta dotarła do drugiego miejsca AirPlay Chart - utworów najczęściej granych we wszystkich stacjach radiowych w Polsce. W tym samym roku ukazał się debiutancki krążek solowy Rafała, zatytułowany również “Tak blisko”, który zyskał status platynowej płyty.

Kolejne miesiące były dla Rafała przypieczętowaniem dotychczasowego sukcesu. [...] W kwietniu 2014 roku, w przeddzień kanonizacji Jana Pawła II, Rafał - u boku sław polskiej estrady, między innymi Edyty Geppert, Haliny Frąckowiak, Ryszarda Rynkowskiego i Natalii Kukulskiej - wystąpił w koncercie “Kolory miłosierdzia”, uroczystości upamiętniającej Papieża Polaka. We wrześniu natomiast miała miejsce premiera jego kolejnego albumu, zatytułowanego “Mój czas”. Następny rok rozpoczął się dla artysty wręcz fenomenalnie: Rafał zaśpiewał w duecie z Katie Meluą podczas Night of the Proms w Atlas Arenie w Łodzi. W czerwcu ponownie sięgnął po statuetkę Super Jedynki w Opolu, kolejny raz w kategorii Super Artysta. W listopadzie ukazała się płyta “Borysewicz & Brzozowski”, nagrana w duecie ze współzałożycielem i liderem formacji Lady Pank, Janem Borysewiczem.

W kolejnych latach artysta nagrywa następne albumy, a od września 2017 roku muzyk prowadzi reaktywowany po latach program “Koło fortuny” w Telewizji Polskiej. Show cieszy się niesłabnącą popularnością - zmagania uczestników ogląda średnio dwa miliony widzów, czyniąc program hitem obecnej ramówki. “Koło fortuny” z Rafałem Brzozowskim emitowane jest przez siedem dni w tygodniu.

Rafał nie przestaje jednak koncertować w kraju i zagranicą, nie przestaje wspierać potrzebujących poprzez swoją muzykę, spełniać się jako wokalista i multiinstrumentalista, będąc jednocześnie kompozytorem swoich piosenek. Teledyski na jego oficjalnym kanale w serwisie YouTube zanotowały już blisko 60 milionów wyświetleń.

ELW
fot. ilustracyjne JK
fot. artystów i biogramy - oficjalne strony twórców