Zakończył się 75. jubileuszowy rok działalności wałbrzyskiej biblioteki publicznej. Z powodu pandemii koronawirusa nie był on taki, jak sobie go wymarzono. Dwukrotnie trzeba było zamykać Bibliotekę i przenosić jej działalność do Internetu. - Mimo przerw i ograniczeń w działalności uważamy, że był to całkiem udany rok - podsumowują bibliotekarze i prezentują świadczące o tym dane statystyczne.

- We wszystkich naszych placówkach w ciągu roku odwiedziło nas łącznie ponad 83 000 osób, co daje średnio ok. 400 odwiedzin dziennie - wyliczają przedstawiciele Biblioteki pod Atlantami. To spory sukces zważywszy na okoliczności działania i dynamicznie zmieniające się przepisy.

Wypożyczono ponad 230 000 pozycji:
- ponad 200 000 książek,
- prawie 14 000 czasopism
- i ponad 15 000 zbiorów specjalnych.
- Z usługi „Książka na wynos” skorzystało od listopada ponad 1 000 osób,
- a z darmowego dostępu do ebooków na platformie Legimi – ponad 400. 
- W ramach akcji „Mała książka wielki człowiek” wydano 260 wyprawek czytelniczych dla najmłodszych.

Przygotowano przeszło 300 imprez i zajęć stacjonarnych dla ponad 4 500 uczestników - to też sukces, bo w przedcovidowej formule działano tylko przez nieco ponad dwa miesiące. Jednocześnie ofertę edukacyjno-kulturalną realizowano w Internecie. - Odbiorcami naszych wydarzeń online było ponad 40 000 osób. Dla naszych użytkowników przygotowaliśmy również ok. 20 gier mobilnych, które umiliły smutny czas pandemii. Dziękujemy za wszystkie wizyty – stacjonarne i online – i mamy nadzieję, że w 2021 roku będzie więcej okazji do bezpośrednich spotykań - dodają twórcy bibliotecznego podsumowania.
Najbardziej dotkliwym elementem pandemii okazało się odwołanie planowanych obchodów rocznicowych biblioteki. Było co prawda wiele wspomnień w sieci i mnóstwo historycznych ciekawostek, ale zabrakło niestety wydarzeń na żywo, które stanową osnowę każdych obchodów... Można się było tylko domyślić, jakie osobowości pojawiłby się w wałbrzyskich Atlantach na grudniowej gali rocznicowej...
Otwieranie i zamykanie... i przykładowe atrakcje 2020
Wałbrzych: Biblioteka pod Atlantami i filie otwierają się ponownie
Wałbrzych Atlanty: Książka na wynos już od dziś! Jak zamówić?
Wałbrzych: Rusza akcja Książka na wynos! Skorzystaj czytelniku
Wałbrzyskie Bibliokreacje 2020 zgromadziły ponad 1000 słuchaczy!
Wałbrzych: Atlanty zapraszają dziś pilnie po jesienne zapasy!
Wałbrzych: Atlanty zapraszają na Tydzień z regionem 2020 [PROGRAM]
Biblioteka pod Atlantami: 26 października wracają obostrzenia
Olena Matoshniuk | Nastroje


75 lat Biblioteki pod Atlantami: Skąd 14 legendarnych książek? (FOTO)oprac. ELW
Fot. Użyczone przez Bibliotekę pod Atlantami