Data wydarzenia: 06.10.2016 18:00 - 06.11.2016 17:00
Miejsce wydarzenia: Art Cafe Pod Pretekstem

Art Cafe Pod Pretekstem, czyli wałbrzyska artystyczna kawiarnia z duszą skończyła właśnie 5 lat. Podczas uroczystego spotkania jej wielbicieli i sympatyków był czas na gratulacje, podsumowania i otwarcie nowej wystawy. Tym razem są to zdjęcia Waldemara Kałasznikowa i Alka Ziółkowskiego.

- 7 października 2011 roku otwarłam kawiarnię Pod Pretekstem, chciałam  tu  połączyć małą gastronomię z działaniami artystycznymi. To miejsce powstało z potrzeby serca - wspomina Joanna Kostrzewska, właścicielka.
Pani Joanna fotografuje i wspiera lokalnych artystów, jaj prace można było oglądać Muzeum w Wałbrzychu i galerii Stowarzyszenia Civitas Christiana. Należy też do Wałbrzyskiego Klubu Fotograficznego. Jej koledzy fotograficy i plastycy dopingowali pani Joannie poszukującej miejsca, gdzie można by mile spędzić czas i zorganizować prezentację prac. Długo szukała odpowiedniego lokalu, w końcu trafiła do niszczejącego magazynu będącego niegdyś magazynem miejskiej pomocy społecznej. - Zakochałam się w tym miejscu, jak tylko tu weszłam. Przez wybite i częściowo zasłonięte okna wlewało się tu niesamowite światło. Pomyślałam wtedy - to jest to miejscewspomina Kostrzewska. Po długim remoncie, ze wsparciem męża, lokal udało się stworzyć i nadać mu niepowtarzalny klimat. 

Wiele się tu dzieje
Właścicielka sama ustalała wystrój, wybierała dodatki i planowała pierwsze wystawy. Dziś ma za sobą 39 wystaw (40. jest w trakcie), w ciągu tych 5 lat Pod Pretekstem było areną łącznie ponad 150 wydarzeń artystycznych: od nastrojowych koncertów, przez spotkania literackie, poetyckie, spotkania dla kobiet, projekcje filmowe, po urządzane tu wieczorki przy płytach winylowych i wiele wiele innych. Z wszystkimi wydarzeniami pani Joanna czuła się związana, w każde zainwestowała własny czas, emocje i pieniądze. Jej działalność  nie była dofinansowywana ze środków publicznych lub trzeciego sektora. Pięć lat działań twórczych upewniło panią Joannę, że postępuje słusznie, ale powinna się rozwijać. - Założyłam Fundację Przytulisko Artystyczne Pod Pretekstem. Będzie ona wspierała lokalnych artystów - zapowiada właścicielka lokalu jubilata.

40. wystawa - zobacz ją koniecznie!
Od 6 października do 6 listopada Pod Pretekstem można zobaczyć wystawę fotografii Waldemara kałasznikowa i Alojzego Ziółkowskiego "Portfolio" pokazującą, że panowie doskonale łączą swoją pasję fotografowania z zamiłowaniem do podróżowania po pięknej ziemi wałbrzyskiej. Zapraszamy do obejrzenia wystawy i uczestnictwa w innych wydarzeniach Pod Pretekstem - rocznicowych i takich bez okazji... Wszak każdy pretekst jest dobry by odwiedzić to magiczne miejsce.

Zobacz też: UNIKALNA BIŻUTERIA W ART CAFE
TAKIS MAKANDASIS NADAL ZASKAKUJE
TARGIRA ART W ŚWIEBODZICACH
METAMORFOZY W ZAMKU KSIĄŻ
NORBERT WAWRZYNIAK UWIECZNIŁ WAŁBRZYCH KTÓREGO JUŻ NIE MA
STAROWIEJSKI - WYSTAWA
BYĆ INACZEJ BOŻENY MAZURKIEWICZ
SKARBY SPRZED TYSIĘCY LAT
JOLANTA KARASIŃSKA I JEJ SYMFONIE
MALOWANE KAWĄ HALINY JASIONOWSKIEJ

ZAPRÓSZENIE OGNIA PRZY UL. RYCERSKIEJ
Elżbieta Węgrzyn