W roku 2018 w naszym mieście, powiecie i okolicy kręcono rekordową chyba liczbę filmów i seriali. Czy to "złoty pociąg" tak działa na filmowców, czy nie, możemy być dumni z naszego regionu. W grę wchodzą znane nazwiska: Pasikowski, Holland, Majewski. W filmach grają gwiazdy polskie i zagraniczne.


Wałbrzych i powiat

"Ciemno, prawie noc"

22 marca 2019 roku (a nie w styczniu - nowa data za Film Polski.pl), kto wie, być może w Wałbrzychu, będzie miała miejsce premiera filmu Borysa Lankosza "Ciemno, prawie noc" na podstawie nagrodzonej Nike powieści pisarki o wałbrzyskich korzeniach, Joanny Bator. Dziś mija równo rok od początku zdjęć, które trwały od 20 listopada 2017 do maja 2018. Pisaliśmy o nich wielokrotnie. W filmie występują niemal same gwiazdy. W obsadzie zobaczymy m.in. Jerzego Trelę, Magdalenę Cielecką, Marcina Dorocińskiego, Romę Gąsiorowską i Dorotę Kolak. W drugoplanowej roli pojawi się też autorka powieści.

Opis fabuły (za Film Polski): Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do miasta przybywa dziennikarka Alicja Tabor. Powracająca po latach w rodzinne strony nieustępliwa reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę, wobec której nawet policja okazuje się bezsilna. W trakcie prywatnego śledztwa Alicja – dość nieoczekiwanie – wpada na trop dramatycznych wydarzeń, które swój początek miały dekady temu. Dążąc do odkrycia prawdy, dziennikarka będzie musiała stawić czoła nowemu zagrożeniu oraz temu, przed czym uciekała przez całe dorosłe życie – tajemnicy swojego dzieciństwa i szokującym sekretom własnej rodziny. Z czasem ponura intryga kryminalna połączy w jedno zaginięcia dzieci, wojenną przeszłość, legendę zaginionego skarbu oraz losy samej Alicji, która na swojej drodze zmierzy się z czystym wcieleniem zła, jak i zyska sojuszników, stojących po stronie dobra.

Kilka dni temu ukazała się kolejna zapowiedź filmu:"1983"

Pod koniec kwietnia, zaraz po ostatniej scenie do filmu Borysa Lankosza (SOWIECI RABOWALI I PALILI W ZAMKU KSIĄŻ [FOTO]) Książ i Stado Ogierów odwiedziła Agnieszka Holland, zajęta reżyserią pierwszego polskiego serialu Netflixa - "1983". Filmowcy w głębokiej tajemnicy nagrywali sceny w książańskim kompleksie. Nocne zdjęcia powstały m.in. na terenie Stada Ogierów - w stajniach i ujeżdżalni. Serial był kręcony również w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie oraz na Śląsku. W budzącej spore zainteresowanie produkcji zobaczymy też nasze lokalne, wałbrzyskie plenery.

Opis fabuły (Netflix): Straszliwy atak terrorystyczny z 1983 roku pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Dwadzieścia lat później zimna wojna wciąż trwa w najlepsze. Student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce. Teraz, w 2003 roku, po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek nie tylko radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie jej obywateli, ale odmieni losy całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.

Nad pierwszym polskim serialem dla tej popularnej platformy, obok Holland pracowały Katarzyna Adamik oraz Olga Chajdas i Agnieszka Smoczyńska. W serialu zagrali Robert Więckiewicz i Maciej Musiał. W obsadzie znaleźli się również Michalina Olszańska, Andrzej Chyra, Zofia Wichłacz, Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Wojciech Kalarus, Edyta Olszówka i Agnieszka Żulewska. Premiera serialu na Netflix już 30 listopada. Będzie 8 odcinków. Oto oficjalny trailer:"Bailout Folks!"

22 maja ekipa Marka Lechkiego, zajęta produkcją filmu "Bailout Folks!", zaparkowała na ul. Moniuszki przy wałbrzyskiej kolegiacie. To film fabularny, którego producentem jest Telemark Sp. z o.o. Budżet produkcji opiewający na kwotę 4 mln zł Polski Instytut Sztuki Filmowej dofinansował kwotą 1,8 mln zł. Reżyser wywodzi się z Dolnego Śląska. Jego debiut pt. "Erratum" z 2010 roku zyskał pochlebne recenzje, krytycy docenili jego wrażliwość i oszczędność wyrazu będącą przejawem docenienia inteligencji odbiorców. W swoim debiucie Lechki opowiedział o trudnym powrocie trzydziestoparolatka w rodzinne strony, a "Bailout folks!" ma pokazywać niełatwe ścieżki życia pracownika korporacji. Poza debiutem na dużym ekranie ten młody twórca ma też na koncie pracę nad dwoma serialami HBO: "Pakt" z Marcinem Dorocińskim w roli dociekliwego dziennikarza śledczego i "Bez tajemnic" o psychoterapeucie i pogmatwanych losach jego pacjentów.

Anglojęzyczny tytuł to określenie z zakresu bankowości oznaczające „ratowanie przed upadłością”. Póki co, szczegóły dotyczące fabuły nie są znane, mówi się jednak, że „Bailout Folks” klimatem ma przypominać słynny „Upadek” Joela Schumachera. W roli głównej wystąpi Piotr Żurawski, znany z "Pokotu" Agnieszki Holland według powieści Olgi Tokarczuk. Na razie nie ma daty premiery, a wszystkie szczegóły trzymane są w tajemnicy."Klatka"

W maju, czerwcu i lipcu filmowcy pod kierunkiem Konrada Maximiliana Piotrowskiego, nagrywający obraz "Klatka" zaadoptowali plenery Sokołowska ze starym autobusem PKS jeżdżącym niegdyś na trasie Wałbrzych - Świdnica i strome uliczki wokół rynku w Boguszowie. Film miał przejściowe trudności, z jego produkcji wycofali się kluczowi partnerzy i zaczęli tworzyć od podstaw własny film, "Underdog". Jednak producent filmu, studio Domino Film przekazało portalowi Movies Room oświadczenie następującej treści:

W związku z rozpowszechnianymi publicznie nieprawdziwymi i wprowadzającymi w błąd informacjami o losach produkcji filmu "Klatka", w reżyserii Konrada „Maximiliana” Piotrowskiego, Domino Film, jako producent filmu, zapewnia, że tytuł, ani główna obsada filmu nie uległy zmianie. W roli głównej pozostaje doskonale wszystkim znany Piotr Stramowski oraz Katarzyna Warnke. Przerwa w produkcji wymuszona została zerwaniem współpracy ze strony kluczowych partnerów projektu, w tym federacji KSW i dystrybutora NEXT Film. Wspomniani partnerzy, zdecydowali się na realizację konkurencyjnego projektu, angażując do niego, Eryka Lubosa – aktora wcześniej zaangażowanego i kilka miesięcy przygotowującego się do gry w filmie "Klatka". Przed ekipą "Klatki" końcowe zdjęcia, etap postprodukcji i przygotowania do premiery. Więcej szczegółów wkrótce!

Premiera filmu jest według Filmu Polskiego przewidziana na 11 stycznia 2019 roku.

Opis fabuły: Film opowiada o losach Tomasza, zawodnika MMA oraz jego największego rywala. MMA, czyli mieszane sztuki walki to sport, który budzi ogromne emocje i kontrowersje. Zawodnicy walczą w klatkach i używają każdej dozwolonej techniki, by obalić przeciwnika. To zamknięte i hermetyczne środowisko i właśnie tam toczy się historia bohaterów filmu."Kurier"

Władysław Pasikowski wykorzystał nasze plenery do obrazu pt. "Kurier", historycznego filmu sensacyjnego opowiadającego o życiu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. 2
3 lipca zdjęcia powstawały na stacji kolejowej w Głuszycy Górnej przy ul. Dworcowej. W nagrywanych scenach z czasów II wojny światowej brało udział blisko 150 statystów. 24 lipca filmowcy przenieśli się do Nowej Rudy. Kręcono też w Łodzi, Warszawie i Częstochowie.

Akcja filmu rozgrywa się latem 1944 roku, kiedy to Jan Nowak-Jeziorański zmierza ze swoją tajną misją z Londynu do Warszawy. Ma przekazać informacje w decydującej sprawie wsparcia Wielkiej Brytanii dla powstania w Warszawie. W roli głównej wystąpił Philippe Tłokiński, w filmie zagrali też Patrycja Wolny, Julie Engelbrecht, Grzegorz Małecki, Michael Terry, Rafał Królikowski, Mirosław Baka i Zbigniew Zamachowski. Scenariusz wraz z Władysławem Pasikowskim przygotowała Sylwia Wilkos. Premiera jest zapowiadana na 2019 rok."Powiernik"

W czerwcu w Budapeszcie rozpoczęły się zdjęcia do nowego filmu z udziałem Łukasza Kazka, dziennikarza i popularyzatora historii, znanego m.in. z filmów „Depozytariusz” (TVN) oraz „Na tropie Złotego Pociągu” (Discovery). Obraz reżyseruje Mateusz Kudła, współautor filmu z udziałem Romana Polańskiego i Ryszarda Horowitza pt. „Polański, Horowitz. Czarodzieje z Getta”, którego premiera planowana jest na 2019 rok. To międzynarodowy projekt, którego efektem będzie powstanie filmu dokumentalnego pt. "Powiernik". Pomysł na film pojawił się jeszcze w 2014 roku, miał powstać obraz, który nie dotyczy poszukiwań w terenie z wykrywaczem do metalu czy georadarem, ale ostatnich właściwie okazji, by jeszcze porozmawiać z byłymi więźniami filii KL Gross-Rosen pracującymi w czasie wojny w kompleksie "Riese". Do tego doszły relacje Niemców, którzy wychowali się w Walimiu, między innymi dwóch mężczyzn, mających w 1945 roku 8 i 9 lat, którzy zapowiedzieli, że pokażą ekipie rzeczy, o których jeszcze nikt nie wie, a także drugiej rodziny z Polski, która przybyła na te tereny i osiedliła się w Jugowicach Górnych, a teraz odnalazła się na Górnym Śląsku.

Bohater filmu odnajduje depozyty, czyli różnego rodzaju cenne przedmioty, ukryte 70 lat temu przez wysiedlanych wówczas mieszkańców Gór Sowich. Chcąc poznać losy właścicieli, postanawia ich odszukać i zwrócić fotografie, książki i osobiste pamiątki.

Oprócz stolicy Węgier, zdjęcia powstawały także w Niemczech, Austrii i na terenie gminy Walim. Film powstaje w wersjach polsko- i angielskojęzycznej. Poprzednie filmy, nad którymi pracowali wspólnie Łukasz Kazek i Mateusz Kudła, zdobyły szereg nagród. „Ludzie z Klisz” (2017, prod. TVN) przyniosły im Złotego Delfina na Festiwalu Telewizyjnym w Cannes oraz Złotą Plakietkę na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago, a „Depozytariusz” (2014, prod. TVN) nagrodę za montaż na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Southampton.
„Brigitte Bardot cudowna”

Na początku listopada reżyser Lech Majewski kręcił film w zamku Książ. W jego najnowszej produkcji „Brigitte Bardot cudowna” zobaczymy kadry, które powstawały m.in. na Tarasie Zachodnim. W filmie zagrała czołówka polskich aktorów, m.in. Magdalena Różdżka, Andrzej Grabowski czy znani z serialu „Ranczo” Bogdan Kalus i Tomasz Sapryk. Zdjęcia do „Brigitte Bardot cudowna” oprócz Wałbrzycha powstaną także dawnym pałacu Magnisów w Bożkowie, a także w Katowicach, Zabrzu oraz w Sosnowcu. Film jest adaptacją powieści samego Lecha Majewskiego, która powstała, kiedy przebywał na emigracji. Reżyser zapowiada, że produkcja potrwa minimum dwa lata.

Opis fabuły powieści:

Brigitte Bardot i tow. Jóźwiak z UB; Pablo Picasso i Jack O’Belisk; Rudolf Hess i Caravagio; Lady Vii Ulla, gwiazdy hard-porno i Urbuś, Szopcio i Atom, chłopaki ze śląskiej szkoły lat sześćdziesiątych; Marylin Monroe i Wirski, sadystyczny nauczyciel muzyki; szaleni poeci: Marta Kruger i Sebastian Lok, i Marlon Brando; Cézanne i John Lennon; Sartre i Ringo Starr; Templer, śmieciolog, Raindranath Tagore, Liz Taylor, Oscar Noble... i długo by tak jeszcze można wymieniać. Co łączy te postacie: historyczne i wymyślone, w różnych czasach i różnych światach (i filmach) żyjące (lub nie); co je łączy? Wszystkie są oczywiście mieszkańcami Hotelu.

Z wielu rzeczywistości wzniesiono ten Hotel. Jedna - najłatwiej dostrzegalna, najprostsza do wyodrębnienia - jest całkowicie realistyczna. To świat PRL-u lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych: szkoła z jej koszmarnymi rytuałami, pochód pierwszomajowy, ulica, program radiowy i telewizyjny, kumple z klasy, portrety Gomułki i Cyrankiewicza… W tej rzeczywistości dzieje się jedna z mnóstwa – ale jedna z kluczowych! – historii tej powieści: poszukiwanie ojca przez nastoletniego bohatera-narratora; ojca – byłego lotnika Dywizjonu 302, więźnie PRL-owskich więzień, którego prawdziwy los matka skrzętnie ukrywa przed naszym bohaterem. (lechmajewski.art)Na liście reżyserów, którzy zawitają do Wałbrzycha na plener filmowy, może się pojawić także Waldemar Krzystek. Wkrótce ma ruszyć produkcja nowego serialu reżysera znanego m.in. z "Anny German" i "Małej Moskwy". Byłaby to spora produkcja z dużym budżetem. Jednak wciąż nie jest pewne, gdzie prowadzone będą zdjęcia tego serialu. Nieoficjalnie mówi się o Wałbrzychu.Region

"Malowany ptak"/"The Painted Bird"

W czerwcu w Świebodzicach padły klapsy "Malowanego ptaka" Václava Marhoula. Adaptacja kontrowersyjnej powieści o holokauście Jerzego Kosińskiego pt.: "Malowany ptak" (uchodziła za autobiograficzną, a nią nie była, bo rodzina autora została uratowana przez Polaków podczas Holokaustu) może wywołać w Polsce burzę. W filmie przedstawiona jest historia sześcioletniego żydowskiego chłopca mieszkającego we wschodniej Europie, ukrywanego przez rodziców w celu uniknięcia nazistowskich obozów koncentracyjnych tworzonych podczas II wojny światowej. Na ekranie pojawią się Harvey Keitel, Julian Sands, Stellan Skarsgård, Petr Vanek, Aleksey Kravchenko, Udo Kier, Lech Dyblik. Premiera jest zapowiadana na maj lub wrzesień 2019 roku. To ostatnia produkcja filmowa wykorzystująca ruiny świebodzickiej Sileny przed jej wyburzeniem."Znaki"

W maju rozpoczęły się zdjęcia do nowego serialu kryminalnego "Znaki". Na ekranie można obejrzeć m. in. Andrzeja Konopkę, Helenę Sujecką, Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik oraz Helenę Englert. Za realizację odpowiada ATM Grupa. Premiera powstającej w Górach Sowich 8-odcinkowej produkcji miała już miejsce w październiku w AXN. Można tam oglądać kolejne odcinki.

Opis fabuły: W malowniczych plenerach Gór Sowich ginie studentka. Tajemniczą i okrutną egzekucją żyją media w całej Polsce. Śledztwo podąża w wielu kierunkach, jednak sprawa nie zostaje rozwiązana. Po latach, w tej samej miejscowości, dochodzi do kolejnej zbrodni. Śledztwo prowadzi komisarz Trela (Andrzej Konopka), który, by dotrzeć do prawdy, musi przełamać zmowę milczenia panującą w miasteczku.

Serial to połączenie gatunków, kryminału z elementami mystery i thrillera obyczajowego. "Znaki" to kolejna, po "Zbrodni", "Rewirze" oraz "Ultraviolecie", lokalna produkcja SPT w Polsce. Producenci zapowiadają następne. Serial wyreżyserowali Jakub Miszczak ("Sprawiedliwi - Wydział kryminalny", "Licencja na wychowanie") i Marcin Ziębiński ("Kiedy rozum śpi", "Dublerzy"). Za scenariusz odpowiadają Błażej Przygodzki, Paulina Murawska i Wojciech Miłoszewski.Podsumowanie: w  lipcowym numerze pisma "Podróż" dystrybuowanego w pociągach Intercity pojawił się tekst "Wałbrzych na taśmie filmowej", w którym Wałbrzych obwołano "najbardziej lubianym przez filmowców miastem w Polsce". Można stwierdzić nieskromnie, że coś w tym jest...

O tegorocznych produkcjach w Wałbrzychu i regionie:
WAŁBRZYCH: FILM - BRIGITTE BARDOT CUDOWNA - KRĘCONY W ZAMKU KSIĄŻ (FOTO)
PASIKOWSKI KRĘCI W GŁUSZYCY
POWIERNIK POKAŻE ŚWIATU HISTORIĘ OKOLIC WALIMIA
EKIPA FILMOWA NAGRYWAŁA W KOLEGIACIE
KLATKA: JAK STARY AUTOBUS STĄD ZAGRAŁ W FILMIE O MMA

WAŁBRZYCH: WALDEMAR KRZYSTEK SZUKA U NAS PLENERÓW?
WAŁBRZYCH: SERIAL NETFLIXA - ZDJĘCIA RÓWNIEŻ W ZAMKU KSIĄŻ


Ciemno, prawie noc:
WAŁBRZYCH: FILM CIEMNO, PRAWIE NOC - EKIPA NA UL. POCZTOWEJ

SOWIECI RABOWALI I PALILI W ZAMKU KSIĄŻ [FOTO]

CIEMNO, PRAWIE NOC - I O CZYM MÓWIĄ GWIAZDY? (FOTO)
FILM "CIEMNO, PRAWIE NOC" - ZAGRAJ W JEGO NAJWIĘKSZEJ SCENIE
WAŁBRZYCH: FILM CIEMNO, PRAWIE NOC - EKIPA NA UL. POCZTOWEJ
FILM - CIEMNO, PRAWIE NOC - ZDJĘCIA WŁAŚNIE RUSZYŁY


O dawnych filmach u nas kręconych:
WAŁBRZYCH: CZEMU FILMOWCY UPODOBALI SOBIE ŚRÓDMIEŚCIE (FOTO)
FILMOWCY GOŚCILI W KSIĄŻU. JAKIE FILMY TU POWSTAŁY?


Opr. MS, ELW
Foto: Elżbieta Węgrzyn, Ryszard Burdek, Magdalena Sakowska, UM Świebodzice, UMiG Głuszyca