Jeden z odnowionych wałbrzyskich dworców przejmuje Miejski Zarząd Budynków. Co to będzie oznaczać?


Dworzec Wałbrzych Szczawienko ma nowego zarządcę

Został nim właśnie Miejski Zarząd Budynków w Wałbrzychu. Spółka będzie odtąd odpowiedzialna za utrzymanie właściwego stanu technicznego oraz eksploatację obiektu, który 2 lata temu przeszedł gruntowną modernizację (DWORZEC WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO NARESZCIE JAK NOWY (FOTO)).
Budynek dworca to ponad 900 metrów kwadratowych powierzchni (dokładnie 928,68), z czego lwią większość stanowi parter, gdzie znajduje się poczekalnia, w której obsługiwany jest ruch pasażerski.W ramach projektu modernizacji, który został zakończony w kwietniu 2018 r., dworzec został przystosowany do funkcji tak zwanego centrum przesiadkowego – w bezpośrednim sąsiedztwie powstał parking na 40 aut, a sam dworzec gmina Wałbrzych skomunikowała dodatkową linią autobusową z osiedlem Podzamcze. W budynku powstały również pomieszczenia biurowe oraz lokale usługowe do wynajęcia, z których mogą korzystać przedsiębiorcy.

- Kompleksowa modernizacja, podniesienie standardu dworca oraz rozwiązania logistyczne sprawiły, że dworzec Szczawienko zaczął obsługiwać większą liczbę pasażerów –
mówi Kacper Nogajczyk, prezes MZB sp. z o. o. – By zapewnić podróżnym komfort korzystania z obiektu, niezbędne jest stałe utrzymywanie go w wysokim standardzie, a do tego potrzebny jest zarządca. Cieszę się, że został nim Miejski Zarząd Budynków, bo to znak, że spółka może zarządzać nie tylko nieruchomościami mieszkalnymi, ale także obiektami publicznymi czy usługowymi.
Znajdą mu nowy cel?

Wielka renowacja kosztowała 6 541 769 zł, z czego 2,5 mln dotacji przyznała Unia Europejska. Władze miasta przedstawiły podczas otwarcia koncepcję zagospodarowania sporej liczby wolnych lokali na parterze i piętrach. Na dole w poczekalni miała być mała gastronomia i kiosk, na piętrach nad nią hostel dla młodych turystów, a drugie skrzydło dworca zostało przeznaczone do zagospodarowania dla chętnego przedsiębiorcy, być może restauratora. Jednak stoi puste, jak i większość obiektu.Dziś za utrzymanie efektów przebudowy odpowiedzialny zostaje MZB. Na razie o mieszkaniach na dworcu Szczawienko nie ma mowy, ale faktem jest, że były tam na pierwszym i drugim piętrze, i to długo, do lat 90-tych. A innym faktem jest, że miasto miało problemy ze znalezieniem chętnych do najmu dużych powierzchni sporego dwupiętrowego obiektu, natomiast pomysł, żeby na jego wyższych piętrach zorganizować hostel dla młodzieży, został zarzucony (WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO: ZMIANY W KONCEPCJI I PRZESTÓJ (FOTO)). Być może zatem przejęcie budynku przez MZB jest wstępem do znalezienia dla niego nowego celu?

O dworcu i jego remoncie pisaliśmy wiele razy:
DWORZEC SZCZAWIENKO ŁADNIE SIĘ PREZENTUJE (FOTO WNĘTRZA)
JAK KUPIMY BILETY NA STACJACH ŚWIEBODZICE I SZCZAWIENKO?
DWORZEC WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO - SĄ KŁOPOTY (FOTO)
DWORZEC SZCZAWIENKO BEZ DACHU (FOTO)
DWORZEC SZCZAWIENKO ZMIENIA SIĘ W OCZACH (FOTO)
DWORZEC SZCZAWIENKO - REMONT PEŁNĄ PARĄ (FOTO)
DWORZEC WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO - ZACZYNAJĄ SIĘ PRACE (ZDJĘCIA)


WAŁBRZYCH (SZCZAWIENKO): DLACZEGO 15 MAJA JEST WAŻNĄ DATĄ? (FOTO)

Właśnie zakończył się remont stacji Wałbrzych Szczawienko:

Opr. MS
Foto użyczone: Miejski Zarząd Budynków w Wałbrzychu