Mieszkańcy miasta odnotowują problemy, jakie wystąpiły w pierwszych dniach po zmianie operatora odbierającego odpady z terenu całego Wałbrzycha. Podzamcze zaś tonie w odpadach wielkogabarytowych. Co ostatnio podrzucono? A u Was zmiana operatora odbyła się płynnie? Odbiór odpadów odbywa się terminowo?

Nasi Czytelnicy komentują pierwsze dni pracy nowego odbiorcy miejskich odpadów. Jakie mieli uwagi? Zanotowaliśmy. 


Na przywitanie dawka chaosu


Dziurawy harmonogram odbioru odpadów dostrzegają osoby, które chciały wyszukać swoją ulicę na "rozkładzie jazdy" nowego operatora. - A gdzie ulica Prosta, Miczurina, Wańkowicza... - wylicza pani Agnieszka, a pan Tadeusz dodaje: Senatorska, Jaworowa, Beethovena i wiele innych... Mowa o wstępnym harmonogramie odbioru odpadów na listopad i grudzień: Wałbrzych listopad - grudzień 2021: Odbiór odpadów [HARMONOGRAM]

Kłopoty logistyczne zgłaszają mieszkańcy osiedli. - Pracownicy zrzucili pojemniki z auta i pojechali dalej - relacjonuje zaskoczony pan Bartosz z ul. Michałowskiego na Piaskowej Górze. Przewrócone miejskie pojemniki na śmieci to dzieło porywistego wiatru, jednak uzupełniają je pozostałości po Albie i solidna dawka nieodebranych odpadów. - Niestety logistycznie ich to przerosło, ale podobnie było po zmianie Komunalnika na Albę - komentuje nasz Czytelnik.Brak nowych pojemników sygnalizują mieszkańcy z kilku dzielnic. - U mnie wciąż stoją pojemniki Alby. Co ciekawe w zeszłym tygodniu Alba nie zabrała śmieci i za chwilę będą się wysypywać, a nowy pojemników brak
- relacjonuje pani Renata z ul. Osiedleńców.
Rozpoczęła się też dyskusja, czy ktoś widział nowe pojemniki na butelki PET, jednak największą bolączką jest brak pojemników na odpady zmieszane. - U mnie Alba zabrała kontenery na śmieci zmieszane, a Miasto swoich jeszcze nie wstawiło. Super, nie!? - relacjonuje inna Czytelniczka i dodaje: No i wielką klapa. Na Piaskowej nie ma kontenerów na śmieci zmieszane i część jest wrzucana do pojemników segregacyinych np. plastików czy szkła, a część ludzie wysypuje luzem na ziemię. No po prostu brawo. Witajcie stada szczurów! Ktoś za to powinien ponieść konsekwencje. Tak darli się tu niektórzy kiedy Alba zastępowała Komunalnik, że syf, że bałagan, a teraz raptem milczą. Co teraz powiecie!?
Wtóruje jej pani Barbara: - U nas na Piaskowej na Nałkowskiej w ogóle niema śmietników, to jakiś koszmar.

Pan Remigiusz ze Starego Zdroju dostrzega braki w zaopatrzeniu w pojemniki nieruchomości z dużą liczbą mieszkańców oraz przeszacowanie budynków niemal pustych. - Obecnie odpadów nie odbiera nikt. Alba nie zabrała swoich pojemników, a pojemniki od MZUK walają się nadal po Armii Krajowej, żeby ludzie mogli je podziwiać, ktoś znowu dopuścił do katastrofy ze śmieciami w mieście. Na posesji, która nie jest już zamieszkana przez nikogo pojawiają się pojemniki w liczbie niemal 10, a przy czterech budynkach mieszkalnych są dwa, małe. - Czytelnik nie przebiera w słowach - Do cholery wystarczy ruszyć głową i sprawdzić pewne kwestie - to chyba jest za trudne dla osób, które tym zarządzają. Inna kwestia, nie będzie gdzie wyrzucać popiołu, a co dopiero śmieci sortowanych. Miała być nowa jakość a jest większy syf.

Mieszkańcy kibicują MZUK-owi, ale są zaniepokojeni, co wyraził pan Remigiusz: Powodzenia! Pan Prezydent porwał się z motyką na słońce. To nie jest słodki lekki biznes, a wszyscy mieszkańcy ucierpią , może do końca roku będzie w miarę opanowane, współczuję nowej zmianie.


Podzamcze walczy z gabarytami

Poza ogólnomiejskimi zmianami dotyczącymi odbioru odpadów, pozostały też stare, nierozwiązane problemy jak choćby porzucanie i podrzucanie odpadów wielkogabarytowych przy śmietnikach oraz w częściach wspólnych budynków. To ostatnie regularnie piętnuje Spółdzielnia Mieszkaniowa "Podzamcze" i przypomina, że za łamanie prawa miejscowego - Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Wałbrzych grozi kara grzywny od 10 do 50 tys. zł; i jak wskazuje zagracanie przestrzeni wspólnych to również pogwałcenie szeregi innych przepisów jak Ustawy o ochronie przeciwpożarowej.Gdzie odnotowano porzucone graty w ostatnich dniach?
- ul. Basztowa 60 - szafka i zlewozmywak;
- ul. Basztowa 48 - 64 - zagracona komora zsypowa;
- ul. Grodzka - 52 - 54 - porzucone w komorze zsypowej stare okna,
- ul. Grodzka 37 - meble i plastikowe skrzynki przy śmietniku;
- ul. Palisadowa 28 - drzwi i płyty przy boksie śmietnikowym;
- doniesienia wcześniejsze dotyczą m.in. zagraconych pomieszczeń piwnicznych (Grodzka 34), gdzie pozostawiono meble, stary telewizor, a nawet opony; a także tradycyjnie już komór zsypowych przy Senatorskiej 19 oraz boksu śmietnikowego przy ul. Fortecznej 3.
Odpady te powinny trafić do jednego z miejskich PSZOK-ów przy ul. Beethovena i Stacyjnej, gdzie odbierane są nieodpłatnie.


Więcej szczegółów o "rewolucji śmieciowej": Wałbrzych: MZUK przejmuje odbiór odpadów - trwa odliczanie [FOTO]

O nadchodzących zmianach w miejskiej gospodarce odpadami:
Wałbrzych listopad - grudzień 2021: Odbiór odpadów [HARMONOGRAM]
- co z workami na śmieci? -Wałbrzych: Foliowe worki na śmieci będą znikać. Co je zastąpi?
- nowe pojemniki na odpady - Wałbrzych: Nowe pojemniki na śmieci już czekają [FOTO]

- kwestie odbioru odpadów od przedsiębiorców - Wałbrzych: kto teraz będzie odbierał odpady od przedsiębiorców?
- o nowych śmieciarkach na gaz - WAŁBRZYCH: BĘDĄ CZIPY, KAMERY, A ŚMIECIARKI MAŁE I BIAŁE
WAŁBRZYCH: CZEKA NAS KOLEJNA REWOLUCJA ŚMIECIOWA? 
WAŁBRZYCH: CZY ODBIORCA ODPADÓW NARUSZYŁ PRZEPISY?


Czytaj też:

WAŁBRZYCH: OTO NOWA INSTALACJA PRZETWARZANIA ODPADÓW (FOTO)
ŚMIECI - BĘDZIE NOWA INSTALACJA I MNIEJSZE ZAMIESZANIE
WAŁBRZYCH: PREZYDENT - RADYKALNY KONIEC Z PLASTIKIEM!
WAŁBRZYCH: CO SIĘ MOŻE ZMIENIĆ W NASZYCH POJEMNIKACH NA ŚMIECI?
WAŁBRZYCH: URZĄD MIASTA ZAOSTRZA POLITYKĘ W SPRAWIE ŚMIECI
WAŁBRZYCH: KONIEC TOLERANCJI DLA OSZUSTÓW ŚMIECIOWYCH
WAŁBRZYCH: UWAŻAJ, CO WYRZUCASZ DO ŚMIECI

RATUSZ W SPRAWIE ZMIANY ODBIORCY ODPADÓW
NOWY ODBIORCA WAŁBRZYSKICH ŚMIECI JUŻ WKRÓTCE
SYPIĄ SIĘ MANDATY ZA ŚMIECI


oprac. ELW
Fot. użyczone przez Czytelnika oraz SM Podzamcze