Masz jakiś pomysł, co można urządzić w lokomotywowni na stacji Wałbrzych Główny, albo podoba ci się oryginalny zabytek związany z historią stacji Wałbrzych Szczawienko? Jest dla ciebie oferta.


Lokomotywownia czeka

Dawanie nowego życia zabytkowym obiektom staje się ostatnio modne w naszym mieście: rewitalizowane są szkoły i zyskują nowe przeznaczenie, dawna linia kolejowa stanie się cyklostradą, mamy wyremontowane niemal wszystkie dworce kolejowe, więc może znajdzie się i pomysł na ten nietypowy obiekt?

PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu oferuje do najmu pomieszczenia w budynku lokomotywowni na stacji Wałbrzych Główny. Budynek składa się z hal warsztatowych wraz z kanałem rewizyjnym oraz pomieszczeń biurowo-socjalnych. Stan zabudowań dostateczny. Obiekt znajduje się przy ul. Żelaznej, jego powierzchnia to 229,20 m2. Szczegóły pod numerem 71-717-51-19.Przypomnijmy, że wachlarzowa lokomotywownia posiadająca 31 wjazdów, duże hale postojowe dla lokomotyw oraz prawdopodobnie jeszcze zdolną do działania obrotnicę, przestała być ostatecznie użytkowana w 2013 roku, a w styczniu 2015 roku PKP Cargo przestało korzystać z punktu utrzymania taboru w Wałbrzychu – nie było to już opłacalne.


Po przejęciu nieruchomości jej właściciel, Polskie Koleje Państwowe S.A. rozpoczęły starania o umożliwienie jej wyburzenia. Starania te natrafiły na sprzeciw wojewódzkiego konserwatora zabytków, który rozpoczął procedurę wpisania jej do rejestru zabytków, oraz grupy miłośników kolei, pragnących ocalić obiekt o historycznym znaczeniu dla dziejów kolejnictwa w regionie.
Pojawiły się wtedy różne koncepcje ratowania lokomotywowni. Były nawet plany utworzenia w Wałbrzychu filii warszawskiego Muzeum Kolejnictwa, co się jednak nie powiodło. W 2016 roku otrzymaliśmy wiadomość, że właściciel zrezygnował z planów wyburzenia obiektu i chce go sprzedać. Od tej pory czeka on na nowe życie.


Kawałek historii miasta i kolei może nadal służyć

PKP S.A. Oddział Gospodarowanie Nieruchomościami we Wrocławiu przedstawia również ofertę najmu budynku usługowego-warsztatu z częścią magazynową o powierzchni 1041 m2, zlokalizowanego przy ul. Stacyjnej 11, w sąsiedztwie linii kolejowej nr 274 relacji Wrocław – Zgorzelec, w pobliżu stacji Wałbrzych Szczawienko oraz Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To dawna podstacja transformatorowa przy stacji Wałbrzych Szczawienko wybudowana w latach 1913-14.

Obiekt trzykondygnacyjny wyróżnia się charakterystyczną bryłą. Składa się z hal na parterze i na piętrze, szatni, pomieszczeń biurowych, sanitariatów i kotłowni. Wyposażony w instalacje wodno-kanalizacyjną, elektryczną i ogrzewanie z kotłowni lokalnej.Do wynajęcia w całości, łącznie powierzchnia 988,65 m2. Powierzchnia ogółem na parterze wynosi 443,69 m2, na I piętrze - 409,87 m2, na II piętrze - 88,29 m2. Jest też możliwość wynajęcia placu o łącznej powierzchni 3411 m2, czterech murowanych garaży znajdujących się przy budynku oraz pomieszczenia na dozorcówkę. Kilka lat temu był tam magazyn odzieży używanej. Od wyprowadzenia się tego najemcy obiekt stoi pusty.Czynsz miesięczny wynosi 7287 zł netto. Cena najmu do negocjacji. Budynek wolny od zaraz. Umowa najmu długoterminowa. Wymagana kaucja trzymiesięczna. Kontakt: tel. 71-717-51-19, 697-716-499.


O wałbrzyskiej lokomotywowni pisaliśmy:
NIE BĘDZIE WYBURZONA (FOTO)
WAŁBRZYCH NIEZNANY: KACZKI, OSIOŁKI I ZEMSTA CEAUSESCU

O podstacji na Wałbrzychu Szczawienko:
STACJA WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO JAKO CENTRUM ELEKTRYFIKACJI KOLEI (FOTO)

O Wałbrzychu Głównym:
WAŁBRZYCH GŁÓWNY: ZOBACZCIE NOWĄ WERSJĘ DWORCA (FOTO)

DWORZEC WAŁBRZYCH GŁÓWNY NA OSTATNIEJ PROSTEJ [FOTO]
DWORZEC WAŁBRZYCH GŁÓWNY: BYLIŚCIE NA DACHU? MY BYLIŚMY... (FOTO)
WAŁBRZYCH GŁÓWNY 5 MIESIĘCY OD ROZPOCZĘCIA REMONTU (FOTO)
WAŁBRZYCH  GŁÓWNY: JAK WYGLĄDA PO 2 MIESIĄCACH REMONTU (FOTO)
WAŁBRZYCH GŁÓWNY: PLAC BUDOWY PRZEKAZANY, SZCZEGÓŁY INWESTYCJI (FOTO)
WAŁBRZYCH GŁÓWNY: OTWARCIE OFERT, PRZEBUDOWA CORAZ BLIŻEJ (WIZUALIZACJE)
WAŁBRZYCH GŁÓWNY: TAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ PO REMONCIE (WIZUALIZACJE)

DWORZEC WAŁBRZYCH GŁÓWNY: KIEDY ROZPOCZNIE SIĘ REMONT?

DWORZEC WAŁBRZYCH GŁÓWNY: DOKUMENTACJA PRZEBUDOWY DO WGLĄDU
WAŁBRZYCH GŁÓWNY - JEST UMOWA NA PROJEKT PRZEBUDOWY

DWORZEC WAŁBRZYCH GŁÓWNY DO REMONTU, CENTRUM JESZCZE CZEKA

BOGUSZÓW-GORCE: DWORCE KOLEJOWE DO REMONTU?
MINISTROWIE W WAŁBRZYCHU MÓWILI O PIENIĄDZACH I DWORCACHHistoria remontu dworca Wałbrzych Szczawienko:
WAŁBRZYCH (SZCZAWIENKO): DLACZEGO 15 MAJA JEST WAŻNĄ DATĄ? (FOTO)
DWORZEC WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO NARESZCIE JAK NOWY (FOTO)
DWORZEC SZCZAWIENKO ŁADNIE SIĘ PREZENTUJE (FOTO WNĘTRZA)
JAK KUPIMY BILETY NA STACJACH ŚWIEBODZICE I SZCZAWIENKO?
DWORZEC WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO - SĄ KŁOPOTY (FOTO)
DWORZEC SZCZAWIENKO BEZ DACHU (FOTO)
DWORZEC SZCZAWIENKO ZMIENIA SIĘ W OCZACH (FOTO)
DWORZEC SZCZAWIENKO - REMONT PEŁNĄ PARĄ (FOTO)
DWORZEC WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO - ZACZYNAJĄ SIĘ PRACE (ZDJĘCIA)

WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO I ŚRÓDMIEŚCIE - RUSZAJĄ PRACECzytaj też:
DZIEŃ KOLEJARZA Z KOLEJARZEM REKORDZISTĄ
WAŁBRZYCH: PODRÓŻ POCIĄGIEM, JAK PRZED STU LATY (FOTO)
Zabytkowy pociąg z TKt48-18 w Wałbrzychu. Kłęby pary nad dworcem! [ZDJĘCIA]


WAŁBRZYCH REGION: CENNE ZABYTKI KOLEJNICTWA ZOSTANĄ URATOWANE (FOTO)


Opr. i foto archiwalne: Magdalena Sakowska