Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej podał lokalizacje trzech nowych domów komunalnych, które mają powstać w przyszłym roku. W tej chwili prowadzone są rozmowy w ich sprawie. Będzie to 70 nowych mieszkań. Prezydent poinformował też, że znana jest już lista rodzin, które otrzymają mieszkania w dwóch kończonych blokach na ul. Husarskiej.


Na Husarskiej powstaje w tej chwili 287 nowych mieszkań w siedmiu budynkach. Dwa, których budowa ma się zakończyć w listopadzie, należą do miasta, pozostałe pięć, których mury już idą do góry, do Banku Gospodarstwa Krajowego - powstała specjalna spółka celowa, która ma nimi zarządzać. Wyłoży ona na nie 32 mln zł w ramach programu Mieszkanie Plus.W pierwszym z budynków gminy jest już wykonywana elewacja i wstawione są okna (na zdjęciach prezentujemy pierwszy widok z jego okien). – Jest on już niemal wykończony, czekamy na drzwi, bo w całym kraju panuje teraz boom budowlany i firmy nie wyrabiają się z zamówieniami. Chcielibyśmy zasiedlić ten blok już w najbliższych tygodniach, otrzymają w nim mieszkania 72 rodziny – mówi Roman Szełemej.


Jeśli rozmowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przyniosą spodziewany efekt, na wiosnę przyszłego roku ruszy na Husarskiej budowa ostatniego bloku przewidzianego na tym małym osiedlu. Jego status będzie taki sam, jak pozostałych pięciu budowanych przez bank, powstanie w ramach programu Mieszkanie Plus. W tej chwili w Wałbrzychu gości delegacja banku. – Projekt mamy już gotowy, w budynku będzie około 30 mieszkań, będzie on identyczny jak większy z budowanych obecnie, zostanie wyposażony w windy – mówi prezydent. Według wcześniejszych zapewnień czynsz w nowych sześciu blokach ma być niewiele wyższy od tego w dwóch budynkach komunalnych obok (a tam będzie 13 zł za metr kwadratowy).


Jeśli chodzi o dwa pierwsze bloki na Husarskiej, z ponad 400 wniosków złożonych do MZB została już wyłoniona grupa 72 dwóch potencjalnych najemców. – Osoby te w najbliższych 2-3 tygodniach otrzymają zawiadomienia o przyznaniu mieszkań. Spodziewamy się odwołań – przyznaje prezydent. – Ale wierzę, że uda się zasiedlić jeszcze przed świętami pierwszy budynek, może oba.

Oba budynki będą kosztowały miasto 13 mln zł, z czego 4,5 mln to dotacja z BGK. 70% lokatorów mają stanowić rodziny z dziećmi, 20% seniorzy przeniesieni z mieszkań o złych warunkach, 10% osoby niepełnosprawne. 


Dwa nowe budynki są też planowane przy ul. Staszica na Nowym Mieście, naprzeciwko domu, który został tam wybudowany kilka lat temu. W sumie ma powstać tam 40 mieszkań komunalnych w pięciu bramach. Budowa jest przewidziana również na rok 2018. Najszybciej klucze otrzymają mieszkańcy nowego bloku przy ul. Paderewskiego 15, tę uroczystość zaplanowano w okolicach 20 listopada. Obecnie w Wałbrzychu na lokale z zasobu gminy czeka przeszło 3 tysiące rodzin.


Boom budowlany w mieście ma swoją drugą stronę. Prezydent Roman Szełemej zapowiada w najbliższych latach wyburzenie dużej ilości starych budynków, w dzielnicach rewitalizowanych, ale także w pozostałych, np. na Poniatowie czy na Szczawienku.

O Husarskiej i o tym, gdzie jeszcze powstaną w Wałbrzychu mieszkania:
BĘDZIE WIĘCEJ NOWYCH MIESZKAŃ KOMUNALNYCH. GDZIE? (FOTO)
MIESZKANIA W WAŁBRZYCHU: KOMUNALNE I GDZIE SOCJALNE?
BĘDĄ NOWE LOKALE SOCJALNE
NOWE MIASTO: BUDUJĄ KOLEJNE MIESZKANIA KOMUNALNE
HUSARSKA: WIĘCEJ O 5 NOWYCH BUDYNKACH
KOLEJNE NOWE MIESZKANIA NA PODZAMCZU - JEST UMOWA!

HUSARSKA - RUSZA NABÓR WNIOSKÓW NA MIESZKANIA
WAŁBRZYCH: NOWE MIESZKANIA KOMUNALNE - WKRÓTCE NABÓR
WAŁBRZYCH: POWSTANĄ KOLEJNE MIESZKANIA KOMUNALNE
PODZAMCZE; RUSZA BUDOWA DWÓCH BUDYNKÓW KOMUNALNYCH
KOLEJNE MIESZKANIA NA PODZAMCZU I NOWYM MIEŚCIE (WIZUALIZACJA)


Tekst i foto: Magdalena Sakowska