Gmina Szczawno-Zdrój intensywnie namawia mieszkańców do podejmowania działań mających na celu ograniczenie tzw. niskiej emisji. Uchwała zaproponowana przez burmistrza Marka Fedoruka znacznie zwiększyła poziom dotacji miejskiej do inwestycji wymiany pieca – z 2 do 5 tysięcy złotych. A straż miejska ruszyła w teren z ulotkami.Wnioski można już składać – pierwsze zresztą wpływają, wkrótce do wszystkich mieszkańców trafi ulotka zachęcająca do skorzystania z dotacji. W mieście pojawią się także plakaty, akcja informacyjna prowadzona jest również na profilu społecznościowym gminy.

- Serdecznie zachęcam mieszkańców do skorzystania z dotacji, obecnie możemy zaoferować ponad dwukrotnie większą dotację na zmianę ogrzewania, to kwota 5 tysięcy złotych. Tylko w ten sposób możemy realnie poprawić jakość powietrza w gminie, rezygnacja z tzw. kopciuchów, opalanych paliwem tradycyjnym, musi być kontynuowana. Przypomnę tylko, że w ramach programu KAWKA udało się zlikwidować ok. 230 palenisk tradycyjnych. Wierzę, że nasza dotacja oraz spodziewane na początku roku pozyskanie środków z Aglomeracji Wałbrzyskiej na wymianę kotłów, wpłynie znacząco na poprawę sytuacji - mówi Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju. Pisaliśmy o tym: SZCZAWNO-ZDRÓJ: DOTACJA NA WYMIANĘ OGRZEWANIA MOCNO WZROSŁA.Przypomnijmy, że gmina złożyła w tym roku wniosek o pozyskanie środków unijnych do wymiany kotłów pn. "Modernizacja systemów grzewczych i odnawialne źródła energii - projekty dotyczące zwalczania emisji kominowej". Wkrótce rozstrzygnięcie konkursu, planuje się dopłaty dla ponad 100 systemów ogrzewania – wysokość dotacji to 70 % kosztów. W tym roku prowadzony jest także monitoring jakości powietrza dzięki zakupionym przez gminę 6 mobilnym sensorom, prowadzona jest kampania informacyjna straży miejskiej dla mieszkańców "Nie pal śmieci, bo trujesz siebie i innych" - w tym sezonie nałożono już kilka mandatów na palących "byle czym"; systematycznie prowadzone są kontrole.

Urząd miejski wspólnie z PGNiG i PSG działa w zakresie udzielania wsparcia i pomocy merytorycznej mieszkańcom, którzy są zainteresowani zmianą systemu ogrzewania - tel. 693 781 536 oraz na spotkaniach konsultacyjnych w urzędzie w pierwszy i trzeci piątek miesiąca.

-
Apelujemy też do mieszkańców – każdy przypadek „trucia” gryzącym dymem należy konsekwentnie zgłaszać do straży miejskiej, tel. 606 743 008 - mówią przedstawiciele magistratu. Wnioski na pozyskanie gminnej dotacji można pobrać ze strony miasta: www.szczawno-zdroj.pl, zakładka Dotacje do wymiany c.o.Straż Miejska w Szczawnie-Zdroju dociera do najbardziej newralgicznych adresów z ulotkami dotyczącymi miejskiego programu dotacji do wymiany ogrzewania oraz wnioskami do PGNiG na wykonanie przyłącza gazowego. Strażnicy po tygodniu odwiedzą te same posesje, by odebrać wypełnione wnioski i uruchomić dalszą procedurę.

Przypomnijmy krótko zasady otrzymania wsparcia:

-warunek otrzymania – likwidacja pieca opalanego paliwem stałym
-kto może skorzystać? - osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy
-jak otrzymać dotację? należy wypełnić wniosek, dołączyć wymagane dokumenty
-podstawą rozliczenia dotacji będą udokumentowane koszty inwestycji (faktury, rachunki).

Straż miejska poucza także w kwestii właściwego rozpalania w piecach tradycyjnych - czyli rozpalania od góry. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę, że taki sposób całkowicie eliminuje dymienie i pozwala zaoszczędzić na wydatkach na ogrzewanie.

Na ten temat pisaliśmy:
SZCZAWNO-ZDRÓJ WALCZY Z PALĄCYMI ODPADY - SĄ MANDATY
SZCZAWNO-ZDRÓJ: CO ROBIĆ Z LIŚĆMI I ŚMIECIAMI Z OGRODU? A CZEGO NIE?
Szczawno-Zdrój: teraz na bieżąco można śledzić jakość powietrza!
SZCZAWNO-ZDRÓJ: CZY JEST TU CZYSTE POWIETRZE? (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: MOBILNE SENSORY ZBADAJĄ JAKOŚĆ POWIETRZA


Opr. MS
Foto użyczone: UM Szczawno-Zdrój