Na pewno łatwiej niż zrobić, bo to już wyższa szkoła jazdy. Gdy tak jednak wszyscy się sprężą (albo chociaż większość), powiedzą sobie, że warto, że trzeba, to może coś z tego będzie. Dlatego nie mówcie, niech inni wymieniają kopciuchy, ja jeszcze poczekam. Z takim podejściem nic nie wskóramy jeśli chodzi o czyste powietrze. A przecież jest wiele możliwości, aby dostać pieniądze na wymianę starych pieców. Artykuł z tygodnika "WieszCo".


Weźmy takie Szczawno-Zdrój. Zapytacie dlaczego akurat tej miejscowości bliżej się przyglądamy? Z prostej przyczyny, to w końcu uzdrowisko, a władze miasta od dawna robią, co tylko mogą, aby poprawić jakość powietrza, którym oddychają nie tylko mieszkańcy, ale również kuracjusze.

Zresztą ten tekst pasowałby też do wielu innych miejsc w regionie. W wielu gminach władze dopłacają do wymiany starych pieców węglowych, powszechnie nazywanych kopciuchami. Urzędnicy pomagają w otrzymaniu środków unijnych lub funduszy z budżetu centralnego. Tak jak dzieje się w Szczawnie. Dlatego skupiamy się na tym podwałbrzyskim uzdrowisku. Żeby skorzystać z projektów lub programów na dofinansowanie zmiany sposobu ogrzewania na przyjazne środowisku, wystarczy tylko chcieć. Czas poważnie pomyśleć o ograniczeniu emisji zanieczyszczeń. Jednym ze sposobów jest likwidacja kotłów i pieców węglowych. Zarówno w domkach jednorodzinnych jak o budynkach, gdzie zamieszkuje wielu lokatorów.

W Szczawnie istnieje możliwość uzyskania pieniędzy z trzech źródeł, żeby zmienić swoje ogrzewanie na bardziej ekologiczne. Jeśli się zdecydujecie, gmina na pewno wam dopłaci z własnego budżetu. Po drugie możecie sięgnąć po środki unijne. A tak, nie wiedzieliście?! To efekt ubiegania się miasta o przyznanie europejskiego wsparcia w ramach projektu, z którego pieniądze mogą też trafić choćby do Czarnego Boru, Starych Bogaczowic czy Kamiennej Góry – gminy wiejskiej i miejskiej. Trzecią możliwością są środki pochodzące z program Czyste Powietrze obsługiwanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla zabudowy jednorodzinnej. Prawdopodobnie na początku października o pieniądze z tego programu będą mogli starać się także mieszkańcy budynków wielorodzinnych.

My możemy dużo pisać, wymyślać niestworzone historie, bo jak wiadomo papier wszystko przyjmie, ale najważniejsze pytanie brzmi „jak zdobyć dofinansowanie”? Tu dochodzimy do sedna sprawy. W Szczawnie-Zdroju, w budynku urzędu miejskiego działa gminny punkt konsultacyjno-informacyjny. Możecie tam pójść i o wszystko wypytać. Otwarty jest od poniedziałku do czwartku:Pracownicy nie tylko wszystko wytłumaczą, ale pomogą też w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie na wymianę kopciuchów. I o to chodzi, bo co wam po suchej informacji. Macie dostać pieniądze na wywalenie starego pieca i zamontowanie nowego, ekologicznego.ToP

Fot. ilustracyjne (www.shutterstock.com)


Czytaj też:
WAŁBRZYCH: CO Z TYMI DOTACJAMI NA WYMIANĘ OGRZEWANIA?
WAŁBRZYCH: WNIOSKI NA WYMIANĘ OGRZEWANIA - BĘDZIE LEPIEJ?

WAŁBRZYCH: ZREZYGNUJĄ Z WĘGLA DO 2030 ROKU, A NAWET WCZEŚNIEJ (FOTO)
OD 1 LIPCA TRZEBA ZGŁOSIĆ, CZYM GRZEJEMY W DOMU, BLOKU
WAŁBRZYCH: NARESZCIE DOTACJA NA WYMIANĘ PIECA WĘGLOWEGO
SZCZAWNO-ZDRÓJ: WIELKA AKCJA "NIE TRUJ" I DZIAŁANIA STRAŻY MIEJSKIEJ
SZCZAWNO-ZDRÓJ: DOTACJA NA WYMIANĘ OGRZEWANIA MOCNO WZROSŁA

BOGUSZÓW ZACHĘCA DO WYMIANY PIECA, SZCZAWNO WALCZY ZE SMOGIEM

WAŁBRZYCH: NAWET 25 000 ZŁ NA WYMIANĘ OGRZEWANIA
WAŁBRZYCH: WYMIANA PIECÓW NA EKOLOGICZNE. KIEDY NABÓR WNIOSKÓW?
Jak pozyskać dotację do 48 000 zł? Spotkanie informacyjne
WAŁBRZYCH: 3 MLN NA DOTACJE DO WYMIANY PIECÓW - JAKIE WARUNKI?
WAŁBRZYCH: 1 300 000 ZŁ NA WALKĘ Z PIECAMI - A BĘDZIE WIĘCEJ
ZOBACZ,ILE KRÓCEJ ŻYJEMY ZE WZGLĘDU NA ZANIECZYSZCZONE POWIETRZE


Artykuł ukazał się na łamach tygodnika "WieszCo" - pełny numer tygodnika do pobrania w formacie pdf na stronie www.wieszco.pl