Dwie osoby korzystające z wózka dla niepełnosprawnych otrzymały klucze do mieszkań specjalnie przystosowanych do ich potrzeb w budynku przy ul. Lelewela.


Co można zrobić z lokalu po sklepie?

Dwa nowe lokale przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych znajdują się na parterze budynku nr 1 przy ul. Lelewela, obok skrzyżowania z ul. Wrocławską.

- Potrzeby dotyczące tego typu mieszkań są w Wałbrzychu bardzo duże - rocznie jest zapotrzebowanie na około dziesięć. Gdy budujemy nowe budynki i mają one windy, wszystkie lokale są dostępne dla niepełnosprawnych, ale są też osoby, które z różnych przyczyn nie mogą ich wynająć. Jest w naszym mieście bardzo duża liczba lokali po byłych zakładach usługowych lub sklepach, usytuowanych na parterze i nie znajdują one najemców, bo handel w ostatnich czasach diametralnie się zmienił. Zdecydowaliśmy więc, że będziemy je przystosowywać dla osób niepełnosprawnych i od kilku lat konsekwentnie realizujemy ten program. Te lokale nie były użytkowane przez 10 lub więcej lat, podobny jest w okolicy i też został przekształcony w mieszkanie, a czynsz w nich jest niższy niż w tych budowanych obecnie, z windą - mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.Jak mówi prezydent, remont obu mieszkań jednopokojowych przebudowanych z jednego dużego lokalu usługowego był wysoki, ponieważ oprócz podziału na dwa oddzielne lokale, trzeba było je adaptować do potrzeb nowych mieszkańców - zlikwidować progi, poszerzyć drzwi, także wejściowe do budynku.

- Zazwyczaj takie prace pochłaniają od 50 000 do 70 000 zł na lokal, są to bardzo duże sumy, ale mamy dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego wynoszące do 50%. Cały ten budynek jest budynkiem wspólnoty, Miejski Zarząd Budynków ma w nim tylko swoje udziały, ale jest już podpisana umowa na jego remont. W każdej dzielnicy jest przeciętnie dziesięć takich pustych lokali na parterach, ale koszt ich remontu jest nieproporcjonalnie wysoki, trzeba na przykład zlikwidować wilgoć, a potem przychodzi najemca, który nie chce i pyta: coście mi tu przygotowali, więc robimy z nich mieszkania dla niepełnosprawnych, którzy nie mogą opuszczać swoich, oni się z nich cieszą - dodaje prezydent.


Więcej niż okno

Jak mówi Małgorzata Sowa z Biura Obsługi Klienta Miejskiego Zarządu Budynków obsługującego dzielnicę Szczawienko, niedawno oddano do użytku jeszcze dwa tego typu mieszkania przy ulicach Krętej i Noworudzkiej, a końca dobiega remont trzeciego przy ul. Piłsudskiego.

- Przy Lelewela powstały dwa lokale, każdy o powierzchni około 36 metrów kwadratowych, wyposażone w centralne ogrzewanie i łazienki przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W jednym zamieszka małżeństwo, w drugim jedna pani. Do wszystkich tych mieszkań wykonano podjazdy, zostały też wymienione drzwi, żeby swobodnie można było wjechać wózkiem. Koszt remontu całości wyniósł 174 000 zł brutto, a koszt remontu i dostosowania wszystkich pięciu mieszkań - 380 000 zł netto, z dofinansowaniem około 176 000 zł z BGK. Likwidacja barier architektonicznych w przypadku niepełnosprawnych mieszkańców jest obowiązkiem gminy - informuje przedstawicielka MZB.Nowi lokatorzy kamienicy przy Lelewela zapłacą blisko 10 zł za metr kwadratowy czynszu. Jeden z lokali ma okna wychodzące na ruchliwą ulicę Wrocławską, ale nowe okna mają wygłuszyć hałas, a Wrocławska w przyszłym roku ma stracić status drogi krajowej, więc i ciszej tam się zrobi. Nowi mieszkańcy widzą wiele plusów przeprowadzki.

- Mama mieszka na Podgórzu, na drugim piętrze, bez łazienki, bez toalety, ma mocno ograniczone możliwości ruchu i jeździ na wózku, dlatego nie mogła tu dziś przyjechać, chcemy najpierw wszystko przygotować, żeby ją tu przewieźć. Jest bardzo zadowolona, to nie do opisania, jak się żyje bez łazienki i z piecem kaflowym, a ja nie mieszkam na miejscu - mówi pan Andrzej.- Mieszkałem na 11 Listopada, na trzecim piętrze, bardzo ciężko było, jakoś trzeba było żyć, mogłem tylko poprosić żonę, żeby mi otworzyła okno. Teraz swobodnie wyjadę na zewnątrz - mówi pan Klaus.

Na podstawie zarządzenia Prezydenta Miasta Wałbrzycha utworzono zasób lokali przystosowanych dla osób niepełnosprawnych ruchowo, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na 28 lipca 2020 r. w tym zasobie znajdowały się 33 lokale przystosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo. W 2019 r. gmina Wałbrzych wyremontowała i wskazała do zasiedlenia 4 lokale. W bieżącym roku wyremontowano w sumie 7 lokali, a jeden znajduje się w trakcie modernizacji.Aktualnie na przydział lokalu dla osoby niepełnosprawnej ruchowo poruszającej się na wózku inwalidzkim oczekuje 21 wnioskodawców. W przyszłym roku również mają powstać podobne mieszkania, ich lokalizacja nie jest jeszcze wyznaczona.
 

Czytaj też:
OGRODOWA: 7 NOWYCH MIESZKAŃ CHRONIONYCH (FOTO)

O czynszach i zasobach miasta pisaliśmy:
WAŁBRZYCH: ILU PŁACI ZA MIESZKANIE, A ILU WCIĄŻ TEGO UNIKA? [STATYSTYKI]
WAŁBRZYCH: NOWE ZWYŻKI CZYNSZÓW MIESZKANIOWYCH
WAŁBRZYCH I JEGO MIESZKANIA: ZASOBY, ZMIANY, POTRZEBY I PLANY (FOTO) 

Mieszkania komunalne w rewitalizowanych kamienicach
WAŁBRZYCH: PRZESTANĄ SZPECIĆ, POWSTANĄ TU KOMFORTOWE MIESZKANIA (FOTO)
WAŁBRZYCH: NOWE MIESZKANIA PO REMONCIE ZA ŚRODKI UNIJNE [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: Które kamienice do remontu za środki unijne? [FOTO]
WAŁBRZYCH Z EUROPEJSKIM DOFINANSOWANIEM. UMOWA PODPISANA!
120 MLN ZŁ Z UE NA REWITALIZACJĘ [LISTA PROJEKTÓW]

Mieszkania komunalne przy ul. Husarskiej:

HUSARSKA: NOWY BUDYNEK KOMUNALNY ODDANY MIESZKAŃCOM (FOTO)
WAŁBRZYCH HUSARSKA: NOWY BUDYNEK UKOŃCZONY. KTO TU ZAMIESZKA?
PODZAMCZE HUSARSKA: ZAMIESZKAJĄ TU LEKARZE I PIELĘGNIARKI
PODZAMCZE-HUSARSKA: BĘDZIE ÓSMY BUDYNEK!


Remonty przy ul. Osiedleńców, Szczecińskiej i Różanej
20 BUDYNKÓW DO REMONTU. BĘDĄ NOWE MIESZKANIA [ZDJĘCIA]
WAŁBRZYCH: UL. OSIEDLEŃCÓW - BĘDZIESZ CHCIAŁ TUTAJ ZAMIESZKAĆ


Mieszkania komunalne przy ul. Staszica:
WAŁBRZYCH: NOWY BUDYNEK PRZY UL. STASZICA JUŻ ROŚNIE (FOTO)
BUDYNEK NA UL. STASZICA - WKRÓTCE POCZĄTEK BUDOWY [WIZUALIZACJE]
NOWY BUDYNEK MIESZKALNY NA UL. STASZICA [WIZUALIZACJE]

Mieszkania komunalne przy ul. Paderewskiego:

Mieszkania remontowane:
WAŁBRZYCH: WIELE REMONTÓW, ALE NADAL OGROMNE POTRZEBY [STATYSTYKI]
WAŁBRZYCH: REMONTUJĄ DZIESIĄTKI KAMIENIC W CAŁYM MIEŚCIE (FOTO)

MIESZKANIA W WAŁBRZYCHU: KOMUNALNE I GDZIE SOCJALNE?

NOWA SIEDZIBA MOPS-U OFICJALNIE OTWARTA
NOWY MOPS WŁĄCZY SIĘ DO SYSTEMU
WAŁBRZYCH: MOPS DO PRZEPROWADZKI. KIEDY CZYNNY NOWY BOK?Tekst i foto: Magdalena Sakowska