Nowy właściciel terenów po dawnych zakładach lniarskich Silena będzie realizował osiedle mieszkaniowe wraz z niedużym obiektem handlowym. Firma przedstawiła władzom miasta wizualizację terenu. Całość będzie nawiązywać do przemysłowych tradycji miejsca.

Sprzedaż Sileny nastąpiła z końcem września. Nowy właściciel zapłacił za 1,8 ha terenu 1,1 mln zł. Sprzedaż straszącej przez wiele lat i zagrażającej bezpieczeństwu ruiny to naprawdę dobra wiadomość dla Świebodzic. - Negocjacje trwały długo, ale jest pozytywny finał – komentuje burmistrz Bogdan Kożuchowicz i dodaje, że jest wreszcie realna perspektywa, że z serca miasta zniknie szpecąca ruina, która także stanowiła niebezpieczeństwo, i teren zostanie dobrze zagospodarowany. Miast ma przygotowany plan zagospodarowania przestrzennego tego terenu i inwestor musi się go trzymać. Jak zapewnia burmistrz, w planie jest zabudowa mieszkaniowa i usługi, zatem to otwarta droga do budowy przede wszystkim mieszkań, ale także np., restauracji, kawiarni, centrum fitness czy tego rodzaju punktów.

Inwestor uchylił rąbka tajemnicy. W udostępnionej władzom miasta wizualizacji fragmentu terenu przedstawiono koncepcję osiedla, złożonego z 9 budynków wielorodzinnych w stylu loft, z cegły klinkierowej, szkła i elementów metalowych, nawiązującej do przemysłowej zabudowy Sileny. Prezentuje ją w mediach społecznościowych włodarz miasta.Będzie to ok. 250 mieszkań. Całość będzie wkomponowana w ciekawą przestrzeń, z zielenią, małą infrastrukturą, niedużym obiektem handlowym, restauracją, kawiarnią, itp. W koncepcji uwzględniono także zabytkowy komin z końca XIX wieku.

Inwestycja zaplanowana jest na kilka najbliższych lat, najpierw firma musi uprzątnąć teren. Dla miasta to podwójnie dobra wiadomość – nie tylko teren zostanie właściwie zagospodarowany, ale do budżetu miasta zaczną też wpływać podatki od nieruchomości.

Niepocieszeni są tylko filmowcy, którzy w ruinach fabryki mieli doskonały plener  grający zburzone w wojennej zawierusze miasto.oprac. ELW
UM Świebodzice