To niesamowite miejsce wciąż może odżyć, jeśli ktoś będzie miał na nie jakiś pomysł. Macie jakieś wspomnienia związane z dawną "Barbórką", czasem zwaną też "Barburką"?


Wynająć lub kupić

Niedawno pisaliśmy o popularnych wałbrzyskich lokalach gastronomicznych: WAŁBRZYCH Z INNEJ STRONY: PIĘĆ KULTOWYCH LOKALI RETRO (FOTO). Teraz takiemu lokalowi można przywrócić dawną świetność lub znaleźć dla niego nowe zastosowanie. Do wynajęcia, a nawet na sprzedaż została bowiem wystawiona dawna kultowowa kawiarnia "Barbórka" ("Barburka") przy ul. Gdańskiej 10, nieopodal Rynku.Jak czytamy w ogłoszeniu: Nieruchomość o powierzchni 186 mkw, składa się z dużej sali sprzedażowej, WC, kotłowni oraz małego magazynu. Ogrzewanie gazowe, instalacje elektryczne miedziane, na ścianach gładzie z pięknie zachowaną cegłą. Duże widoczne witryny w głównym ciągu pieszych. Nieruchomość nadaje się na różnego typu działalność, zarówno gastronomiczną, jak i handlowo biurową. Za lokalem znajuję się ogólnodostępny parking, możliwość dostaw od podwórka. Standard bardzo dobry, nieruchomość przystosowana dla osób niepełnosprawnych.Koszty najmu to 4500 zł netto plus media według zużycia. Istnieje opcja sprzedaży tego lokalu samodzielnie za kwotę 3000 zł netto za m2, w sumie 546 000 zł, lub z drugim sąsiadującym lokalem o powierzchni 87 m2 za kwotę 4000 zł za m2 (348 000 zł) wraz z obowiązującą umową najmu z firmą korporacyjną - opcja tylko i wyłącznie w przypadku chęci zakupu całości. Lokal wystawia na sprzedaż firma Partners Nieruchomości.


Seria lokali

W kamienicy pochodzącej z końca XVIII wieku w tych właśnie pomieszczeniach działało co najmniej pięć lokali gastronomicznych. Na przełomie stuleci była tu już kawiarnia-cukiernia pod nazwiskiem właściciela, A. Poppego - miała dwie lokalizacje, pod dzisiejszymi adresami Gdańska 10 (wtedy Freiburgerstrasse 27) i Sienkiewicza 7, sprzedawano tu także konfitury. Po 1900 roku otwarto tu również restaurację Central-Automaten, jej właścicielem był Josef Jung. Za 10 fenigów można tu było skorzystać z szerokiej oferty zimnych przekąsek, były też regionalne piwa, wino, grog, likiery, buliony, a także kawa, herbata i czekolada. Ulotki reklamowe obu lokali można zobaczyć na portalu polska-org.pl. A to  Central-Automaten w roku 1905:A w czasach polskich: Ciekawostką jest, że od co najmniej 1961 r. znajdowała się w tym miejscu restauracja Syrena, specjalnością szefa kuchni w tamtym czasie była konina. W 1968 r. lokal zamieniono na kawiarnię Barbórka, nie restaurację, jak jest w opisie obiektu. Jak dobrze pamiętam, lokal istniał do 2006 r. (polska-org.pl). Po zamknięciu kawiarni działały tam między innymi kantor, salon telefonii komórkowej i sklep obuwniczy. Natomiast zaraz po II wojnie światowej w lokalu działały bar, kawiarnia i restauracja pod zbiorczą nazwą "Gastronomia". Można tu było zjeść śniadanie, obiad i kolację, były dania barowe i codziennie dancing (polska-org.pl).

Niedawno kawiarnia została przypomniana jako jedno z miejsc serwujących CIASTKO BASIA - NIECH POZNA JE CAŁA POLSKA!
Kamienica Gdańska 10

Budynek wpisany do rejestru zabytków 13.02.1979. Znajduje się także w Gminnej Ewidencji Zabytków. Pochodzi z końca XVIII stulecia, remontowany w 1827 i w latach 1875-1900, w stylu klasycyzmu. Obiekt położony u zbiegu z ul. J. Kilińskiego, kompozycyjnie zamyka południowy narożnik pl. Magistrackiego; usytuowany kalenicowo w zabudowie zwartej zachodniej pierzei ul. Gdańskiej, skrajny, na lekko opadającym terenie w kierunku południowym. Stan zachowania historycznej substancji i formy: dobry.Zachowana bryła budynku dwuskrzydłowego, podpiwniczonego, trójkondygnacyjnego z użytkowym poddaszem, wzniesionego na planie litery „L”, nakrytego ceramicznym dachem mansardowym. W południowym skrzydle w przyziemiu pierwotnie lokal restauracyjny – jednoprzestrzenne wnętrze nakryte sklepieniem kolebkowym z lunetami ("Wałbrzych - Śródmieście. Wytyczne konserwatorskie do programu rewitalizacji", praca zbiorowa, Wrocław 2018).Inne budynki z duszą zmieniające właściciela lub przeznaczenie:
- byłe przejście graniczne w Golińsku - Przejście graniczne w Golińsku zmieniło właściciela
Wałbrzych region: kto kupi przejście graniczne - za mniej?
WAŁBRZYCH POWIAT: KTO KUPI... PRZEJŚCIE GRANICZNE? (FOTO)
- były dworzec Wałbrzych Towarowy - Wałbrzych: Nasz najstarszy dworzec w rusztowaniach [FOTO]
Dworzec Wałbrzych Towarowy - jest szansa na nowe życie [ZDJĘCIA]
- była fabryka na Podgórzu - Podgórze: czy ktoś chce kupić dawną fabrykę? (FOTO)
- dawny Ratusz na Starym Zdroju - Stary Zdrój: Były Ratusz czeka na nowego właściciela [ZDJĘCIA]
- Dawny bank Stary Zdrój - Stary Zdrój: Dwie sąsiednie kamienice do sprzedaży [FOTO]
- Dawny Pedet - Śródmieście: kultowy Pedet czeka na nowego właściciela (FOTO)
- Kamienica przy ul. Słowackiego - WAŁBRZYCH: KAMIENICA Z PRZESZŁOŚCIĄ NA SPRZEDAŻ)

- ul. Internatowa: Wałbrzych: Żołnierze wybrali siedzibę. Kiedy się wprowadzą? [FOTO]
- Areszt Śledczy: BYŁY ARESZT ŚLEDCZY ZMIENI PRZEZNACZENIE?
- Szpital Uzdrowiskowy Zuch - Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy Zuch będzie sprzedany?

- Boguszów-Gorce - Była szkoła zyska nowe przeznaczenie
- Kalkomania - Wałbrzych: Budynek byłej Kalkomanii na sprzedaż


Opr. MS
Foto użyczone: Partners Nieruchomości