Jesteś na etapie prac wykończeniowych, urządzania domu lub pragniesz zamontować w swoim pomieszczeniu klimatyzację? Coraz więcej osób decyduje się na montaż nowoczesnego urządzenia, które nie tylko zadba o ochłodzenie czy ocieplenie temperatury w przestrzeni, lecz również sprawi, iż powietrze będzie oczyszczone z zanieczyszczeń. To świetne rozwiązanie, zwłaszcza kiedy mamy uczulenie na różnego rodzaju pyłki, kurz lub chcemy pozbyć się napływających z zewnątrz brudów w postaci dymu, smogu czy spalin z pobliskiej ulicy. Przygotowaliśmy wpis, w którym tłumaczymy, jak w poprawny sposób przygotować dom pod klimatyzację, gdyż należy zadbać o kilka istotnych aspektów.

Zaplanuj klimatyzację podczas budowy

Jeżeli jeszcze jesteś na etapie budowy i możesz od razu wpłynąć na rozmieszczenie danej instalacji, będzie to zdecydowane udogodnienie. Natomiast, jeśli wyremontowałeś/aś mieszkanie i dopiero teraz zdecydowałeś/aś się na instalację klimatyzacji, warto sprawdzić montaż klimatyzacji we Wrocławiu. Jednak w każdym przypadku należy zaplanować plan rozmieszczenia, poprowadzenie instalacji oraz zasilenie elektryczne.

Plan rozmieszczenia klimatyzacji

Po pierwsze plan rozmieszczenia, czyli zdecydowanie się na miejsce, w którym chcemy zamontować sprzęt. Warto pamiętać, iż w pomieszczeniu, gdzie ma znaleźć się klimatyzacja, powinien być minimum jeden kaloryfer. Plan rozmieszczenia to także wzięcie pod uwagę faktu, iż urządzenie nie powinno dmuchać bezpośrednio na przebywające w pokoju osoby, czyli zdecydowanie nie należy wybierać powierzchni np. nad kanapą w salonie.

Instalacja – odprowadzenie skroplin

Kolejnym ważnym elementem jest poprowadzenie instalacji, gdyż odprowadzenie skroplin z chłodnicy klimatyzatora przysparza najwięcej kłopotów. Przy montażu należy poprowadzić 16-milimetrowe rurki prowadzące do kanalizacji z syfonem, by w razie potrzeby móc po kilku latach oczyścić miejsce, gdzie zbierają się skropliny.

Zasilenie elektryczne klimatyzacji

Kabel zasilania i sterowania do agregatu klimatyzatorów będzie zależny od marki urządzenia. Zasilający kabel zwykle układany jest wraz z rurkami chłodniczymi oraz indywidualnym zabezpieczeniem 16A lub 25A, gdy decydujemy się na więcej niż jeden klimatyzator. Do podpięcia instalacji używa się bezpiecznika o charakterystyce C.

Przygotowanie domu pod klimatyzację – podsumowanie

Montaż klimatyzacji w domu to dość spory luksus, zwłaszcza w czasie upalnych dni lub wtedy kiedy zawodzi nas wolne grzanie kaloryferów, lub powolnie rozpalający się kominek. Jednak instalacja tego typu sprzętu nie jest tak prosta, by móc wykonać ją samodzielnie, jeżeli nie do końca znamy się na zasilaniu elektrycznym. Najlepiej zaufać profesjonalnym firmom, które zajmują się tego typu usługami. Jednak przed zaczerpnięciem pomocy, należy przygotować dokładny plan rozmieszczenia. Zdecydowanie łatwiej wykonać taką instalację, gdy jesteśmy na etapie budowy, gdyż w przypadku wykończonego domu koniecznie będzie kucie ścian i często kłopotliwe zmiany dotyczące przemiejscowienia innych urządzeń.

Źródło zdjęć: freepik.com