Na razie teren został oczyszczony z drzew i wykonywane są pierwsze prace przygotowawcze. Klucze do 72 mieszkań przy ul. Husarskiej mają trafić do rąk przyszłych mieszkańców na Boże Narodzenie 2017.


Nowe domy zbudują działające w porozumieniu wałbrzyskie firmy TWS Grupa Budowlana i SIR-BUD.

- Powstaną tu mieszkania komunalne dla osób niezamożnych, które jednak mają wystarczające dochody, żeby płacić czynsz, bo osobnym wyzwaniem będą mieszkania socjalne dla osób o dochodach jeszcze niższych. Cieszę się, że budżet budowy udało się dopiąć i myślę, że za chwilę ruszymy do pracy – mówił prezydent Roman Szełemej.

Koszt nowych budynków to 12 milionów złotych, z czego około 5 mln zł to dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Część środków z tej dotacji już wpłynęła do kasy miasta. W najbliższym czasie jest też przewidziana budowa domu na 10 mieszkań przy ul. Paderewskiego na Nowym Mieście. Kilkadziesiąt mieszkań socjalnych ma powstać w remontowanych starych budynkach.

- Zasady przyznawania mieszkań komunalnych w nowych domach przy ul. Husarskiej są takie same, jak w przypadku wcześniej oddanych do użytku nowych mieszkań na Podzamczu. Zostaną w tym celu powołane specjalne komisje, a preferencje dotyczyć będą dużych rodzin – im więcej dzieci, tym większa szansa na przyznanie mieszkania. Osoby zgłaszające się po klucze będą musiały złożyć zaświadczenie o zarobkach na dowód tego, że będą w stanie płacić czynsz. Oczywiście, nie mogą też zalegać z czynszem wcześniej. Te mieszkania przeznaczone są głównie dla młodych rodzin wciąż mieszkających z rodzicami lub zmuszonych do opłacania drogich mieszkań wynajętych i dla osób starszych, które oddadzą nam za duże już dla siebie mieszkania komunalne – tłumaczy prezydent.

Większość mieszkań będzie dwupokojowa, ale będą też mieszkania trzypokojowe. Jeden z budynków prawdopodobnie będzie miał parter przeznaczony na lokale usługowe, choć trwa jeszcze dyskusja, czy będą one tam miały klientów i czy nie lepiej przeznaczyć go na mieszkania. Mają one mieć wysoki standard i być wykończone do zamieszkania. Docelowo na małym osiedlu przy Husarskiej ma zostać wybudowanych osiem takich domów. Powstaną też drogi dojazdowe i parkingi, przewidziano dużo zieleni wokół budynków. Wszystko ma być gotowe w listopadzie 2017 roku.


O budowie na Husarskiej czytaj także:
TRZY NOWE BUDYNKI POWSTANĄ W WAŁBRZYCHU
KOLEJNE MIESZKANIA NA PODZAMCZU I NOWYM MIEŚCIE (WIZUALIZACJA)

Czytaj też:
PODZAMCZE - KIEDY UNIJNE MILIONY NA TERMOMODERNIZACJĘ?
PODZAMCZE: WIELKI BRAT JUŻ PATRZY
PREZYDENT Z MIESZKAŃCAMI O PODZAMCZU
PODZAMCZE: CO Z TYMI PARKINGAMI?

DRUGI ŻŁOBEK NA PODZAMCZU JUŻ OTWARTY (ZDJĘCIA)
TERMOMODERNIZACJA NA PODZAMCZU WKRÓTCE ZA ŚRODKI UNIJNE
MIESZKANIA NA PODZAMCZU SPRZEDAJĄ SIĘ NA PNIU

Tekst i foto: Magdalena Sakowska