Pejzaż naszego miasta zmienia się dość mocno - tak w ostatnich miesiącach jest w dzielnicy Podzamcze, gdzie rozpoczęło się kilka inwestycji mniejszych i większych, a kolejne w drodze. Co jeszcze powstanie przy Alei Podwale? I jaki to ma związek... z medycyną?


Są już fundamenty i początki ścian

Przy Alei Podwale nie tylko nabiera kształtów wcześniej u nas nie spotykany budynek mieszkalny, pod który kamień węgielny położono w listopadzie - mniejszy obiekt powstaje tuż obok niego.Jak już pisaliśmy, inwestycją Nowe Podzamcze deweloper PCG debiutuje w naszym mieście i zapewnia, że to będzie pierwsze tak nowoczesne osiedle w Wałbrzychu. Na jesieni rozpoczął sprzedaż mieszkań z widokiem na Książański Park Krajobrazowy (WAŁBRZYCH: NOWE PODZAMCZE JUŻ NA SPRZEDAŻ (WIZUALIZACJE)). Zaraz potem ruszyło przygotowywanie terenu. Obecnie zarezerwowano już 35 mieszkań.W ciągu kilku miesięcy prac zostało już zrealizowane posadowienie budynku, na placu budowy obok siedziby SM Podzamcze wbito ponad cztery kilometry żelbetowych pali, powstała płyta i rozpoczęto budowę ścian. Obiekt zostanie oddany do użytku według planu 31 lipca 2023 roku.Nowe Podzamcze powstaje przy Alei Podwale 4. Deweloper w jednym budynku zaplanował 114 mieszkań o metrażach od 35 do 77 m2. Wszystkie z balkonami lub tarasami o powierzchni nawet do 40 m2 oraz z wysokimi oknami doświetlającymi pomieszczenia. Nietypowa będzie wysokość pomieszczeń - 280 cm na parterze i 265 cm na pozostałych kondygnacjach. Właścicielom lokali deweloper oferuje łącznie 116 miejsc postojowych zlokalizowanych w hali garażowej na parterze oraz na naziemnym parkingu. 
Będzie coś dla kierowców - ale i dla pacjentów

A niedaleko tej dużej budowy, też przy Alei Podwale, powstaje mniejsza - to salon obsługi samochodów z częścią warsztatową. Inwestycję opisano w październiku 2019 jako "budowę salonu obsługi samochodów z częścią warsztatową z trzema stanowiskami naprawczymi (bez napraw głównych, blacharstwa, lakiernictwa) i biurowo -socjalną i infrastrukturą towarzyszącą (bez wjazdu z drogi)".Tymczasem 20 stycznia 2022 właściciel złożył wniosek o "zmianę sposobu użytkowania warsztatu samochodowego na zespół gabinetów diagnostyczno-terapeutycznych" na jednej z działek podlegających inwestycji. Chodzi o obiekt, który ma już fundamenty.
Na Podzamczu mają powstać także:


Budynek komunalny przy ul. Husarskiej:
PODZAMCZE HUSARSKA: W NOWYM ROKU BĘDZIE SIĘ TU DZIAŁO (FOTO)

Dwa budynki deweloperskie przy ul. Husarskiej - budowa już się rozpoczęła:
Podzamcze: powstaną tu jeszcze dwa nowe domy (WIZUALIZACJE)

Nowe osiedle Podzamcze 2 na polach za garażami:
POWSTANIE WIELKIE OSIEDLE PODZAMCZE 2? GDZIE?

Planowana jest tam także inna budowa: 
PODZAMCZE: POWSTANIE TU ELEKTROWNIA FOTOWOLTAICZNA?

Nowy pawilon handlowy Grupy Saller, właściciela S1 Center
PODZAMCZE: NOWY PAWILON I DUŻE ZMIANY NA ALEI PODWALE?

Otwarto już po przebudowie:
PODZAMCZE: SKLEP NETTO PRAWIE GOTOWY, CZEKA NA OTWARCIE (FOTO)


O Nowym Podzamczu pisaliśmy:
WAŁBRZYCH NOWE PODZAMCZE: KAMIEŃ WĘGIELNY POŁOŻONY (FOTO)
WAŁBRZYCH: JAKI BĘDZIE NOWY BUDYNEK PRZY ALEI PODWALE (WIZUALIZACJE)

WAŁBRZYCH: NOWE PODZAMCZE JUŻ NA SPRZEDAŻ (WIZUALIZACJE)
Podzamcze: dwie duże działki sprzedane, wiemy, co tam będzie

O inwestycjach na Husarskiej:


Budownictwo wielorodzinne komercyjne i komunalne - linki tutaj:
WAŁBRZYCH: CO Z BUDOWAMI - ZIELONY RYNEK, TWO TOWERS I TRAUGUTTA
WAŁBRZYCH: ULICA LUDOWA - CO KROK TO BUDOWA (FOTO)
WAŁBRZYCH: NOWE MIESZKANIA PRZY UL. SZCZECIŃSKIEJ JUŻ ODDANE (FOTO)Tekst i foto: Magdalena Sakowska
Zdjęcia Nowego Podzamcze z drona i z terenu budowy użyczone: PCG