W poniedziałek 5 czerwca miasto Wałbrzych podpisało umowę inwestycyjną z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w ramach projektu Mieszkanie Plus. Wiemy już, że powstanie 5 nowych budynków, a w nich 215 mieszkań, a teraz kilka informacji dodatkowych.


Osiedle jest przewidziane w sumie na 8 budynków – 2 już zostały w większej części wybudowane, w przyszłym roku powstanie 5, jeden pozostanie w rezerwie. – Projekt przeszedł między innymi dlatego, że zdecydowaliśmy się na mieszkania dla średnio zarabiających i stąd liczba miejsc parkingowych będzie mniejsza niż na osiedlach deweloperskich, gdzie przypada i dwa miejsca na jedno mieszkanie – mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Na nowym osiedlu, przypomnijmy, przewidziano 157 zewnętrznych miejsc postojowych. – W zamian udało nam się zachować windy.Jak mówi prezydent, jest to na razie umowa warunkowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ale wygląda na to, że nie ma już od niej odwrotu. Przetarg na wykonanie mieszkań został ogłoszony we wtorek.

Przedmiotem przetargu jest budowa pięciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych (czterech typu „A” i jednego typu „B”) przy ul. Husarskiej w Wałbrzychu na działkach nr geod. 691, 687 w obrębie nr 47 Podzamcze, o sześciu lub siedmiu (w zależności od typu) kondygnacjach naziemnych, wraz z przyłączami i instalacjami: elektryczną, wodociągową z wodociągu miejskiego, kanalizacyjną do miejskiej sieci kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej, wentylacyjną – hybrydową, deszczową – do sieci kanalizacji deszczowej oraz pracami związanymi z zagospodarowaniem terenu: drogami wewnętrznymi i dojazdowymi, miejscami parkingowymi, ciągami pieszymi, obiektami małej architektury, oświetleniem terenu i zielenią osiedlową.

 

- W tej chwili jesteśmy na etapie zawiadamiania firm wałbrzyskich o przetargu, bo może zechcą do niego stanąć – mówi prezydent. Termin rozstrzygnięcia przetargu mija 19 czerwca o 12.00. Jeśli uda się go szybko rozstrzygnąć, budowa może ruszyć jeszcze w wakacje.

 
Budynki te będą się jednak różniły tym od budowanych obecnie dwóch bloków komunalnych, że ich właścicielem nie będzie miasto, lecz spółka akcyjna Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Spółka wyłoży na nie 32 mln zł w ramach programu Mieszkanie Plus i będzie chciała odzyskać te pieniądze – z czynszów. Jak deklaruje prezydent, czynsze nie będą jednak wyższe niż w nowych blokach komunalnych obok, a tam obowiązującą stawką ma być 13 zł za metr kwadratowy.

– W Warszawie mamy ceny rzędu 35-40 zł za metr. Tu umówiliśmy się w taki sposób, że przez 30 lat spółka będzie pobierać czynsze dla siebie, aż koszty budowy się zwrócą. W ten sposób nie obciążą one budżetu miasta, a nikt tych budynków miastu już nie zabierze –
mówi Roman Szełemej. – Tak samo, jak pozostałe dwa, będą one przeznaczone głównie dla rodzin z dziećmi i dla osób starszych, a dzięki temu, że powstają w innym programie, miasto nie będzie musiało oddać do użytku równoważnej ilości mieszkań socjalnych. Będzie ścieżka dochodzenia do własności, może trochę bardziej skomplikowana niż w przypadku pozostałych mieszkań komunalnych, a o ich przydziale będzie decydować podobna komisja – zapewnia prezydent.

 

Nowe mieszkania w pięciu budynkach na Husarskiej mają być gotowe do zamieszkania pod koniec przyszłego roku. Więcej na ich temat: KOLEJNE NOWE MIESZKANIA NA PODZAMCZU - JEST UMOWA!

Czytaj też:
HUSARSKA - RUSZA NABÓR WNIOSKÓW NA MIESZKANIA

WAŁBRZYCH: NOWE MIESZKANIA KOMUNALNE - WKRÓTCE NABÓR
WAŁBRZYCH: POWSTANĄ KOLEJNE MIESZKANIA KOMUNALNE
MIESZKANIA W WAŁBRZYCHU: KOMUNALNE I GDZIE SOCJALNE?

NOWE MIASTO: BUDUJĄ KOLEJNE MIESZKANIA KOMUNALNE

PODZAMCZE; RUSZA BUDOWA DWÓCH BUDYNKÓW KOMUNALNYCH
KOLEJNE MIESZKANIA NA PODZAMCZU I NOWYM MIEŚCIE (WIZUALIZACJA)


Tekst i foto: Magdalena Sakowska