Prawdziwy wysyp budownictwa komercyjnego w Wałbrzychu: wiemy, gdzie planowana jest lokalizacja kolejnego osiedla w naszym mieście. Tym razem mają to być domy wielorodzinne budowane przez doświadczony na naszym rynku podmiot.

Nowe postępowanie


Jak informuje urząd miasta, prezydent Wałbrzycha zawiadamia, że na wniosek Magdaleny Głockiej, działającej z upoważnienia Spółdzielni Budowy Domków Jednorodzinnych w Wałbrzychu z siedzibą przy ul. Orłowicza 109a, prowadzi postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: „Budowa budynków mieszkalnych wielorodzinnych z parkingami podziemnymi wraz z infrastrukturą techniczną. Wałbrzych dz. nr 204/13, 204/16, obręb 4 Szczawienko.”Lokalizacja tych działek to teren za hipermarketem Kaufland przy ul. Długiej. W tym miejscu, na początku tego odcinka ul. Topolowej, stała niegdyś ciepłownia C1, która przed wybudowaniem PEC-u ogrzewała Piaskową Górę. Obiekt wyburzono około dekadę temu.Co tu powstanie?

Spółdzielnia Budowy Domków Jednorodzinnych w Wałbrzychu to podmiot o ponad 25-letnim
doświadczeniu na naszym rynku, mający na koncie kilkadziesiąt budynków jednorodzinnych i szeregowych, a także projekty budownictwa wielorodzinnego na terenie Wałbrzycha i Świebodzic. Ostatnie z nich to budynek przy ul. Palisadowej na Podzamczu i małe osiedle domów szeregowych i wolnostojących przy ul. Wiosennej w dzielnicy Rusinowa.
Co planuje wybudować w następnej kolejności, na działce, której dotyczy prowadzone postępowanie? - Planujemy przygotować tam 5 budynków wielorodzinnych z około 180 mieszkaniami. Projekt jest w opracowaniu. Czy uda się ruszyć z działaniami w 2021 roku? Trudno powiedzieć z uwagi na konieczność zmiany miejscowego planu zagospodarowania - wyjaśnia Ryszard Duszyński, prezes zarządu Spółdzielni Budowy Domków Jednorodzinnych w Wałbrzychu.
Byłaby to największa inwestycja mieszkaniowa tego podmiotu zlokalizowana w zwartej zabudowie. - Jeśli wszystko ułoży się po naszej myśli, planujemy prowadzić budowę etapami i oddawać budynki kolejno. Staramy się koncentrować na budownictwie wielorodzinnym - wyjaśnia nasz rozmówca.
Planowane budynki nie będą liczyć więcej niż 6 kondygnacji, czyli w grę wchodzą bloki pięciopiętrowe z windami. Tradycyjnie spółdzielnia postawi w nich na rozwiązania energooszczędne oraz nowoczesne, z ekologicznymi rozwiązaniami.


Buduje się dużo i będzie jeszcze więcej

Na ostatniej sesji rady miasta prezydent Roman Szełemej zapowiadał rozwój budownictwa komercyjnego w mieście: - Pojawiają się liczni inwestorzy, wiele projektów ma charakter rozwojowy, ale od momentu podjęcia decyzji przed inwestora do momentu kupienia działki i rozpoczęcia nieraz mija z powodów administracyjnych pół roku, a czasami nawet rok. Te działki mają czasem skomplikowaną strukturę własności, trzeba je dzielić, ale bardzo wielu inwestorów jest zainteresowanych naszymi terenami w strefie, przy ul. Ogrodowej, na Białym Kamieniu, przy Wysockiego. Bardzo wiele z tych projektów ma charakter mieszkaniowy, pojawiają się projekty budowy domów szeregowych w różnych miejscach naszego miasta i mogę już teraz zapewnić, że będą następne - mówił prezydent.Jak dotąd urząd miasta wezwał firmę do złożenia merytorycznych wyjaśnień w sprawie wniosku. Strony mogą brać czynny udział w każdym etapie postępowania i mogą zapoznawać się z aktami zgromadzonymi w przedmiotowej sprawie (w tym z ww. wezwaniem do uzupełnienia), w siedzibie Biura Środowiska i Klimatu Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, ul. Matejki 2, pok. 10, w godzinach działania urzędu po wcześniejszym kontakcie telefonicznym, mogą też wnosić uwagi i wnioski.Prezydent wyda decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych po zasięgnięciu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wałbrzychu i dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Legnicy.


Projekty SBDJ w naszym mieście:
ul. Palisaowa - Pierwszy w Wałbrzychu budynek z innowacyjnym ogrzewaniem [FOTO i WIZUALIZACJE]
ul. Blankowa - MIESZKANIA NA PODZAMCZU SPRZEDAJĄ SIĘ NA PNIU
ul. Wiosenna - Wałbrzych: Gdzie nie spojrzysz, budują nowe domy i mieszkania! [FOTO]

W Wałbrzychu rozwija się budownictwo komercyjne:
WAŁBRZYCH: POWSTANĄ OSIEDLA W RÓŻNYCH CZĘŚCIACH MIASTA (FOTO)
WAŁBRZYCH: GDZIE NIE SPOJRZYSZ, BUDUJĄ NOWE DOMY I MIESZKANIA (FOTO)

- PODZAMCZE: BUDUJE SIĘ I REMONTUJE W DZIELNICY (FOTO)
- Pierwszy w Wałbrzychu budynek z innowacyjnym ogrzewaniem [FOTO i WIZUALIZACJE]
- Piaskowa Góra i Podzamcze: Budują nowe mieszkania i apartamenty [FOTO]
- Piaskowa Góra: dyskusja na temat rozbudowy osiedla (FOTO)
- Wałbrzych: Będzie nowy budynek na Podzamczu [WIZUALIZACJA]

- apartamentowiec może też powstać na placu po Zielonym Rynku - Zielony Rynek: Będzie nowoczesny budynek mieszkalny? [WIZUALIZACJE]
-
i Rezydencje Uzdrowiskowe: SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE TU OKOŁO 150 MIESZKAŃ (WIZUALIZACJE)


Osiedle pod Chełmcem - planowane jako komunalne: WAŁBRZYCH: SĄ CHĘTNI, BY ZBUDOWAĆ OSIEDLE POD CHEŁMCEM

Osiedle na Rusinowej: RUSINOWA: POWSTANIE NOWE OSIEDLE PRZY NOWEJ ULICY (FOTO)Nowe osiedla są planowane także w Szczawnie-Zdroju:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE TU NOWE OSIEDLE. ZNAMY FAKTY (FOTO, MAPY)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: POWSTANIE TU OKOŁO 150 MIESZKAŃ (WIZUALIZACJE)


Elżbieta Węgrzyn, Magdalena Sakowska
Foto: Magdalena Sakowska