Ruszyła budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego w dzielnicy Nowe Miasto przy ul. Paderewskiego-Pietrusińskiego. Powstanie tu 9 mieszkań komunalnych i lokal użytkowy. Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień 2017 roku.

Wybudowali i budują dalej
Gmina Wałbrzych oddała w 2014 roku 206 nowych mieszkań na Podzamczu, Nowym Mieście i Białym Kamieniu, które zbudowano od podstaw lub przystosowano z byłych budynków użyteczności publicznej dzięki wkładowi własnemu (ok. 24 mln zł) oraz 10 mln zł dotacji uzyskanej z Banku Gospodarstwa Krajowego. 

Miasto nie zagrzebuje jednak gruszek w popiele i rusza z kolejnymi inwestycjami mieszkaniowymi. W listopadzie tego roku ruszyła budowa dwóch nowych budynków (72 mieszkań komunalnych) na ul. Husarskiej na Podzamczu, a w pierwszych dniach grudnia prace nad nowym budynkiem - narożną plombą - rozpoczęła firma wykonawca - Bud Max. Budowa zlokalizowana jest przy ul. Paderewskiego 15, po sąsiedzku z ZS nr 1, zaś jej zaplecze socjalne znajduje się na placu przy ul. Paderewskiego - Kubeckiego. - To kolejny przejaw rewitalizacji Nowego Miasta. W miejscu, w którym przed laty, ze względu na szkody górnicze, trzeba było rozebrać budynek, teraz stanie nowy. Wykonawcą i inwestorem przedsięwzięcia jest Miejski Zarząd Budynków. To też kolejny etap współpracy miasta z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, z którego środków finansowane też były wcześniejsze budowy na ul. Jana Pawła II, Wielskiej i Staszica - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Władze mają nadzieje ściągnąć do nowych 2 i 3-pokojowych mieszkań rodziny z dziećmi.

Nowy inwestor, sprawdzony sposób
Wcześniej o środki z BGK występowała gmina, teraz w budownictwo mieszkaniowe zaangażowana jest też miejska spółka. - Budynek ten uzupełni istniejącą zabudowę. Dzięki zmianom legislacyjnym mogliśmy aspirować o fundusze i złożyć w lutym wniosek do BGK o kredyt z oprocentowaniem na preferencyjnych warunkach z terminem spłaty wyznaczonym na 25 lat. Traktujemy ten program pilotażowo, jako pierwszą z kolejnych realizowanych przez nas budów - wyjaśnia Marek Małecki, prezes zarządu MZB Wałbrzych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, miejska spółka będzie dalej budować budynki wielorodzinne na Nowym Mieście, przy ul. Staszica.
Inwestycja ma kosztować 2,18 mln zł, z czego ok. połowy - 1,035 mln zł to preferencyjny kredyt z BGK. Pozostałe środki finansowania to: 817,5 tys. zł środków gminy Wałbrzych, 268,5 tys. zł środków własnych MZB oraz 59 tys. zł udziału osób fizycznych. - W tej chwili prowadzimy pierwszy, najtrudniejszy etap budowy polegający na zabezpieczeniu ścian budynków sąsiadujących. Trwają prace na fundamentach - wyjaśnia Aleksander Banaś z formy Bud Max. Dodaje również, że w styczniu firma powinna wykonywać piwnice, a jesienią przyszłego roku budynek ma być ukończony. Firma zaręcza również, że prace będą wykonywane bez opóźnień.


Jakie powstaną mieszkania?
Budynek liczył będzie pięć kondygnacji (czterokondygnacyjny, ale częściowo podpiwniczony). Budowany gmach o łącznej powierzchni użytkowej 757 m kw., z czego na mieszkania przeznaczone będzie 486 m kw., a na lokal użytkowy na parterze - 85 m kw.

Powstanie 9 mieszkań: trzy 3-pokojowe o powierzchni 63 do 68 m kw, oraz sześć mieszkań 2-pokojowych o powierzchniach od 42 do 52 m kw. Do każdego mieszkania będzie komórka lokatorska w piwnicy budynku. Ogrzewanie centralne zlokalizowane będzie w kotłowni gazowej w piwnicy budynku, kotłownia ta zapewnia również ciepłą wodę użytkową. Wszystkie media będą opomiarowane indywidualnie dla każdego mieszkania. Dostęp do mieszkań położonych na pierwszej kondygnacji nadziemnej będzie zapewniony osobom niepełnosprawnym poprzez platformy schodowe zainstalowane na pierwszym biegu schodów, zatem będzie to dom przyjazny osobom niepełnosprawnym. Obniżeniu kosztów zasilania instalacji elektrycznej w częściach wspólnych budynku będzie służyło wykorzystanie energii elektrycznej z zaprojektowanych ogniw fotowoltaicznych zlokalizowanych na dachu budynku.

Polecamy też:
PODZAMCZE; RUSZA BUDOWA DWÓCH BUDYNKÓW KOMUNALNYCH
zobacz wizualizację powstającego budynku na Nowym Mieście - KOLEJNE MIESZKANIA NA PODZAMCZU I NOWYM MIEŚCIE [WIZUALIZACJA]

TRZY NOWE BUDYNKI POWSTANĄ W WAŁBRZYCHU

MIESZKANIA NA PODZAMCZU SPRZEDAJĄ SIĘ NA PNIU

tekst i fot. Elżbieta Węgrzyn