3 lipca podpisano umowę i oficjalnie rozpoczęto budowę 5 nowych budynków z mieszkaniami przeznaczonymi pod wynajem. Wałbrzych jako pierwsze miasto w zachodniej Polsce przystąpił do rządowego programu Mieszkanie Plus.

Realizację pierwszej na Dolnym Śląsku budowy sfinansuje BGK Nieruchomości S.A. w ramach pilotażu rządowego programu Mieszkanie Plus. Miasto wniosło do inwestycji projekt oraz działkę 1,5 ha, a także zadbało o pozwolenia na budowę.  Na działce przylegającej do trwającej już wcześniej rozpoczętej budowy budynków z mieszkaniami komunalnymi powstanie pięć sześcio- i siedmiokondygnacyjnych budynków wyposażonych w windy oraz 157 zewnętrznych miejsc postojowych dla najemców.

- To jest symboliczny moment kończący etap, w którym w naszym mieście się zamykało i likwidowało w budownictwie. Takich projektów jak ten chcielibyśmy mieć więcej. Program Mieszkanie Plus jest dla takich miast jak Wałbrzych, których nie stać na samodzielne inwestycje. Potrzeby mieszkaniowe w mieście są ogromne - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Dodaje również, że umowa z BGK stała się faktem w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

O tę inwestycję dla Wałbrzycha zabiegali nie tylko samorządowcy, ale i parlamentarzyści. - Wałbrzych jako miasto dotknięte przez transformację systemową potrzebował tego wsparcia. To nie jest z pewnością ostatnia inwestycja w regionie, o podobne starają się też inne miasta i gminy, ale konkurencja jest duża - zaznacza Michał Dworczyk, wiceszef MON oraz poseł. W kolejce po środki Mieszkanie Plus ustawiły się już małe i średnie miasta uzdrowiskowe z Kotliny Kłodzkiej oraz okolic Dzierżoniowa.

- Ta inwestycja jest symbolem odradzającego się Wałbrzycha i dowód na dobrą kondycję regionu, bo mieszkania budowane są tam, gdzie jest praca. Szacuje się, że w Polsce brakuje ok. 3 mln mieszkań, ten deficyt jest największym problemem lokalnych społeczności - mówi Włodzimierz Kocon, wiceprezes BGK. Pierwsza łopata została wbita na miejscu budowy przy ul. Husarskiej, w ostatnich dniach rozpoczęto też inwestycje budowy 172 mieszkań w Gdyni oraz 329 mieszkań w Pruszkowie. Wcześniej zainaugurowane zostały inwestycje w Białej Podlaskiej i Jarocinie. Łącznie w przygotowaniu jest ponad 10 tysięcy mieszkań, z czego blisko 1,2 tysiąca jest już w budowie.

Wałbrzyskie 215 mieszkań ma być gotowe w listopadzie 2018 roku. Program Mieszkanie Plus zakłada budowę mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. - Możliwość wykupu lokalu będzie określona szczegółowo wkrótce, obecnie dokładnie nie są jeszcze znane wytyczne w tym zakresie - mówi prezydent Wałbrzycha. Przyznaje również, że jest to raczej kwestia kilkunastu, niż kilku lat.


Przeczytaj też

HUSARSKA: WIĘCEJ O 5 NOWYCH BUDYNKACH
KOLEJNE NOWE MIESZKANIA NA PODZAMCZU - JEST UMOWA!


Lokale komunalne w mieście:

HUSARSKA - RUSZA NABÓR WNIOSKÓW NA MIESZKANIA

WAŁBRZYCH: NOWE MIESZKANIA KOMUNALNE - WKRÓTCE NABÓR
WAŁBRZYCH: POWSTANĄ KOLEJNE MIESZKANIA KOMUNALNE
MIESZKANIA W WAŁBRZYCHU: KOMUNALNE I GDZIE SOCJALNE?

NOWE MIASTO: BUDUJĄ KOLEJNE MIESZKANIA KOMUNALNE

PODZAMCZE; RUSZA BUDOWA DWÓCH BUDYNKÓW KOMUNALNYCH
KOLEJNE MIESZKANIA NA PODZAMCZU I NOWYM MIEŚCIE (WIZUALIZACJA)
Elżbieta Węgrzyn