
Mieszkania w Wałbrzychu: Komunalne i gdzie socjalne?

Nowe komunalne – wyższy czynsz, nabór wkrótce
Inwestując w nowe budynki komunalne miasto stara się, żeby ograniczyć koszty. Można się więc spodziewać w nich wyższych czynszów niż w tych starszych.
- Jesteśmy na etapie poszukiwania takiego finansowania, aby nie angażować pieniędzy miasta. Do tej pory Bank Gospodarstwa Krajowego finansował 30% inwestycji, a my pozostałe 70%. A musimy przecież oddać mieszkania odpowiadające standardom XXI wieku. Należy się spodziewać zgodnie z uchwałą, że te nowe mieszkania będą miały czynsz nieco wyższy niż do tej pory, ale porównywalny z innymi miastami – zapowiada prezydent Roman Szełemej.
Wyremontowane mieszkania komunalne powstaną także na II i III piętrze budynku po byłym gimnazjum nr 4 przy ul. 1 Maja 149. Tu miasto uzyskało środki na termomodernizację z Aglomeracji Wałbrzyskiej i wkrótce rusza przetarg na tę inwestycję. Będzie tam osiem mieszkań.
Jak informuje prezydent, wkrótce ma ruszyć nabór wniosków na mieszkania komunalne, chętni mieszkańcy są więc proszeni o śledzenie informacji na ten temat, ponieważ przy przydzielaniu poprzednich mieszkań byli tacy, którzy złożyli wnioski za późno lub źle wypełnione i nie zdążyli ich poprawić.
Gdzie socjalne?
A gdzie będą lokale socjalne? Kilkadziesiąt z nich zmieści się w byłym budynku MOPS-u przy ul. Beethovena, kiedy MOPS przeniesie się do nowej siedziby przy ul. Kilińskiego, co planowane jest na lipiec tego roku. Budynek na Beethovena czeka konieczny remont.
- Lokali socjalnych powstanie tam tyle, ile wcześniej było pokoi. Ten projekt nie jest jeszcze gotowy. Będzie robiona lista osób, którym te lokale mogą przysługiwać - mówi dyrektor MOPS-u Grażyna Urbańska.
Drugą lokalizacją mieszkań socjalnych będzie ulica Przywodna na Starym Zdroju, budynek po dawnym Zespole Szkół Techniczno-Budowlanych. Na jego parterze, podobnie jak w obiekcie przy ul. Kasztelańskiej na Podzamczu, do południa będzie działał dom dziennego pobytu dla osób starszych z ograniczoną sprawnością, a po południu klub seniora.
- Złożyliśmy wniosek i przyznano nam dofinansowanie na ten cel, ale nie mogliśmy go otrzymać, ponieważ budynek nie był jeszcze wyremontowany. Obecnie, kiedy miasto dostało dofinansowanie na jego termomodernizację, wracamy do tematu i ponownie składamy projekt – zapowiada dyrektor. – Teraz będzie szansa na uruchomienie od razu całego budynku, na dwóch piętrach może się zmieścić 15-20 lokali socjalnych dla rodzin z dziećmi.
Centrum Wsparcia Socjalnego
Miasto otrzymało też dotacje z Aglomeracji i Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę mieszkań chronionych w parterowym pawilonie przy ul. Ogrodowej 2a. Z budżetu miasta na zagospodarowanie terenu i przebudowę obiektu przeznaczono na ostatniej sesji rady miasta 458 tys. zł.
- Będą to mieszkania dla osób z różnymi problemami zdrowotnymi, na przykład psychicznymi, które nie są w stanie mieszkać samodzielnie. Będzie tam siedem lokali, kuchnia przystosowana do wydawania posiłków oraz stołówka z jadalnią dla całego dużego obiektu przy ul. Ogrodowej, gdzie mieszkają też bezdomne kobiety i rodziny z dziećmi, w sumie jest tam ponad 100 osób. W pawilonie powstanie Centrum Wsparcia Socjalnego – mówi Grażyna Urbańska.
Oczekujących na mieszkania socjalne jest bardzo dużo. Jak mówi radny Piotr Kwiatkowski, w tej chwili na liście osób z wyrokiem eksmisji, które czekają na przeprowadzenie do mieszkania socjalnego, widnieje około 500 nazwisk.
Czytaj też:
BĘDĄ NOWE LOKALE SOCJALNE
JEDLINA-ZDRÓJ - BĘDĄ LOKALE SOCJALNE
NOWE MIASTO: BUDUJĄ KOLEJNE MIESZKANIA KOMUNALNE
PODZAMCZE; RUSZA BUDOWA DWÓCH BUDYNKÓW KOMUNALNYCH
KOLEJNE MIESZKANIA NA PODZAMCZU I NOWYM MIEŚCIE (WIZUALIZACJA)
Magdalena Sakowska
Foto: Elżbieta Węgrzyn
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj