Plany dotyczące budowy nowych mieszkań komunalnych dotyczą lokalizacji na Nowym Mieście oraz na Podzamczu. Inwestycje zaplanowano przy ul. Paderewskiego oraz Husarskiej.

Wałbrzych - mieszkania komunalne oddane
Gmina Wałbrzych oddała w 2014 roku 206 nowych mieszkań na Podzamczu, Nowym Mieście i Białym Kamieniu, które zbudowano od podstaw lub przystosowano z byłych budynków użyteczności publicznej dzięki wkładowi własnemu (ok. 24 mln zł) oraz 10 mln zł dotacji uzyskanej z Banku Gospodarstwa Krajowego. 
To nie koniec, w mieście planowane są kolejne inwestycje w budowę mieszkań komunalnych. Nowością, w porównaniu z 2014 rokiem jest to, że o środki z BGK aspiruje nie tylko miasto, ale i jego spółka - Miejski Zarząd Budynków.

Mieszkania komunalne w planach
- 9 lokali mieszkalnych 2-3 pokojowych powstanie w nowym budynku przy ul. Paderewskiego w bliskim sąsiedztwie Zespołu Szkół nr 1. Inwestycja ta ma kosztować 2,5 mln zł - wyjaśnia Marek Małecki, prezes wałbrzyskiego MZB. Połowa środków na ten cel ma pochodzić z BGK, połowa z kasy miasta i MZB. W trzypiętrowym budynku mają zamieszkać rodziny z dziećmi, rozpatrywany jest też pomysł, by przeznaczyć je pod wynajem osobom, które zechcą się w naszym mieście osiedlić na stałe.
Jest już projekt i komplet zezwoleń, trwa oczekiwanie na przyznanie środków z BGK, o które aplikowano wiosną. Na to, jak MZB poradzi sobie z tym zadaniem oczekuje gmina, która może w przyszłości przekazywać spółce większe zadania inwestycyjne. - Budynek przy Paderewskiego 15 jest programem pilotażowym, jeśli spółka sprawnie ją przeprowadzi mamy przekażemy jej do realizacji rozbudowę ul. Staszica o trzy nowe budynki - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Wizualizacja frontu projektowanego budynku przy ul. Paderewskiego


Wszyscy chcieli mieszkać na Podzamczu
W 2014 roku największym powodzeniem wśród najemców cieszyły się mieszkania w dzielnicy Podzamcze. Dlatego też tam zlokalizowana jest kolejna miejska inwestycja. - W sierpniu powinna zostać wydana decyzja w sprawie przyznania nam środków z BGK na budowę 2 -pięciopiętrowych budynków przy ul. Husarskiej. Powstanie tam 72 mieszkań komunalnych - zapowiada prezydent. Miasto ma projekt i dokumentację na budowę w tym miejscu 7 nowych budynków, jednak na początek zdecydowano wykonać pierwszą część inwestycji, za kwotę  17 mln zł. W najbliższym czasie dowiemy się o wysokości przyznanego na ten cel preferencyjnego kredytu z BGK.

Przeczytaj też: MIESZKANIA NA PODZAMCZU SPRZEDAJĄ SIĘ NA PNIU

Elżbieta Węgrzyn
fot. Ul. Paderewskiego - tu powstanie nowy budynek mieszkaniowy.