Boazeria angielska to bardzo praktyczny element aranżacji wnętrz. Wykorzystywana jest już od stuleci w celu nadania pomieszczeniom ciepłej, domowej atmosfery. Obecnie doceniana jest nie tylko ze względów estetycznych ale także praktycznych. Jej główną zaletą jest fakt, że można ją łatwiej wyczyścić niż odmalować ściany.

Boazeria angielska – co to takiego?

Mówiąc o boazerii większość z nas ma przed oczami ściany i sufity obite długimi, równymi deskami. Ten widok znany jest nam z czasów PRL-u, kiedy to zapanowała moda na dekorowanie wnętrz za pomocą drewnianych elementów montowanych na ścianach. Warto jednak wiedzieć, że boazeria angielska - Parkiet.pl to zupełnie coś innego. Boazeria tego typu składa się z paneli układanych od podłogi do wysokości ok. 1 – 1,5 metra. Czasami wysokość ta jest nieco większa lub mniejsza w zależności od potrzeb. Panele boazerii niegdyś wykonywane były wyłącznie z drewna, obecnie coraz częściej są robione z materiałów drewnopochodnych. Boazeria może być zamontowana w każdym pomieszczeniu, zarówno w salonie, łazience, kuchni jak i w przedpokoju. Często jest także wykorzystywana do aranżacji pomieszczeń biurowych oraz hotelowych. Ułożone na ścianach elementy chronią je przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Panele boazerii są znacznie odporniejsze na nieprzewidziane uszkodzenia niż tynki i farba.

Jak czyścić boazerię angielską?

Boazeria angielska jest łatwa do utrzymania w czystości. Głównym sposobem utrzymania jej w doskonałym stanie jest systematyczne odkurzanie. Najłatwiej jest to robić za pomocą odkurzacza wyposażonego w wąskie końcówki, które ułatwią oczyszczenie nierównej powierzchni. Co pewien czas warto przetrzeć boazerii wilgotną ściereczką i usunąć w ten sposób nie tylko kurz ale także inne zabrudzenia powstałe w czasie użytkowania. W zależności od tego z jakiego materiału została wykonana boazeria do usuwania zabrudzeń można wykorzystać także specjalistyczne środki czyszczące i pielęgnujące. Wśród najpopularniejszych są spraye do czyszczenia powierzchni drewnianych.

Odnawianie boazerii angielskiej

Boazeria angielska nie wymaga specjalnej pielęgnacji i łatwo ją utrzymać w doskonałym stanie. Zdarza się jednak, że podczas wieloletniego użytkowania pojawiają się wyraźne uszkodzenia. W takim wypadku warto pomyśleć o odnowieniu tego dekoracyjnego elementu. Jeśli boazeria wykonana została z drewna wówczas konieczne staje się zeszlifowanie zewnętrznej powierzchni i pokrycie drewna nową warstwą impregnatu. Jeśli boazeria ma być w kolorze drewna wówczas najlepiej pokryć ją lakierem do drewna. Można również pokryć powierzchnię boazerii wybranym kolorem farby.

Boazeria angielska to bardzo praktyczny i niezwykle dekoracyjny element aranżacji wnętrz. Dzięki niej pomieszczenia zyskują przytulny wygląd. Nadaje też im przyjemną, domową atmosferę. Wykorzystywana jest zarówno w lokalach mieszkalnych jak i biurowych. Dzięki swojej budowie jest ją łatwo utrzymać w czystości a w razie konieczności można ją odnowić, aby odzyskała swoją urodę. Warto pamiętać, że boazeria angielska-aranżacja wnętrza na lata.