Kompleks byłej szkoły w Boguszowie-Gorcach przy ul. Kolejowej 33 na szansę zmienić właściciela. Przetarg już w ostatnich dniach maja 2019. Co może mieścić się w tych budynkach?

Zbudowany pod koniec XIX wieku gmach z czerwonej cegły, uważany jest za jeden z ładniejszych boguszowskich budynków. Przed wojną mieściła się tu dyrekcja kopalni i koksowni, a po wojnie nieruchomość przejęło szkolnictwo. Najwięcej absolwentów wychowała tutejsza Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kopalni Węgla Kamiennego Victoria. Później swoją siedzibę miała tu Szkoła Podstawowa nr 2, a następnie Zespół Szkół nr 1, czyli Zasadnicza Szkoła Zawodowa i Liceum Profilowane.Od około ośmiu lat nieruchomość wystawiana jest na sprzedaż. Budynek główny ma trzy kondygnacje, a jego powierzchnia użytkowa to prawie 1,4 tys. metrów kwadratowych, mniejszy boczny ma dwie kondygnacje i liczy nieco ponad 200 metrów. Przy szkole było też boisko i utwardzony plac. Całość otacza duży, niemal hektarowy park porośnięty wiekowymi drzewami, choć była szkoła położona jest niedaleko od centrum i dworca kolejowego, to jednocześnie w dość ustronnym zakątku.Miejscowy plan zagospodarowania przeznacza ten teren dla usług publicznych, mógłby tu powstać między innymi ośrodek zdrowia, sanatorium lub dom opieki. Tych ostatnich w naszym regionie brakuje. Szeroko pojęte cele społeczne nie wykluczają też powstania tu obiektu sportowego, kulturalnego, czy przystosowanie go na potrzeby administracji publicznej, ale nie ma szans na przekwalifikowanie budynków na mieszkania, magazyny, czy sklepy. Niestety dotychczas nie znalazł się kupiec chętny do zainwestowania w ten urokliwy kompleks. Kupcy interesowali się nim, ale do transakcji nie doszło.

Wydział Zarządzania Mieniem Gminy w listopadzie 2010 roku próbował sprzedać tę nieruchomość za 1,074 mln złotych, w kolejnych przetargach cenę obniżano, a w listopadzie 2013 roku wynosiła ona 500 tys. złotych. Obecne szacunki rzeczoznawcy wskazały na cenę wywoławczą 903,4 tys. zł, przetarg odbędzie się 29 maja 2019 w boguszowskim Ratuszu.

Inne budynki z duszą czekające na właściciela:

Wałbrzych
- ul. Internatowa: Wałbrzych: Żołnierze wybrali siedzibę. Kiedy się wprowadzą? [FOTO]
- Areszt Śledczy: CO Z BYŁYM ARESZTEM ŚLEDCZYM W WAŁBRZYCHU?
- Szpital na Gaju: Szpital na Gaju - co dalej z opuszczoną placówką? (FOTO)
Wałbrzych: Dawny szpital na Gaju ponownie na sprzedaż [FOTO]

Szpital Uzdrowiskowy Zuch -Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy Zuch będzie sprzedany?

Zmieniły właścicieli:
- Zielony Rynek -
Wałbrzych: Zielony Rynek czeka na nowe życie

- ul. Kombatantów: Wałbrzych: Chcą sprzedać budynek byłej szkoły na ul. Kombatantów [FOTO]oprac. i fot. Elżbieta Węgrzyn