Uczestnicy konkursu na najładniejszą klatkę schodową na Białym Kamieniu wrócili do swoich odnowionych domów z nagrodami. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Wspólnota Samorządowa Biały Kamień - radni Ryszard Nowak i Krystyna Olanin - zapowiadają kontynuację akcji, która ma za zadanie nie tylko poprawić wygląd starych kamienic, ale i integrować mieszkańców dzielnicy.

Pierwsze miejsce zdobyli mieszkańcy domu przy Piaskowej 3. W ich imieniu nagrodę odebrali Angelina Szczerba i Paweł Pabisz. Na drugim miejscu uplasował się budynek przy Ludowej 1, nagrodę odebrał Dariusz Zaworowski. Trzecie miejsce przypadło budynkowi przy ul. Piaskowej 1A, jego mieszkańcy nie dojechali na uroczystość wręczania nagród, zostaną one im dostarczone w innym terminie. Do konkursu przystąpili w sumie mieszkańcy czterech budynków, ale jeden z nich odpadł, bo należy częściowo do wspólnoty mieszkaniowej. Na 81 mieszkańców w konkursie czynnie uczestniczyło 31 osób – 7 rodzin.


- Ideą konkursu było, żeby mieszkańcy zaczęli coś robić w obrębie swojej dzielnicy, nie oglądając się na miasto czy innych mieszkańców. Miasto zresztą dołączyło się do naszej akcji, podobnie jak Miejski Zarząd Budynków, Aqua-Zdrój i inne instytucje,  posłowie, przedsiębiorcy - i poszło.  A do zrobienia było dużo, do pani Angeliny chodziło się przez piwnicę, bo była tam zerwana podłoga. Dziś wszystko jest wyremontowane, nawet nowe drzwi  mieszkańcy kupili. To wzór takich działań - mówi Maria Tarkowska, koordynator akcji z ramienia MOPS.

 
- W ramach konkursu wykonaliśmy malowanie ścian i lamperii, cyklinowanie podłogi. Do akcji włączyły się trzy osoby na dziewięć rodzin w naszym budynku – mówi Angelina Szczerba.

 
- Jesteśmy dumni z tego, co zrobiliśmy i ludzie na ulicy nas zaczepiają, pytając, jak to zostało wykonane. Sąsiedzi teraz mówią, że było warto. Wciągnęły się całe rodziny. Naszą klatkę ozdobiliśmy w oryginalny sposób, ustawiając tam dwa wózki z dyniami zebranymi w ogródku. Ogólnie w Wałbrzychu jest duża poprawa, znajomi przyjeżdżają i mówią, że to nie ten Wałbrzych. Jak wchodzą do naszej klatki schodowej i chwalą, to chodzę cały w piórach – żartuje Dariusz Zaworowski.

 
Prezenty są niebylejakie – karnety wstępu do Aqua-Zdroju, zakładu fryzjerskiego, dwa vouchery do restauracji na obiad o wartości po 100 zł, wycieraczki, doniczki kwiatów z kwiaciarni na ul. Andersa, bilety do teatru, a w zwycięskim budynku zostanie zamontowane ufundowane przez sponsora nowe plastikowe okno. Mieszkańcom wręczono też dyplomy do powieszenia na odnowionych klatkach schodowych.

 
- Będziemy państwa teraz pokazywali i mam nadzieję, że będziecie działać na innych, żeby im się też chciało. A mamy różne klatki schodowe i chcemy się umówić z MZB i gminą, że tam, gdzie mieszkańcy będą chcieli, w pierwszym rzędzie będą dostawać materiały i pomoc w remoncie, prędzej niż ci, którym nie zależy i którzy niszczą – mówi dyrektor wałbrzyskiego MOPS-u, Grażyna Urbańska.

 
Dyrektor MOPS-u ma zamiar nie tylko namawiać mieszkańców na wolontariat, ale także poprosić o pomoc wałbrzyskie szkoły ponadgimnazjalne nr 7, 5 i „Energetyk”, żeby uczniowie w ramach praktyk wykonywali prace na klatkach schodowych, których mieszkańcy chcą je odnowić.

 
- Oni się naprawdę angażują i wiele rzeczy robią. Najtrudniej jest to połączyć. Chcemy też organizować takie akcje na bieżąco, nie czekając na konkursy, bo wtedy mijają miesiące, zanim przystąpi się do prac. Mamy zamiar nadal motywować ludzi, i poprosimy państwa o udział w spotkaniach i promocję akcji, żeby się działo, bo widać, że efekty są. Chcemy wprowadzić taką innowację, żeby najpierw zachęcać ludzi do pracy, a nie tylko biernie dawać – zapowiada Grażyna Urbańska.

 
Jak mówiła dyrektor, mieszkańcy budynków biorących udział w konkursie mogą liczyć na najszybsze remonty wykonywane przez MZB, ponieważ widać,  że będą szanować to, co zostanie zrobione. Akcja ma być kontynuowana na Białym Kamieniu, wspominano też o rozpoczęciu podobnej na Sobięcinie.

 
Czytaj też:
TRWAJĄ ZGŁOSZENIA DO KONKURSU NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KLATKĘ SCHODOWĄ
BIAŁY KAMIEŃ I KONRADÓW WYPIĘKNIEJE: KLATKA SCHODOWA NAJ...
ULICA KĄTOWA JUŻ/WRESZCIE GOTOWA

OSZCZĘDZĄ NA RACHUNKACH - MAJĄ WŁASNĄ ELEKTROWNIĘ SŁONECZNĄ


Tekst i foto: Magdalena Sakowska