Kierowcy w Śródmieściu muszą się przygotować na podwyżkę opłat za parkowanie. Gdzie i kiedy?


Od 21 lutego 2019 roku zmienia się wysokość opłat jednorazowych za parkowanie na płatnych placach parkingowych przy ulicach: Rycerskiej, Kilińskiego i Alei Wyzwolenia - będzie to odtąd 3 zł za każdą godzinę postoju (zarządzenie prezydenta z października 2018 mówiło o 2 zł). Na pozostałych płatnych parkingach przy ulicach: Kasztanowej, Młynarskiej, Sikorskiego koszt parkowania wynosi nadal 1 zł za każdą godzinę postoju.

Opłaty za postój pobierane są od poniedziałku do piątku, od godz. 7:00 do godz. 17:00. ZDKiUM zachęca kierowców do korzystania z możliwości dokonywania opłat za postój przy użyciu bezpinowych kart chipowych oraz bezpinowych zbliżeniowych kart płatniczych typu PayPass i Pay Wave. - Użytkownik będzie miał możliwość ustalenia wysokości wnoszonej opłaty z równoczesnym uzyskaniem informacji o odpowiadającej tej kwocie długości opłaconego czasu postoju. Po dokonaniu opłaty użytkownik będzie miał możliwość pobrania wydruku potwierdzającego dokonania transakcji przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej - informuje ZDKiUM. Abonamenty na razie bez zmian.


Przypominamy za ZDKiUM główne zasady korzystania ze stref płatnego parkowania oraz parkometrów: należy korzystać z informacji znajdujących się na parkometrze, a zawierających cennik, zasady korzystania z parkometru itp., posiadać bilon - parkomat nie wydaje reszty, planować czas postoju, a wydrukowany bilet umieścić za szybą samochodu w widocznym miejscu, w sposób umożliwiający odczytanie przez kontrolera strefy postoju wykupionego czasu za postój.

Strefy Płatnego Parkowania nadzorowane są przez upoważnionych pracowników ZDKiUM, którzy są uprawnieni do wypisywania tak zwanych opłat dodatkowych za brak ważnego biletu parkingowego. Taka opłata dodatkowa za brak ważnego biletu na placach parkingowych wynosi nadal 50 zł w przypadku, gdy zostanie uiszczona w terminie 7 dni od daty wystawienia wezwania do zapłaty, a 250 zł w przypadku, gdy stanie się to po upływie 7 dni. Natomiast na miejscach parkingowych przy ulicach to odpowiednio 30 i 50 zł. Każdy pojazd bez ważnego biletu parkingowego ma robione dokumentacyjne zdjęcie.

Osoby niepełnosprawne w strefach płatnego parkowania mogą korzystać z oznaczonych miejsc bezpłatnie do godziny. Po zatrzymaniu pojazdu poza wyznaczonymi miejscami dla osób niepełnosprawnych należy zapłacić na ogólnych zasadach.


W przypadku dodatkowych pytań można dzwonić pod numery 74-641-44-19; 74-641-44-00, biuro na ul. Matejki 1, pokój nr 9, jest czynne w godz. 7.30 – 15.30 pn, śr, cz, pt, 7.30 – 16.30 wtorek.

Opr. MS
Foto: Elżbieta Węgrzyn