W Wałbrzychu pojawiły się nowe stacje ładowania aut elektrycznych. Gdzie się znajdują i skąd się wzięły?


Wałbrzyskie stacje powstają między innymi w ramach dużego projektu obejmującego cały Dolny Śląsk. Jak informują jego koordynatorzy, Link PR:

Bazując na wytycznych Komisji Europejskiej, Ministerstwa Energii oraz ustawie o elektromobilności, zespół Link PR zaproponował cykl działań zmierzających do popularyzacji środków transportu niskoemisyjnego, stacji ładowania pojazdów elektrycznych oraz szeroko pojętej edukacji wśród społeczeństwa zmierzającej do zachowań proekologicznych. Uwagę skupiono w pierwszej kolejności na uzdrowiskach Ziemi Kłodzkiej. W 2018 r. nakreślono szerszy projekt, będący kontynuacją poprzednich działań pn.: „e-Sudety”, który swoim zasięgiem obejmuje nie tylko miejscowości uzdrowiskowe Ziemi Kłodzkiej, ale cały region Sudetów. W planach ujęto montaż 23 stacji ładowania samochodów elektrycznych w regionie, które powstają systematycznie przy współpracy PGE Nowa Energia.

Docelowo stacje z tego projektu mają powstać w Kłodzku, we wszystkich uzdrowiskach Ziemi Kłodzkiej, w Szczytnej, Zieleńcu, Radkowie, Wambierzycach, Międzylesiu, Bystrzycy Kłodzkiej, w Siennej i Nowej Rudzie - ale także w Bolkowie, Kamiennej Górze, Jeleniej Górze, Świdnicy, a na terenie naszego powiatu w Walimiu, Jedlinie-Zdroju, Wałbrzychu i Szczawnie-Zdroju, o czym pisaliśmy:SZCZAWNO-ZDRÓJ: BĘDZIE STACJA ŁADOWANIA POJAZDÓW ELEKTRYCZNYCH.W ramach zaplanowanej sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych do połowy marca uruchomiono w sumie dziewięć stacji – w Lądku-Zdroju, Polanicy-Zdroju, Szczytnej, Międzylesiu, Kamiennej Górze, Dzierżoniowie, Radkowie, Wambierzycach i w Bolkowie. Są to stacje ładowania o normalnej mocy, które ładują samochody elektryczne prądem zmiennym 2 x 11 kW. Można też podładować rower czy hulajnogę elektryczną. Ładowanie jest obecnie bezpłatne.Kolejne stacje będą pojawiały się systematycznie; trwają uzgodnienia techniczne, także z lokalnym operatorem w aspekcie budowy przyłączy. Otwarcie stacji miało zawsze charakter uroczysty, brały w nim udział
władze samorządowe, przedstawiciele PGE Nowa Energia i pomysłodawca projektu e-Sudety - a zatem pandemia pokrzyżowała otwarcie kolejnych stacji, także jednej w Wałbrzychu.


Będą trzy stacje


W sumie w Wałbrzychu zaplanowano wykonanie trzech stacji, dwie są już gotowe, choć jeszcze nie działają, a znajdują się przy pętli autobusowej obok Palmiarni i Ronda Unii Europejskiej, przy Aqua-Zdroju, ostatnia ma powstać na parkingu przy ul. Rycerskiej w Śródmieściu.

Ta przy Palmiarni pochodzi z projektu PGE Nowa Energia. Tę przy Aqua Zdroju zawdzięczamy Tauronowi - podobnie jak przy Palmiarni stacja ta została już przygotowana wraz z miejscami dla elektrycznych pojazdów. Tauron oficjalnie ogłosił, że w ramach projektu „Operator II” uruchomi w Polsce 150 stacji ładowania aut elektrycznych oraz własny system zarządzania infrastrukturą. Projekt „Operator II” zakłada uruchomienie dodatkowych 21 szybkich (DC/AC) oraz 97 półszybkich stacji ładowania (AC) na terenie Polski do końca 2020 roku. Ta wałbrzyska ma stanowić jedno z ogniw tego systemu.Wyglądają podobnie i wykonane są w podobnej technologii.– Sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych jest punktem wyjścia do podejmowania dalszych ważnych dla rozwoju regionu działań, w tym promocyjnych. Zależy nam, by Sudety były kojarzone jako region z czystym powietrzem, przyjazny z natury. Redukowanie zanieczyszczeń, hałasu jest procesem, ale możliwym do realizacji przy dobrej współpracy władz centralnych, samorządowych, świata nauki, biznesu i mediów – mówi Elżbieta Koncka, Link PR, pomysłodawca i organizator projektu e-Sudety.– PGE Nowa Energia agreguje kompetencje w obszarze elektromobilności dla całej Grupy Kapitałowej PGE. Nasze główne zadanie to rozwój infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych. Nasze stacje ładowania działają już w kilkunastu miastach. Rozwijamy także modele biznesowe w oparciu o nowe usługi, w tym między innymi carsharing. W tym celu staliśmy się większościowym udziałowcem spółki 4Mobility – mówi Kazimierz Więcek, prezes PGE Nowa Energia.Stacja w Szczawnie-Zdroju, również w ramach projektu e-Sudety, pojawiła się już w styczniu przy ul. Wojska Polskiego,
na dwóch ostatnich miejscach parkingowych przed blokadą.
Spółka PGE uzgodniła jej budowę z konserwatorem zabytków, jest też ciekawostka - dla Szczawna-Zdroju została zaprojektowana wyjątkowa, czarna stacja ładowania.

W Wałbrzychu były dotąd dwie stacje ładowania pojazdów elektrycznych, w Galerii Victoria (bywały z nią problemy) i w salonie samochodowym Jerzego Mazura na Rusinowej przy ul. Noworudzkiej. W Wałbrzychu do tej pory zarejestrowano 3 takie pojazdy. A stacji będzie teraz pięć.
Dodatkowo, na mapie komercyjnych punktów typu plug-in z przeznaczeniem do ładowania pojazdów elektrycznych mamy salon Citroena przy ul. Wrocławskiej 89, oraz punkt przy Armii Krajowej 5A (Circle K). Swoją stację ładowania pojazdu elektrycznego typu Melex ma też w bazie przy ul. Kolejowej MZUK.


Czytaj też:
Galeria Victoria: Co ze stacją ładowania pojazdów elektrycznych?
Wałbrzych: gdzie nowa stacja ładowania aut elektrycznych?Opr. MS, wsp. ELW
Foto: Magdalena Sakowska, użyczone - Aqua Zdrój