Skomentuj jako pierwszy!

Wałbrzych: ten elektryczny Merc przywiezie ci blokadę! (FOTO)

Straż miejska w Wałbrzychu chwali się nowym radiowozem, jakiego jeszcze nie miała. Jedną z jego cech jest to, że podjeżdża niemal bezszelestnie - a inne?


Naczekali się, ale mają

Po ponad rocznym postępowaniu przetargowym wyłoniono wykonawcę zadania polegającego na dostawie nowego elektrycznego samochodu dla straży miejskiej, marki Mercedes eVito. Auto dostarczył autoryzowany dealer Mirosław Wróbel Sp. z o.o. z Wrocławia. W piątek 3 maja w Rynku przy Kamienicy pod Kotwicą, siedzibie nowych właścicieli, nastąpiło uroczyste przekazanie pierwszego w historii miasta w pełni elektrycznego radiowozu dla wałbrzyskiej Straży Miejskiej. Nowy Mercedes kosztował 238 000 zł wraz z wyposażeniem, oznakowaniem i radiostacją - i już w najbliższy poniedziałek wyjedzie patrolować ulice.- Nasza strategia wymiany floty samochodów na ekologiczne jest rozpisana na lata, ale jest konsekwentna. O auta niskoemisyjne, albo wręcz zeroemisyjne systematycznie wzbogacają się MZUK, ZDKiUM, urząd miasta i MOPS. Naszym partnerem zaopatrującym w hybrydy jest Toyota, a przy trudnej sytuacji na rynku motoryzacyjnym i przerwanych łańcuchach dostaw znalazł się partner, który spełnił wszelkie wymogi. Tych dostawców, jak się okazało, na rynku jest niewielu i mimo obecnej sytuacji dostarczył nam samochód w przewidzianym terminie i budżecie - mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
Będzie drugi

Jak mówi Kazimierz Nowak, komendant wałbrzyskiej straży miejskiej, nowy elektryczny wóz będzie służył głównie przy kontrolach związanych z ruchem drogowym i zastąpi spracowanego citroena. To szósty radiowóz straży, oprócz niego jest jeszcze pięć toyot z konwencjonalnym napędem.

- Nie jest to kwota wygórowana, bo jest dużo tańszy w eksploatacji. Teraz jesteśmy drugą po Wrocławiu jednostką straży miejskiej na Dolnym Śląsku, która dysponuje elektrycznym autem. Instalację do ładowania również dostaliśmy, dzięki uprzejmości firmy Mercedes. Być może uda nam się jeszcze w tym roku rozpocząć starania o drugi elektryczny radiowóz - zapowiada komendant.Nowy radiowóz może pojechać na jednym załadowaniu do 150 km - teraz strażnicy zobaczą, jak będzie się sprawdzał na stromych ulicach Wałbrzycha, gdzie, jak pamiętamy, nie dały rady autobusy elektryczne. Będzie jednak jeździł tylko po mieście, więc pewnie sobie poradzi, strażnicy mają już wóz terenowy. I będzie regularnie wykorzystywany w patrolach - jest specjalnie przystosowany do przewozu blokad.
Karetka też może być

- To pierwszy pojazd typu bus dla straży miejskiej na Dolnym Śląsku, ma pięcioletnią gwarancję i przez pięć lat będzie bezpłatna obsługa serwisowa, co oznacza zero kosztów przez ten czas. Zapewniliśmy już radiowozy dla Koszalina i Białegostoku i jest ich już w sumie sześć w kraju. Możemy wykonać także elektryczną karetkę, gdyby pogotowie ratunkowe było zainteresowane. Bateria ma 8 lat gwarancji, ale najstarszy nasz pojazd ma obecnie trzy lata, więc tyle działa na pewno -
 
żartuje Grzegorz Gambezow, przedstawiciel firmy Mercedes Benz Polska.A strażników miejskich mamy bardzo ekologicznych - oprócz hybrydowej Toyoty, która już wysłużyła swoje, jest też sześć rowerów elektrycznych i dwa niemechaniczne rumaki patrolu konnego.

Czytaj też:
Nowy wygląd policyjnych radiowozów (FOTO)

WAŁBRZYCH I SZCZAWNO-ZDRÓJ: PRZEKAZANO NOWY RADIOWÓZ (FOTO)
WAŁBRZYCH: NASZA DROGÓWKA OTRZYMA SPECJALISTYCZNY RADIOWÓZ (FOTO)

WAŁBRZYCH I POWIAT: TAKIE NIEOZNAKOWANE RADIOWOZY BĘDĄ PATROLOWAĆ [FOTO]
PIERWSZY ELEKTRYCZNY RADIOWÓZ WKRÓTCE W WAŁBRZYCHU (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: STRAŻ MIEJSKA MA NOWY SAMOCHÓD (FOTO)
4 NOWE RADIOWOZY W WAŁBRZYCHU I GMINACH POWIATU (FOTO)
29 NOWYCH SAMOCHODÓW DLA DROGÓWKI [FOTO]
WAŁBRZYSKA POLICJA ODEBRAŁA NOWE SAMOCHODY (ZDJĘCIA)
WIĘCEJ NOWYCH RADIOWOZÓW
NOWY RADIOWÓZ WAŁBRZYSKIEJ DROGÓWKI
GDZIE SPOTKAMY NOWE RADIOWOZY?
NOWE RADIOWOZY DLA NOWEJ SPECJALNEJ GRUPY POLICYJNEJ SPEED (FOTO)
POLICJA WAŁBRZYCH: NOWY RADIOWÓZ JUŻ WYJEŻDŻA NA PATROL
WAŁBRZYCH I REGION: TYMI TRZEMA WOZAMI BĘDĄ ŚCIGAĆ (FOTO)

POLICJA: NOWE RADIOWOZY BĘDĄ JEŹDZIĆ ULICAMI MIAST. ILE U NAS?Tekst i foto: Magdalena Sakowska

Publikacja:

Redakcja - Wałbrzych Dla Was

redakcja@walbrzychdlawas.info


Więcej od - Redakcja - Wałbrzych Dla Was

Napisz komentarz

Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj
Jak chcesz się przedstawić?