22 września 2020 kierowcy mogą nieodpłatnie przesiąść się do komunikacji publicznej w Wałbrzychu. Jaki warunek muszą spełnić?

- Kierowco! Zostaw swój samochód w garażu, na parkingu - daj odetchnąć miastu, choć jeden dzień, skorzystaj z bezpłatnej komunikacji miejskiej. W tym dniu bezpłatna komunikacja miejska za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego! - zachęcają przedstawiciele Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu. 

Jaka jest geneza tego nietypowego święta? Europejski Dzień bez Samochodu jest międzynarodową kampanią, podczas której centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Idea tego dnia powstała w 1998 r. we Francji. Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze.

Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście.

Nasze relacje z lat poprzednich - Europejski Dzień bez Samochodu

oprac. i fot. Elżbieta Węgrzyn