ZDKiUM przymierza się do ogłoszenia przetargu na Inteligentne Systemy Transportowe. A to oznacza: nowe tablice na przystankach, nowe inteligentne sygnalizacje świetlne, kamery, a przede wszystkim możliwość sprawdzenia w sieci, na których parkingach są wolne miejsca.


Wdrożenie systemu będzie powiązane z utworzeniem w Kamienicy Pod Kotwicą po wyprowadzce banku PKO wałbrzyskiego Centrum Zarządzania Ruchem. Nowy system ma w sobie łączyć w sposób elektroniczny różne funkcje.

- Będziemy wymieniać stare sygnalizacje świetlne na nowe, inteligentne. Obecnie nowe sygnalizatory ruchu tego typu są na skrzyżowaniach Wieniawskiego i De Gaulle’a, Wrocławskiej i Uczniowskiej, Noworudzkiej i Strzegomskiej. Chcemy zamontować 10 nowych elektronicznych tablic informacyjnych na przystankach. Zwiększymy także ilość kamer na skrzyżowaniach, nie tylko pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale także pod kątem bezpieczeństwa mieszkańców. Informacja o zajętych miejscach na parkingach w centrum miasta będzie dostępna w internecie – wylicza wicedyrektor ZDKiUM Bogusław Rogiński.

Rzeczywista kwota inwestycji będzie znana po procedurach przetargowych. Jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty w pierwszym terminie, wdrażanie Inteligentnego Systemu Transportowego ruszy wczesną jesienią, a zakończyć się musi do końca 2018 roku.

 

Czytaj też: BĘDZIE INTELIGENTNA SYGNALIZACJA ŚWIETLNA

 

Magdalena Sakowska
Foto: Elżbieta Węgrzyn