Przypominamy, jakie zmiany w parkowaniu w strefach płatnego parkowania na terenie Wałbrzycha obowiązywać będą od poniedziałku 22 listopada 2021.

Trzy uchwały, pierwsza wchodzi w życie w poniedziałek

Przypominamy, że podczas październikowej sesji Rady Miejskiej radni przyjęli trzy uchwały podwyższające ceny parkowania (Wałbrzych: Ceny parkowania w centrum jeszcze wyższe?), stawek za bilety godzinne i miesięczne komunikacji miejskiej (Wałbrzych: Od grudnia droższe bilety komunikacji miejskiej) oraz stawki podatku od nieruchomości (Wałbrzych: Podatek od nieruchomości - wyższe stawki w 2022). Pisaliśmy o tym - Wałbrzych: Trzy uchwały o podwyżkach przegłosowane.
Pierwsza z nich, dotycząca parkowania, zaczyna obowiązywać od 22 listopada.

Opłaty jednorazowe w górę

Od 22 listopada 2021 roku zmienia się wysokość opłat jednorazowych za parkowanie pojazdów samochodowych w I i II Strefie Płatnego Parkowania w Wałbrzychu.
Opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w rejonach płatnych miejsc postojowych w I Strefie wynoszą:
4,00 zł za pierwszą godzinę,
4,80 zł za drugą godzinę,
5,70 zł za trzecią godzinę,
4,00 zł za czwartą i każdą kolejną godzinę parkowania.

Opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w rejonach płatnych miejsc postojowych w II Strefie wynoszą:
2,00 zł za pierwszą godzinę,
2,40 zł za drugą godzinę,
2,80 zł za trzecią godzinę,
2,00 zł za czwartą i każdą kolejną godzinę parkowania.

Dopłaty i hybrydy

Od poniedziałku, bardzo ważną zmianą jest też brak możliwości dopłaty za przekroczony czas parkowania. Kierowca musi zaplanować czas parkowania pojazdu i uiścić z góry opłatę za postój, np. planując 2 godzinne parkowanie w I strefie, musi uiścić opłatę 8,80 zł, w II strefie 4,40 zł. - W związku z tą zmianą zachęcamy kierowców do korzystania z aplikacji na telefon komórkowy. Aplikacje te umożliwiają wybór opcji zaczynam parkowanie 'start' i kończę parkowanie 'koniec', umożliwiając zapłatę za faktycznie wykorzystany czas parkowania. Wielu operatorów bankowych w swoich aplikacjach mobilnych posiada usługę opłat za parkowanie - wyjaśniają przedstawiciele ZDKiUM.

Tak jak zapowiadaliśmy, zmiana dotyczy również posiadaczy pojazdów hybrydowych, którzy do tej pory byli zwolnieni z opłat za parkowanie w naszym mieście, a od 22 listopada muszą uiszczać opłatę za postój na ogólnych zasadach. Zwolnione z opłat pozostają tylko pojazdy z napędem elektrycznym.


Opłaty za przekroczenie czasu parkowania

Następna obowiązująca od poniedziałku zmiana to podniesienie wysokości opłaty dodatkowej, kary za brak biletu lub przekroczenia czasu parkowania. Opłata dodatkowa wynosić będzie:
- 50,00 zł uiszczenie opłaty do 7 dni od dnia wystawienia wezwania- raportu do zapłaty,
- 250,00 zł dokonanie opłaty po upływie 7 dni od dnia wystawienia wezwania- raportu do zapłaty.

W przypadku nieuiszczenia opłat: 50,00 zł lub 250,00 zł zostanie wystawione upomnienie w wysokości 261,60 zł. Brak zapłaty za upomnienie to rozpoczęcie egzekucji administracyjnej, co spowoduje dodatkowe obciążenia finansowe kosztami opłaty manipulacyjnej w wysokości 100,00 zł. Wysokość opłaty wyniesie wówczas 361,60 zł plus koszty postępowania egzekucyjnego.


Zmiany cen abonamentów parkingowych
   

Dział Utrzymania  Miasta - Obsługa Płatnych Miejsc Parkingowych wydaje abonamenty dla mieszkańców. Wniosek dostępny jest na stronie ZDKiUM. Opłaty za abonamenty dla mieszkańców wzrosły:
- abonament mieszkańca za pierwszy pojazd – 100,00 zł za 12 miesięcy,
- abonament mieszkańca za drugi pojazd – 250,00 zł za 12 miesięcy.

Zmieniają się też stawki abonamentów miesięcznych i kwartalnych - ogólnodostępnych - uprawniających do nieograniczonej ilości parkowań w określonych strefach płatnych miejsc postojowych na drogach Gminy Wałbrzych (jeden abonament na jeden pojazd)
- abonament ogólnodostępny I strefa – 330,00 zł za miesiąc, 800,00 zł za kwartał,
- abonament ogólnodostępny II strefa – 200,00 zł za miesiąc, 500,00 za kwartał,
- abonament ul. Sokołowskiego – 60,00 zł za miesiąc,
- abonament ul. Sokołowskiego – 130,00 zł za kwartał.


Przypominamy:
Wałbrzych: Ceny parkowania w centrum jeszcze wyższe?
Wałbrzych: Od grudnia droższe bilety komunikacji miejskiej
Wałbrzych: Podatek od nieruchomości - wyższe stawki w 2022
Wałbrzych: Trzy uchwały o podwyżkach przegłosowane

oprac. ELW
fot. Elżbieta Węgrzyn