Data wydarzenia: 06.08.2016 15:00 - 06.08.2016 18:00
Miejsce wydarzenia: Rynek w Wałbrzychu

Wałbrzyski Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych staje się w naszym mieście i powiecie popularną letnią imprezą. Na początku sierpnia znów będzie można podziwiać wiekowe często wehikuły czy auta pamiętane z czasów PRL.

W dniach 5-7 sierpnia na terenie powiatu wałbrzyskiego odbędzie się 4 Wałbrzyski Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych zorganizowany przez Stowarzyszenie Moto Weteran Wałbrzych pod patronatem prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja. Jak informują organizatorzy, na uczestników czeka malownicza trasa po Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim, o długości ok. 60 km.

Rajd będzie imprezą towarzyską połączoną ze zwiedzaniem ciekawostek regionu i elementami rywalizacji sportowej.  Większość załóg pojawi się już w piątek, aby odpocząć po podróży, gdyż prawie wszystkie samochody przyjadą do Wałbrzycha "o własnych siłach". Wieczorem organizatorzy podejmą gości zwyczajową biesiadą. Na trasę rajdu pierwsza załoga wyjedzie w sobotę 6 sierpnia o godzinie 9:00.

Załogi są wypuszczane w odstępach jednominutowych, aby zaostrzyć rywalizację. Każda załoga dostanie od organizatora "itinerer", inaczej "road book" - przewodnik, w którym za pomocą schematów skrzyżowań z zaznaczonym kierunkiem zapisana jest trasa. Uczestnicy rajdu nie znają wcześniej przebiegu trasy i muszą się wykazać własnymi umiejętnościami orientacji w terenie. Na trasie rozlokowanych zostało kilka punktów kontroli przejazdu, gdzie załogi będą wykonywać zadania sprawnościowe i wykazywać się wiedzą.

Około godziny 10:30 załogi pojadą zwiedzać pałac w Jedlince. Następnym punktem na trasie, gdzie będzie można podziwiać zabytkowe auta, jest ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy "Wodniak", obecnie hotel Maria Antonina (około godziny 13:00). Pierwsza prezentacja pojazdów rozpocznie się około godziny 15:00 na Placu Zdrojowym w Jedlinie-Zdrój. Stamtąd uczestnicy udadzą się w dalszą trasę.

Mieszkańców Wałbrzycha organizatorzy zapraszają na wałbrzyski Rynek o godzinie 15:00. Zostaną tam przeprowadzone gry i zabawy, wyjaśnione zasady uczestnictwa w takim rajdzie, kilka słów powiedzą zaproszeni goście. Organizatorzy przeprowadzą plebiscyt publiczności. Wszystko to podczas głównej prezentacji pojazdów i Pokazu Elegancji, które rozpoczną się o godzinie 16:00. Na Rynku pojazdy będzie można podziwiać do godziny 18:00. Na koniec uroczyście zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia.

Z wałbrzyskiego Rynku uczestnicy wyjadą do hotelu, aby odpocząć i przygotować się do Balu Komandorskiego, na którym zostaną ogłoszone wyniki 4 Wałbrzyskiego Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych.


Magdalena Sakowska
fot. Elżbieta Węgrzyn - wykonano podczas prezentacji samochodów w Starej Kopalni.