Jaka nieprzyjemna niespodzianka może nas spotkać, jeśli zaparkujemy na "kopercie" i mamy uprawnienia? O czym trzeba pamiętać?


W środę 22 lipca funkcjonariusz straży miejskiej pełniący służbę w rejonie Śródmieścia zauważył samochód parkujący na kopercie dla osób niepełnosprawnych bez karty parkingowej. Na miejsce zgodnie z obowiązującymi przepisami wezwał lawetę. Po jej przyjeździe nagle znalazł się właściciel pojazdu twierdząc, że stosowne uprawnienia ma. Odstąpiono od odholowania auta. Na miejscu pojawił się ojciec kierowcy przedstawiając kartę parkingową i oświadczając, że tym właśnie pojazdem był przewożony. Przyjazd na miejsce lawety to koszt 504 zł. W takiej sytuacji kierowca jest zobligowany do pokrycia tej kwoty.

- Zdarzenia opisane dla przestrogi. Osoby niepełnosprawne posiadające kartę parkingową powinny dokładnie zapoznać się z przywilejami, jakie za tym idą, ale i obowiązkami na nich ciążącymi. W naszej codziennej pracy mamy wiele sytuacji, kiedy pojazd bez uprawnień (karty parkingowej) parkuje na kopercie dla osób niepełnosprawnych. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 130 a ust. 1 pkt 4 Prawa o Ruchu Drogowym funkcjonariusz zobligowany jest do usunięcia pojazdu (odholowania go na parking strzeżony), oraz ukarania kierowcy mandatem karnym o wysokości 500 zł oraz 5 punktami karnymi - komentują strażnicy miejscy.

Jak przypomina straż, do niepełnosprawnych kierowców posiadających aktualną kartę parkingową adresowane są regulacje prawne, których celem jest zapewnienie osobom o obniżonej sprawności ruchowej dostępności do określonych obiektów oraz do miejsc parkingowych. Oprócz uprawnienia do parkowania na miejscach specjalnie wydzielonych, tzw. „kopertach” kierujący może nie stosować się, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności do określonych znaków drogowych, takich jak:

• zakaz ruchu w obu kierunkach,
• zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych,
• zakaz wjazdu autobusów,
• zakaz wjazdu motocykli,
• zakaz wjazdu motorowerów,
• zakaz postoju – dopuszczalny czas postoju dłuższy niż 1 minuta jest wskazany na znaku albo na umieszczonej pod nim tabliczce,
• zakaz postoju w dni nieparzyste,
• strefa ograniczonego postoju.

Chyba, że pod tymi znakami umieszczona jest tabliczka z napisem „Dotyczy także” i symbolem osoby niepełnosprawnej. Przede wszystkim należy pamiętać, aby umieszczać kartę parkingową za przednią szybą samochodu, a jeśli nie ma przedniej szyby – w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu, w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności (art 8 pkt 3 Prawa o Ruchu Drogowym).


Czytaj też:
WAŁBRZYCH: TAKIEJ OFERTY DLA KIEROWCÓW-KRWIODAWCÓW NIE BYŁO
EGIPSKIE CIEMNOŚCI NA PARKINGU
NOWE PARKOMATY I NIE TYLKO
CZY BĘDZIE PREZENT DLA PARKUJĄCYCH KIEROWCÓW?
WAŁBRZYCH MA KŁOPOT Z PORZUCONYMI AUTAMI
PARKINGOWA REWOLUCJA W WAŁBRZYCHU
WIĘCEJ PARKINGÓW W WAŁBRZYCHU
KIEROWCOM SPOWSZEDNIAŁY SŁUPKI
ZAPŁAĆ ZA PARKING TELEFONEMOpr. MS
Foto użyczone: Straż Miejska w Wałbrzychu