Nie tylko Wałbrzych poszukuje optymalnych rozwiązań w komunikacji miejskiej. Oto przykład poszukiwań dotyczących wymiany taboru.

Chiński elektryk testowany

- Zaprosiliśmy do Świdnicy na długodystansowe testy elektryczny autobus Yutong, produkcji chińskiego potentata na rynku autobusów - informowało w ostatnich dniach Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Świdnicy. Chiński elektryk poznawał ulice Świdnicy w piątek, 12 marca, do godziny 15.26 na linii 9 potem jako jedynka.

Jak informuje MPK, to autobus klasy SN. Jest 12-metrowy, o wysokości 3,3 m oraz szerokości 2,55 m. Zmieści 23 osoby na miejscach siedzących oraz 60 – stojących. Pojazd jest wyposażony w silnik o mocy 215 kW. Na jednym ładowaniu jest w stanie przejechać ok. 400 km. Jest niskopodłogowy, klimatyzowany przez klimatyzację elektryczną, każde miejsce siedzące zaopatrzono w gniazdo USB 5V, a pozostałe elementy wyposażenia będą elementem specyfikacji przetargowej w sytuacji, gdy MPK Świdnica otrzyma środki w ramach aplikacji do programu "Zielony Transport Publiczny" realizowanego przez NFOŚiGW.Producentem autobusu jest Zhengzhou Yutong Group Co., Ltd. z siedzibą w Zhengzhou w prowincji Henan w środkowych Chinach. Specjalizuje się w autobusach ale również w maszynach budowlanych, częściach i komponentach samochodowych czy nieruchomościach. Yutong Bus jest notowany na giełdzie w Szanghaju od 1997 roku i jest pierwszą chińską spółką notowaną na giełdzie. W 2020 roku dostarczył 41558 autobusów i autokarów w tym 15 940 autobusów elektrycznych. Do końca 2020 roku Yutong wyeksportował ponad 80 000 sztuk autobusów.
Pierwsze zielone autobusy już mają

Przypominamy, że Świdnica dysponuje już pierwszymi autobusami elektrycznymi, MPK złożyło też wniosek w ramach programu „Zielony transport publiczny”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej przeznaczy 1,3 mld złotych na dotacje i pożyczki (w tym 1,1 mld złotych na dotację) na zakup autobusów elektrycznych i wodorowych oraz budowę niezbędnej infrastruktury. Beneficjenci, którzy tak jak świdnickie MPK złożyli swoje projekty najszybciej mogą uzyskać dofinansowanie do 80% kosztów zakupu autobusu elektrycznego albo 90% zakupu autobusu wodorowego. Dofinansowanie do zakupu infrastruktury technicznej może wynieść do 50%. Wniosek przeszedł pierwszy etap weryfikacji - Wałbrzych region: Sąsiedzi walczą o 6 'zielonych autobusów'.

oprac. ELW
fot. MPK Świdnica