Czym różnią się czeskie przepisy drogowe od polskich? Policjanci przygotowali praktyczny przewodnik, żeby dojeżdżający do pracy w Czechach albo jadący tam na wycieczkę nie byli narażeni na przykre niespodzianki.


Wymagane dokumenty kierującego pojazdem na terenie Republiki Czeskiej to:

-prawo jazdy odpowiedniej kategorii,

-dowód rejestracyjny pojazdu,

-dowód zawarcia ubezpieczenia OC.

 

Wyposażenie obowiązkowe

Jadąc do Republiki Czeskiej w samochodzie powinniśmy posiadać:

-bezpieczniki instalacji elektrycznej (po jednym z każdego rodzaju/wartości),

-komplet żarówek,

-klucz do kół i lewarek,

-trójkąt ostrzegawczy,

-apteczkę i kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów.

Kamizelek odblaskowych
używamy przez całą dobę w przypadku wyjścia z samochodu w terenie niezabudowanym, na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu. Kamizelka powinna znajdować się w kabinie pojazdu, a nie w bagażniku.

W kwestii koła zapasowego dopuszczalne jest posiadanie zamiast niego zestawu naprawczego.

W skład wyposażenia apteczki oprócz opatrunków, bandaży i plastrów muszą wchodzić także nożyczki, maska ochronna do sztucznego oddychania, folia termoizolacyjna, instrukcja udzielania pierwszej pomocy oraz jednorazowe rękawiczki.


Na drodze

Kierowca w Czechach nie może mieć nawet śladowych ilości alkoholu we krwi. Dotyczy to także substancji narkotycznych.

Przepisy dotyczące prędkości na drogach są następujące: 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza nim i 130 km/h na autostradach i na drogach szybkiego ruchu.

Zabrania się korzystania podczas kierowania samochodem z telefonu bez zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego.

Fotoradary - na terenie Republiki Czeskiej możemy napotkać odcinki mierzone (oznakowane tablicami). Na ich początku i końcu zamontowane są kamery, które rejestrują prędkość wjazdową i wyjazdową, a na podstawie tego obliczają średnią. Kamery z podobną możliwością umieszczone są także praktycznie we wszystkich tunelach drogowych na terenie Republiki.

Przestrzeganie dozwolonej prędkości jest objęte przedmiotem szczególnej troski policji czeskiej. Uprawnienia do mierzenia prędkości i zatrzymywania pojazdów nadano również straży (policji) miejskiej.

Do niedawna na terenie Republiki Czeskiej za popełnione wykroczenia należało zapłacić gotówką, na miejscu. Teraz coraz częściej można spotkać radiowozy wyposażone w terminale płatnicze, a w przypadku niskich kwot wystawiane są mandaty kredytowe.

Na terenie Republiki Czeskiej obowiązuje przepis nakazujący włączenie kierunkowskazu przy omijaniu rowerzysty, niezależnie od tego, czy wjedziemy na przeciwny pas ruchu, czy nie.

Uwaga piesi

W Czechach kierowca ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym - i to nie tylko tym, którzy już weszli na przejście, ale także tym zbliżającym się do niego (wyraźnie zamierzającym przejść przez jezdnię na przejściu dla pieszych).


Rowerzyści

Na terenie Czech niepełnoletni cykliści muszą stosować kaski. 

Jechać rowerem po drodze może osoba, która ukończyła 10 lat i posiada uprawnienia do kierowania - kartę rowerową. Osoba, która ukończyła 18 lat, nie musi posiadać takich uprawnień.

Opr. MS
Foto użyczone: KPP Kamienna Góra