Będą promować sporty motorowe. Chcą udowodnić, że jazda na motocyklu to sport, a nie samo zło.


W Mieroszowie powstaje Mieroszowskie Stowarzyszenie Motocyklowe, o którym przedstawiciele tamtejszego urzędu miasta i gminy rozmawiali z Łukaszem Marchewą.

UM: Jak narodziła się idea stowarzyszenia? Ile osób liczy stowarzyszenie i kto je tworzy – sami  miłośnicy sportów motorowych i zawodowcy?

ŁM: Idea narodzin stowarzyszenia zrodziła się wiele lat temu, w czasach kiedy były rozgrywane zawody „Hałda 4×4” samochodów terenowych na terenach naszej gminy. Wówczas w okolicy Wałbrzycha nie istniał żaden klub lub stowarzyszenie związane z rajdami Enduro bądź Motocrossem. Stowarzyszenie obecnie liczy 10 osób, są to zawodnicy i miłośnicy sportów terenowych i osoby wspierające nas w promowaniu sportów motocyklowych. 

UM: Jakie cele do zrealizowania stawiają przed sobą członkowie stowarzyszenia?

ŁM: Do zrealizowania mamy wiele bardzo ambitnych planów. Przede wszystkim promocja Enduro i Motocrossu zarówno w gminie Mieroszów, jak i po za nią. Szkolenie i zachęcanie dzieci oraz młodzieży do uprawiania sportów motocyklowych czyli szkółka dla najmłodszych. Starty w zawodach formuły Enduro Sprint i Hard Enduro w kraju i za granicą np. w Czechach. Przekonanie ludzi, że jazda na motocyklu to też sport, a nie samo zło. 

UM: Jakie dyscypliny wśród sportów motorowych będzie promować stowarzyszenie?

ŁM: Na początku działalności będziemy promować Super Enduro czyli jazdę motocyklem przez przeszkody typu opony, kłody itp. W kolejnych etapach chcielibyśmy zająć się formułą Hard Enduro czyli rajdem polegającym na pokonaniu odcinków ok. 100 km dziennie przez ok. 2-3 dni po bezdrożach, w trudnym terenie. Oczywiście nie zapomnimy o motocrossie. 

UM: Stowarzyszenie powstaje i będzie funkcjonowało w Mieroszowie, a jak Państwo oceniacie potencjał terenowy gminy dla tego typu sportów?

ŁM: Gmina Mieroszów ma bardzo duży potencjał na rozwój sportów motocyklowych w tym regionie, ponieważ tereny są bardzo atrakcyjne pod względem ukształtowania terenu oraz położenia. 

UM: Najbliższe plany – (już po dopełnieniu wszystkich formalności związanych w powstaniem i zarejestrowaniem stowarzyszenia)?

ŁM: Chcielibyśmy zorganizować amatorskie zawody Enduro, które miałyby pokazać dobrą stronę tego sportu jak i zachęcić mieszkańców do brania udziału w imprezach i czynne kibicowanie zawodnikom. Zapewniamy widowiskowość tej dyscypliny oraz ciekawie spędzony czas.

Opr. MS
Foto użyczone - UMiG Mieroszów