Idzie wiosna i w lasach wkrótce pewnie będzie jeszcze bardziej głośno... dlatego policja zapowiada wspólne działania celem ograniczenia różnych niewłaściwych zachowań związanych z pojazdami.


Od minionego weekendu 22-23 lutego ruszyły wspólne działania dzierżoniowskiej i kłodzkiej policji, mające na celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach i traktach leśnych Gór Sowich.

Jak tłumaczą policjanci, w związku z otrzymywanymi sygnałami dotyczącymi nielegalnych wyścigów na drogach i jazdą motocyklami oraz quadami po traktach, a nawet poza nimi w lasach, policja z Dzierżoniowa i Kłodzka zaplanowała cykliczne działania mające na celu wyeliminowanie tego procederu. Zarówno mieszkańcy miejscowości podgórskich, jak i turyści odwiedzający nasze okolice, informowali mundurowych o sytuacjach, które wzbudzały w nich niepokój. Były to między innymi nocne wyścigi serpentynami wiodącymi przez przełęcze Woliborską, Jugowską czy Walimską. W tym przypadku chodzi o samochody, ale inną bolączką amatorów pieszych wycieczek i przyrody są motocykliści i jeżdżący na quadach. Crossowe motocykle i czterokołowce hałasując przemierzają trakty leśne, a nawet poruszają się poza wyznaczonymi ścieżkami.

Dlatego policja od minionego weekendu będzie cyklicznie podejmować działania mające na celu wyeliminowanie takich zjawisk. Funkcjonariusze z Komend Powiatowych Policji w Dzierżoniowie i Kłodzku we współpracy z innymi służbami monitorować będą teren Gór Sowich, a tych, którzy dopuszczą się zachowań niezgodnych z prawem. nie ominą konsekwencje.

Do wykroczeń najczęściej popełnianych przez kierujących terenowymi jednośladami należy poruszanie się na terenie parków krajobrazowych i rezerwatów, niszczenie szlaków turystycznych, płoszenie zwierząt, niszczenie upraw leśnych i rolnych, stwarzanie zagrożenia dla poruszających się turystów i rowerzystów, brak uprawnień do kierowania jednośladami oraz brak dokumentów pojazdu. Motocykliści i osoby jeżdżące quadami poza drogami wewnętrznymi, po terenie leśnym, bardzo szkodzą przyrodzie. Za nieuprawniony wjazd na tereny chronione oraz za niszczenie zasobów przyrodniczych grozi mandat karny w wysokości od 500 zł do 1000 zł.