Dni coraz krótsze - sprawdź, czy masz prawidłowe oświetlenie w samochodzie, zanim zrobi to policja. Gdzie można bezpłatnie?


Rusza policyjna akcja

W okresie jesienno-zimowym słońce później wstaje i wcześniej zachodzi, dlatego też policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu rozpoczęli realizację działań „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. W ramach akcji funkcjonariusze będą sprawdzać stan techniczny pojazdów, ze szczególnym uwzględnieniem oświetlenia zewnętrznego.

-
W okresie jesienno-zimowym niesprzyjająca aura oraz wcześnie zapadający zmrok niekorzystnie wpływają na proces widzenia, co realnie przyczynia się do pogorszenia bezpieczeństwa na drodze, szczególnie w relacji pieszy - pojazd. Dlatego niezmiernie ważnym elementem jest zadbanie o prawidłowe oświetlenie zewnętrzne pojazdu. Pamiętajmy, że wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie mogą skutkować m.in. niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego, np. przy zastosowaniu niehomologowanych świateł samowyładowczych, a to może być przyczyną poważnych wypadków drogowych. Dlatego właśnie mundurowi w okresie jesienno-zimowym zintensyfikują kontrole drogowe w zakresie oświetlenia zewnętrznego pojazdów, pod kątem prawidłowości ich używania, w odniesieniu do panujących warunków atmosferycznych i zgodności z przepisami Kodeksu drogowego - zapowiada wałbrzyska policja.Za co można dostać mandat?

Pamiętajmy, że ważny jest stan wszystkich elementów oświetlenia pojazdu - żarówek, lamp oraz ustawienia świateł. Kilka podstawowych zasad związanych ze światłami:

1. Lampy powinny być sprawne i czyste. Należy je systematycznie przecierać lub po prostu umyć samochód. Łatwo się zorientować, kiedy światła są zabrudzone, patrząc na szyby samochodu - jeśli są zabrudzone poza obszarem oczyszczanym wycieraczkami, to światła na pewno też.
2. Wszystkie żarówki powinny się świecić. Najlepiej wymieniać żarówki parami - gdy jedna się przepali, druga prawdopodobnie wkrótce też będzie niesprawna. Poza tym światła żarówki po długim okresie świecenia mogą słabnąć, więc w przypadku wymiany tylko jednej żarówki będą świecić z różnym natężeniem.
3. W samochodzie warto mieć komplet żarówek zapasowych. Żarówki muszą być zgodne ze specyfikacją producenta samochodu i posiadać homologację. Użytkownik samochodu powinien zainteresować się jak można je wymienić za pomocą fabrycznego zestawu narzędzi samochodu. Potrzebna informacja zwykle jest zawarta w instrukcji obsługi pojazdu.
4. Zasięg widoczności w nocy może być znacznie ograniczony, dlatego zawsze należy dostosować prędkość do własnego postrzegania. Pamiętajmy, w warunkach ograniczonej widoczności, wyprzedzamy inny pojazd tylko wtedy, gdy widzimy drogę wystarczająco daleko.
5. Światła reflektorów powinny być prawidłowo ustawione. Należy to sprawdzić w warsztacie samochodowym lub stacji kontroli pojazdów po każdej wymianie żarówki reflektora, a także po każdej naprawie mechanicznej mogącej mieć wpływ na ustawienie świateł (np. zawieszenia, naprawy blacharskiej po kolizjach) oraz sprawdzać okresowo. Jeżeli świateł nie można prawidłowo ustawić, bo uszkodzone są pokrętła regulacyjne, to usterkę trzeba naprawić.


Gdzie bezpłatnie?


Policja informuje, że na terenie Polski ponad 1110 stacji kontroli pojazdów zadeklarowało współpracę w ramach działań „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Wśród nich jest 57 punktów na Dolnym Śląsku. W najbliższą sobotę 24 października oraz 7 i 21 listopada najbliżej Wałbrzycha będzie można bezpłatnie sprawdzić oświetlenie zewnętrzne pojazdów m.in. na trzech stacjach w Świdnicy:

- OSKP "EKO-WOD", ul. Towarowa 8, 58-100 Świdnica, godz. 8:00-20:00

- MARTIN&MATEO OSKP, ul. Szarych Szeregów 6, 58-100 Świdnica, godz. 8:00-20:00
- OSKP, ul. Bystrzycka 14, 58-100 Świdnica, godz. 8:00-20:00.


Czytaj też:
WAŁBRZYCH: BĘDZIE NOWA STACJA BENZYNOWA I WARSZTAT Z MYJNIĄ?


Opr. MS
Foto użyczone: KMP Wałbrzych