Tragiczne wypadki z pieszymi nadal są codziennością. Szczególnie często mają miejsce na pasach. W związku z tym rząd planuje wprowadzić konkretne przepisy, które ograniczą nieszczęśliwe zdarzenia z udziałem pieszych. Tym bardziej że inne europejskie państwa mają znacznie więcej korzystnych przywilejów związanych z przechodzeniem przez drogę.

Pieszy zawsze z pierwszeństwem? 

Rząd, jak i inne instytucje, takie jak Rzecznik Praw Obywatelskich, popierają wprowadzenie nowych przepisów dla pieszych.  Obecnie mają oni pierwszeństwo dopiero w momencie znalezienia się na pasach. Jednocześnie nie mogą wtargnąć na jezdnię wprost pod zbliżający się pojazd. Wiele więc zależy od woli kierowców, czy zechcą się zatrzymać. Nowe przepisy mają radykalnie zmienić sytuację. To pieszy będzie miał pierwszeństwo w praktycznie każdej sytuacji. Wyklucza to tylko tramwaje.

Co prawda, pieszy będzie zmuszony rozejrzeć się dokładnie i upewnić, czy nie nadjeżdża żaden pojazd. Oczywiście wymaga to wymuszenia zachowania ostrożności, jednak większe zobowiązania zaczną dotyczyć kierowców. Będą musieli zawsze przepuszczać pieszych.

Przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2021 r. Prawdopodobnie do tej pory zmiany zostaną przedyskutowane i poddane konsultacjom społecznym. Możliwe więc, że ulegną poprawkom. Z wprowadzeniem nowych przepisów zostanie przeprowadzona kampania informacyjna na szeroką skalę. 


Przypominamy zdarzenia z udziałem pieszych: