Być może już za kilka dni wałbrzyszanie i goście odwiedzający Palmiarnię będą mogli przetestować nowy tymczasowy parking. Trwają tam prace wykończeniowe.


Parking ten może być gotowy już w ostatni weekend kwietnia. Teraz przygotowuje go ekipa na zlecenie ZDKiUM, ma mieć nawierzchnię szutrową i wjazd od strony ul. Wilczej tuż przy jej skrzyżowaniu z Aleją Lipową, za murem terenu Palmiarni, około 500 metrów od głównego wejścia.- To prawie hektar terenu, parking będzie duży, na kilkaset aut, pomieszczą się tam także autokary. Będzie czynny w trakcie festiwalu w godzinach otwarcia Palmiarni - mówi prezes zamku Książ Anna Żabska. Nie wiadomo na razie, czy parking będzie płatny, czy nie. Miasto utwardza ten teren bez angażowania firm zewnętrznych.
- Tymczasowy parking przewidziany jest na 257 miejsc postojowych na terenie około 0,7 ha. Obecnie działka gminna przy Palmiarni jest karczowana z samosiejek przez pracowników Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta i będzie ona utwardzona 10-centymentrową warstwą nawiezionego kamienia, by ten teren mógł spełniać swoje funkcje. Koszt przygotowania to ok. 120 tys. zł netto - wyjaśnia Edward Szewczak, rzecznik wałbrzyskiego Ratusza. Są też wstępne plany na to by ten tymczasowy parking przerodził się w stały, jednak są one w fazie wstępnej.To dobra wiadomość, bo mieszkańcy tej części Szczawienka w długi majowy weekend widują auta zaparkowane nie tylko na poboczach wszystkich ulic, na przykład Zdrojowej czy Dębowej, ale także na wszystkich trawnikach, na które da się wjechać i bronią się przed inwazją na swoje posesje grodząc przejazdy ostrzegawczymi taśmami. Tak jest zwłaszcza, kiedy pada deszcz i nie da się parkować obok Stada Ogierów. Festiwal trwa krótko, ale przez cały wiosenno-letnio-jesienny sezon w weekendy kierowcy widząc, że wjazdu na parking przy Palmiarni strzeże parkomat, stawiają auta bezpłatnie wzdłuż Wilczej, czasem sięgając pierwszych zabudowań Lubiechowa i wjeżdżając na zabytkową Aleję Lipową, czy na brzeg pola uprawnego obok. Teraz może się wszystko zmieni.O grunt, na którym można by było zrobić duży parking na potrzeby Palmiarni, miasto starało się od przejęcia zabytku, czyli od września 2012 roku. Taki parking był planowany od lat 80-tych na zapleczu Palmiarni, z wjazdem od ul. Wilczej. Przez kilka lat władze Wałbrzycha rozmawiały na temat przekazania gruntu z ówczesną dyrekcją regionalną Agencji Nieruchomości Rolnych, która sprzedała miastu Palmiarnię. Rozmowy przyniosły jednak rezultat dopiero teraz.

Czytaj też:
WAŁBRZYCH: ULICA WILCZA Z ZAKAZEM PARKOWANIA? (FOTO)


Tekst i foto: Magdalena Sakowska, wsp. ELW