Obecnie coraz częściej decydujemy się na powrót do klasycznych rozwiązań i dawania drugiego życia zużytym czy zaniedbanym sprzętom. Wystarczy jedynie odrobina własnej pracy i pomysłowości, by na nowo nadać blask i świetność np. staremu rowerowi, który nadal jest w stanie służyć nam w pełni przez długi czas. W jaki sposób szybko, skutecznie i efektownie odnowić stary rower, przy niewielkich nakładach finansowych i z pomocą dostępnego na rynku asortymentu?

DIY roweru – od czego zacząć projekt?

Projekt „zrób to sam” warto rozpocząć od obrania celu, który ma nim zostać objęty. Jeśli ma być to rower, skompletuj niezbędny sprzęt: kup odtłuszczacz, odpowiednie środki do czyszczenia i smary. Gdy dokładnie wyczyścisz swój jednoślad (należy pamiętać o tym, że należy przykładać szczególną uwagę do jego pełnej czystości przed rozpoczęciem konserwacji, ponieważ w przeciwnym razie może okazać się one nieskuteczna lub całość nie będzie wyglądała w efekcie końcowym tak, jak byśmy sobie tego życzyli) możesz przejść do jego malowania, oczywiście, gdy zachodzi taka potrzeba. Rzecz jasna, jeśli masz na to ochotę, możesz udoskonalić swój projekt o dodatkowe, nowe materiały, takie jak np. koszyk, przerzutki, dzwonek, nakładki na pedały i tym podobne – tak naprawdę wszystko uzależnione jest tylko i wyłącznie od Ciebie, co daje dodatkową satysfakcję z wykonanej pracy. Nie hamuj swojej inwencji, bądź kreatywny i stwórz swój wymarzony jednoślad!

Łyżki do opon rowerowych – tanie i potrzebne!

Przebita dętka? Dziurawa opona? Spokojnie, to jedne z najczęściej występujących awarii związanych z rowerowymi przygodami. Nie ulega wątpliwości, że możliwość szybkiego poradzenia sobie z problemem i rozwiązania go, może okazać się niekiedy sprawą kluczową. W tym przypadku genialnie sprawdzą się łyżki do opon rowerowych. Sprawdzą się one nie tylko wtedy, gdy wystąpi awaria ogumienia, ale także w momencie, gdy coś złego stanie się z wnętrzem opony. Wówczas z ich pomocą możemy w sposób błyskawiczny zdjąć, a następnie zamontować oponę na koło rowerowe, bez obawy o jej zadrapanie, wgięcie czy porysowanie. Musimy jedynie umieścić łyżki pomiędzy obręczą a gumą i podważyć – tyle wystarczy, aby opona została zdjęta z obręczy.

Łyżki do opon rowerowych  to koszt zaledwie kilkunastu, maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Cena tych elementów pozostaje bardzo niska w porównaniu do posiadanych przez nie właściwości, jak również spełnianych funkcji. Takie akcesorium daje nam przede wszystkim możliwość sprawnej, dynamicznej i wygodnej naprawy roweru. Zdecydowanie warto posiadać takie akcesoria w swoim garażu, jak również zabierać je ze sobą na dłuższą wyprawę. Łyżki do opon znajdziesz w ofercie sklepu sportowego decathlon.pl.

Jak konserwować rower?

Przede wszystkim pamiętaj o dokładnym umyciu całego rowera. Jeśli chodzi o jego ramę, możesz zastosować do tego nawet zwykły płyn do naczyń. Jednak w przypadku łańcucha, konieczne jest już korzystanie z odtłuszczacza. Zdejmij łańcuch z rowera i umieść go w misce lub innym naczyniu, do którego wlałeś preparat. Pamiętaj, aby łańcuch był w pełni zamoczony w specyfiku. Pozostaw go na kilkanaście minut, po czym potrząsaj miską, aby brud odkleił się z całej jego powierzchni. Po wyjęciu przetrzyj papierowym ręcznikiem i przejdź do smarowania za pomocą specjalnego smaru do łańcucha. Należy robić to precyzyjnie, aby smar został umieszczony wewnątrz na wszystkich elementach.

Po przeprowadzeniu wszelkich czynności, możesz przejść do odnowienia roweru według własnych preferencji. Na tym etapie ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia!