Zwykle punkty karne i mandaty spływają na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, ale zbyt wolna jazda jest też wykroczeniem. Co na to policja?

Niektórzy kierowcy nie zdają sobie sprawy, że zbyt wolna jazda jest równie niebezpieczna, co jazda z nadmierną prędkością. Spowalnianie ruchu ujęte jest w przepisach i stanowi podstawę do ukarania. Zgodnie z przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierowcom. Oznacza to, że policjant może ukarać mandatem oraz nałożyć punkty karne za zbyt wolną, niebezpieczną dla innych kierowców jazdę.

- Pamiętaj, aby zawsze dostosowywać prędkość nie tylko do wskazanych ograniczeń, ale także ogólnych warunków panujących podczas jazdy – zaznacza młodszy inspektor Krzysztof Łaszkiewicz, Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka i koordynator projektu informacyjno-edukacyjnego policji - "Czy wiesz, że? Zachęca również kierowców oraz inne osoby zainteresowane niuansami prawnymi, a w szczególności kwestii dotyczących policji o nadsyłanie pytań na adres: krzysztof.laszkiewicz@policja.gov.pl.

Czytaj też:
CZEGO TERAZ JUŻ NIE MOŻNA ROBIĆ NA SZOSIE?
JAKI JEST STATUS PRAWNY UŻYTKOWNIKA HULAJNOGI ELEKTRYCZNEJ?
CZY I KIEDY MOŻNA PARKOWAĆ NA CHODNIKU?


oprac. ELW
fot. KMP Wałbrzych