Kto z nas nie marzy o bezpłatnym paliwie? Na tym bazuje nowa metoda wykorzystywana przez naciągaczy...


- Drogi kliencie! Informujemy, że przyznaliśmy Ci kartę paliwową Orlen z limitem 1500 zł. Aby potwierdzić odbiór karty, kliknij w poniższy odnośnik, a następnie zweryfikuj swój adres e-mail – e-maile o takiej treści rozsyłają oszuści podszywający się pod PKN Orlen. Jak informuje portal Business Insider Polska, koncern nie prowadzi takiej akcji i nie jest nadawcą tych wiadomości.

Same e-maile wyglądają wiarygodnie - jest w nich logo PKN Orlen, zdjęcie stacji benzynowej i klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych. Odbiorca wiadomości jest dwukrotnie zachęcany do kliknięcia, żeby odebrać kartę paliwową. Jeśli się to zrobi, oszuści uzyskają dostęp do naszych poufnych informacji.

Wiadomości udające e-maile od PKN Orlen graficznie są zaprojektowane tak, by adresatowi nie przyszło do głowy, żeby sprawdzić nadawcę. Tymczasem adres mailowy, z którego są wysyłane od razu wskazuje na oszustwo: autoreplay@bonybiedronka.pl. - Informujemy, że PKN ORLEN nie jest nadawcą przesłanego maila. Koncern nie jest także organizatorem takich działań – wyjaśnia koncern w komunikacie. - W stosunku do podmiotów prowadzących tego typu akcje, PKN ORLEN prowadzi aktywne i radykalne działania zmierzające do zablokowania fikcyjnych konkursów oraz prowadzące do ukarania sprawców.

Inne przykłady wyłudzeń i oszustw:
Jestem bajecznie bogaty, ale z Tobą się podzielę
Koleżanka poprosiła o pożyczkę. Telefonicznie się tego wyparła
Oglądałeś porno. Nagraliśmy cię i żądamy okupu

Groźny telefoniczny przekręt powraca

Okradają i wyłudzają za pomocą naklejek
Mówią, że usuwają awarie, a pieniądze znikają
Taki e-mail może czyhać w każdej skrzynce
Oszuści do przedsiębiorców: masz zaległość. Oddzwoń koniecznie

Zapłać zaległe składki - piszą, a tymczasem...
ZUS rozsyła faktury z poleceniem zapłaty?
Wałbrzych: Uwaga! Naciągacze rozsyłają polecenia zapłaty
Groźne telefoniczno-internetowe oszustwo

Opr. MS
Foto: ilustracyjne