Kupiłeś samochód? Z pewnością do Twoich uszu doszły informacje o konieczności zarejestrowania pojazdu. W tym tekście opowiemy Ci o tym nieco więcej. Dowiesz się również, co grozi za niezarejestrowanie samochodu w wymaganym terminie.

Zanim zaczniemy

Czasami zdarza się tak, że kierowca chce ubezpieczyć samochód, ale nie posiada dowodu rejestracyjnego. Czy w takiej sytuacji ubezpieczyciel możesz sprzedać polisę? A może cała procedura musi zostać odłożona w czasie, aż do momentu wyrobienia nowego dowodu rejestracyjnego? Więcej informacji znajdziesz na w tym miejscu: https://najtaniejuagenta.pl/oc-samochodu-bez-dowodu-rejestracyjnego/.

Kiedy należy zgłosić zakup pojazdu?

Zgodnie z prawem właściciel pojazdu ma obowiązek zgłosić zakup w ciągu 30 dni od podpisania mowy kupna-sprzedaży. Czynności tej należy dokonać w wydziale komunikacji odpowiednim do miejsca zamieszkania kierowcy. Za niedopilnowanie tego obowiązku grozi kara finansowa od 200 do aż 1000 zł.

Sprowadziłeś samochód z innego kraju UE?

Jeśli Twój nowy pojazd został kupiony w kraju UE, to kara za brak rejestracji wynosi, tak samo jak w przypadku lokalnych pojazdów, od 200 do 1000 zł. Pamiętaj, że obowiązek dotyczy również sprzedawców, którzy chcąc zbyć pojazd przed upływem 30 dni.

Rejestracja a koronawirus?

W związku z szalejącą na całym świecie pandemią koronawirusa termin określony w ustawie został wydłużony do 180 dni, ale niestety trwało to tylko do końca roku 2020. Wraz z nastaniem nowego roku ten przywilej przestał obowiązywać i ustawodawca znów powrócił do standardowego terminu 30 dni, jakie właściciel pojazdu ma na poinformowanie wydział komunikacji o zakupie i rejestrację.

Ok, samochód zarejestrowany. A co z ubezpieczeniem OC?

Ubezpieczenie samochodu polisą OC jest, podobnie jak rejestracja, obowiązkowe. Zgodnie z prawem każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego musi bezwzględnie zaopatrzyć się w OC. Obowiązek dotyczy więc: samochodów osobowych, samochodów ciężarowych, motocykli, przyczep i naczep, maszyn rolniczych. Co do zasady nie ma odstępstwa od przepisów.

A co, jeśli nie wykupisz ubezpieczenia?

W takiej sytuacji ustawodawca przewidział karę finansową. Jej wysokość jest zależna od poziomu płacy minimalnej oraz okresu, w jakim samochód nie był objęty ochroną z tytułu ubezpieczenia OC. W roku 2021 obowiązujące stawki dla pojazdów osobowych to:

  • do 3 dni – 1120 zł,

  • od 4 do 14 dni – 2800 zł,

  • powyżej 14 dni - 5600 zł.

Biorąc pod uwagę, że w pierwszym kwartale 2021 roku średnia cena OC wynosiła 617 zł, widać jak na dłoni, że unikanie wykupienia polisy nie ma najmniejszego sensu. Kary są bowiem o wiele dotkliwsze.

Nie ukryjesz braku OC

Jeśli przeszło Ci przez myśl, by jednak odpuścić sobie zakup OC i myślisz, że jesteś w stanie ukryć fakt braku polisy, to musimy Cię rozczarować. Każdy policjant w tym kraju oraz urzędnik w wydziale komunikacji ma możliwość sprawdzenia centralnej bazy, w której znajdzie informacje o tym, czy jesteś właścicielem konkretnego pojazdu oraz, czy masz wykupione ubezpieczenie. Nie ma możliwości, by udało Ci się kogokolwiek przechytrzyć. Dowiesz się więcej o OC i AC na: https://najtaniejuagenta.pl/poradnik-oc-ac/

Podsumowanie

Jak widzisz, niezarejestrowanie pojazdu oraz brak ważnego ubezpieczenia OC mogą być dla Ciebie bardzo kosztowne. Biorąc pod uwagę fakt, że rejestracja trwa tylko chwilę, a cena nowej polisy średnio nie przekracza 650 zł, zastanów się, czy naprawdę chcesz brać na siebie ryzyko dotkliwych kar finansowych, które przewidział ustawodawca.