Właściciele najsłynniejszego wozu OSP Boguszów, który szykuje się w wielką podróż przez inny kontynent, odwiedzili jego macierzystą jednostkę. Radości było sporo.


Star 266 - krążownik amerykańskich autostrad

O tych planach pisaliśmy na wiosnę: Stary Star OSP Boguszów na emeryturze objedzie USA [FILM]. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Boguszowa cieszą się, że ich stary Star zyskał nowe życie i na emeryturze będzie "zwiedzał" Stany Zjednoczone. Samochód ten przez 15 lat służył jednostce, a po wstąpieniu OSP Boguszów do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego oraz zakupie nowego Mercedesa, nie był już w mieście potrzebny. Trafił do kolejnej dolnośląskiej OSP - w Karpnikach, a w tym roku przeszedł na emeryturę.

38-letni samochód po służbie w armii i straży pożarnej kupili starego dwaj Polacy z USA, wyremontowali go i przewieźli za ocean. Jerzy Stetz, współwłaściciel Stara, przyznał w rozmowie z Teleekspresem, że 10 czerwca przyszłego roku samochód ma wyruszyć w podróż z Florydy ku Alasce. A teraz odwiedził Boguszów-Gorce wraz z kolegą, Tomaszem Watorem.

- W niedzielę 18 lipca naszą skromną remizę odwiedzili goście z samej Florydy - czyli mega pozytywni ludzie, Jurek i Tomek, którzy już w przyszłym roku zamierzają odbyć podróż Starem 266 po Ameryce. 
Star 266, który przez ponad 15 lat dzielnie służył i ratował życie i mienie naszych mieszkańców, a następnie mieszkańców Karpnik, już na dzień dobry w USA musiał pokonać (na raz) trasę ponad 500 km. Musicie nam wierzyć, znamy tę maszynę i wiemy, że to nie lada wyczyn  a co dopiero przemierzyć założoną trasę czyli ok. 10 000 km - samochód ma obecnie niewiele więcej przebiegu od 2002 r. - relacjonują druhowie z OSP Boguszów.Przy okazji wizyty gospodarze dowiedzieli się, jakie plany mają podróżnicy, wymienili się spostrzeżeniami na temat samego auta i historii z nim związanych. Nie brakowało też pytań o życie i pracę za oceanem. Kilka godzin to zdecydowanie za mało, żeby spokojnie porozmawiać, dlatego wszyscy wspólnie ustalili, że to nie pierwsze i nie ostatnie spotkanie.

- Na koniec przekazane zostały małe upominki - hełmy strażackie, które przyjechały do nas w 2002 razem ze STAREM 266. Ponieważ panowie jadą dwoma maszynami, do drugiego Stara przekazaliśmy hełmy, które służyły naszym strażakom w latach 90' i z pewnością ozdobią kabinę pojazdu. A my dostaliśmy super koszulki oznaczone logo wyprawy. 
Dziękujemy także pani burmistrz Sylwii Dąbrowskiej za przekazanie upominków od miasta. Podróżnikom dziękujemy za odwiedziny i czekamy do następnego! - podsumowują boguszowscy druhowie.

- Dziękujemy bardzo za upominki i obiecujemy ze nie będzie to nasze ostatnie spotkanie. A teraz myślimy, jak te hełmy spakować. Dwa do walizki, a dwa pojada na głowach... Raz jeszcze dziękujemy bardzo - odpowiadał Jerzy Stetz.Pierwszym samochodem grupy OSP był ciężarowy niemiecki Horch, po nim strażacy użytkowali Stara 20, Stara 25 i Jelcza GBA 2,5, a od 2002 do 2017 roku dysponowali staruszkiem Starem 266. Który teraz rozpoczyna nowy rozdział swojego życia.


A jak było na dniu otwartym OSP Boguszów? - Strażacy z Boguszowa zaprosili do remizy. Działo się! [DUŻO ZDJĘĆ]

Przypominamy ostatnie teksty o działaniach OSP Boguszów:
OSP Boguszów: Na ratunek z dachu po linie [FOTO i FILM]
Boguszów: Upadła i kilka godzin czekała na ratunek
Straż Wałbrzych: Bardzo nietypowe zdarzenia pożarowe
Nocą auto z 5 osobami dachowało i uderzyło w skarpę [ZDJĘCIA]

O OSP Boguszów w naszych podsumowaniach
OSP Boguszów: Tak wysoko w rankingu jeszcze nie byli!
75-lecie OSP Boguszów na najwyżej położonym Rynku [ZDJĘCIA i FILM]
- podsumowanie za rok 2020 - Takiego roku nie pamiętają najstarsi druhowie [STATYSTYKA 2020]
- ranking za rok 2019 - Oto najbardziej aktywne OSP w regionie wałbrzyskim [RANKING]

- ranking za rok 2018
 - Znamy najaktywniejsze OSP z regionu wałbrzyskiego!


Opr. MS, ELW
Foto użyczone: OSP Boguszów, profil społecznościowy Starem 266 po Ameryce